bugün

fenerbahçe'nin; 9 yıl önce kendisini uefa kupasından eleyen, macaristan liginde en çok şampiyonluğu bulunan *, macaristan liginin son şampiyonu olan mtk'yı, deplasmanda 5-0 yendiği ve şampiyonlar ligi 3. ön elemesine yükseldiği karşılaşmadır.

(bkz: mtk amatör takım değildir)
(bkz: zaten bu maç da hazırlık maçı değildi)
(bkz: macaristan avrupa birliği üyesidir)
fenerbahçe'nin abartmaması gereken kolay maç. bundan sonrası için ayakları yere basarak sağlam gitmesi gerekir.
mtk teknik direktörü'nün çaresizliğini ve " şu maç bitse de kurtulsak bu işkenceden " der gibi bakan gözlerini izlerken, mazideki günler geliverdi aklıma...

bizimkiler de böyle idi bir zamanlar. neredeeeen nereye!
semihimiz, canımız, ciğerimizin nasıl olmuş da mateja kezman gibi bir forvetin arkasında iki yıl boyunca büyük bir sabırla beklediğini bir kez daha sorgulatmış maçtır.

ah be zico be, adam gibi adamdın ama yazık günah değil mi bu adama be abi. (bkz: semih şentürk)
fenerbahçe'nin ilk maçta yapamadığını yaptığı maç.
Baştan belirteyim, koyu bir fenerbahçe taraftarıyım, kötülemek isteyenler sadece bu özelliğime bakarak da kötüleyebilirler.

Evet maç basit bir maçtı; mtk takımı fenerbahçemiz ile boy ölçüşemeyecek bir takım.kazanmamız normaldi, fark bekleyenler de yanılmayacaktı, yanılmadı.

kimileri zevksiz, kimileri hazırlık maçıydı bu yüzden hiç keyif alamadık diyorlar buna da katılıyorum.ancak aynı kişiler eğer futbolu futbol olduğu için seviyorlar ve sahadaki oyunu teknik olarak incelemekten haz alıyorlarsa gözlerinden kaçırmamış olmaları gerekir, kaçıranlar var ise, yani kendi takımımız maç yaptığı için alkole hücum şeklinde maç izlendiyse, fb tv de tekrarını izlemelerini öneriyorum ki gözle görülür gelişmeler var takımda.

öncelikle alexin süper hayranı olan ben, bu maçta ve bir önceki mtk maçında hayretler içerisinde alex baskınlığını göremeyerek mest oldum.evet mest oldum yanlış duymadınız.

biz fenerbahçelilerin yıllardan beri hayal ettiği bir olaydır takım oyunu oynamak.zico döneminde bunu daha da geliştirdik, fakat aragonesin gelmesi ile birlikte artık çok net bir şekilde gözle görülür takım oyunu oynamaya başladık.

takım oyunu oynamak alexin bireysel performansı ile ters orantılıdır.takım oyunu ne kadar gelişirse alexte toplar o kadar az buluşacak, az buluştukça da enteresan pasları, gollük pasları azalacaktır.ancak bu fenerbahçenin az gol atacağı ya da maçı galip tamamlayamayacağı anlamına gelmeyecek, bu akşamki maç da bunu gösterdi; uzun zamandır, alex faktörü olmadan da rahat maç kazanabilir olduk.

bu gün dikkatimi çeken bir diğer nokta ise, bol bol tek pas ile ileri çıkma denemesi yaptık ve neredeyse hepsinde başarılı olduk.aragones 6 ay daha bu takımı çalıştırmaya devam edebilirse ( olur da başarısız sonuç alıp kovmazsak güvenebilirsek) bu takım makina gibi tek pas yapacak.

son olarak eklemek istiyorum, emre belözoğlu çok iyi top oynadı.belki ölümcül paslar atamadı ama, dinamizmi ve her an topun civarında bulunması ve basit ama rakibi yorucu pasları ile bizi keyiflendirdi.

bu takım bu yıl gruplardan da çıkar inanmamak elde değil.
çok basit ve kolay bi maç olmasına rağmen hakkında gayet kıvrak ve keskin yorumların yapıldığı maç. resmen antrenman yaptı fenerbahçe rakibi karşısında. volkan duş almamıştır heralde zira terlemedi bile.

yanlış anlaşılmasın bu maç için konuşuyorum; maç dream team ile madagaskar basketbol takımlarının maçı gibi olmuştur. abes bi benzetme olabilir ancak iki takım arasındaki güç dengesizliği/dengesi ancak böyle açıklanabilir diye umuyorum sevgili sözlükçüler.

fazla önemsenmesi gereken bi maç olduğunu düşünmemekteyim. kaldı ki eğer fenerbahçe mtk budapeste ayarındaki bi takımı yenemicekse/fark atamıcaksa bırakalım bu işi su topu oynayalım hep birlikte.

naçizane teknik analize geçersek -ki analiz edilcek bi teknik ya da futbol yoktu sahada- herkesin hemfikir olduğu alex de souza'nın selçuk şahin'le birlikte önlibero gibi oynamasıdır. bence alex'in kaybolduğu falan yoktur, atakları olgunlaştıran, takımı yöneten ve gözlerimi yaşartan derecede bi olay yaşatan yani pres yapan da ta kendisidir. ama ben yeni alınacak önlibero ile bu sistemin değişeceğini ve ne yazık ki semih şentürk'ün kulubeye gideceğini düşünmekteyim zira böyle oynarsa fenerbahçe özellikle deplasmanlarda çok ama çok zorlanır.

emre belözoğlu kim ne derse desin çok faydalı bi transferdir. kendini bulduğu, fizik gücüne tam anlamıyla ulaştığı anda fenerbahçe orta sahasının ne denli kuvvet kazanacağı zaten görülcektir.

daniel gonzalez güiza diye bi adam var. çok koşuyo, pres yapıyo, alan açıyo, pozisyona giriyo amenna. ama kardeşim bi pozisyonda da bi topa bas, aykut kocaman vari bi feyk çalım at da gözlerimziin pasını sil. iyi futbolcudur ama umarım bana 2 yıldır izlediğim o korku filmini izletmez çünkü çok korkuyorum. (bkz: mateja kezman)

semih şentürk ise acayip bi adam. ufo gören masum köylü, ajan simith, bizansı deviren cüniyt abi adeta. ne bileyim ertem şener gibi betimledim kendisini ama gerçekten mükemmel oynamakta. kulubeye mahkum olursa çok yazık olur. bence şu an itibariyle güiza'nın yerine kendisi ilerde görev yapmalı ve emre belözoğlu selçuk şahin'in yanında yer almalıdır.

velhasıl daha çok erkendir, zaman vardır, güiza'da ondan bekleneni verecektir, önlibero da alınacaktır, beklenip görülecektir. ama iyi ve güzel günler beklemektedir taraftarları çünkü takım ve kendisiyle ''dede'' diye dalga geçilen kenardaki adam öyle hissettirmektedir.
fenerbahçe nin ilk golü bulmasıyla tur ümidi daha da azalan mtk nın kaybedecek şeyi olmamasından savunmayı bırakması üzerine farka gitmiş maçtır.
fenerbahçe sürekli bu sistemle oynayacaksa, alex'in birkaç maç sonra emre'nin yedeği haline dönüşeceğini bizlere gösteren bir müsabaka olmuştur. olmazsa ya semih ya guiza'dan biri kulübeye oturacak, kaçarı yok.
alex in kaybolduğu maç olmuştur. bir de;
(bkz: bi guiza vardı ne oldu lan ona)
ilk gol: maşallah, ne güzel oynuyor şu fenerbahçe.
5. gol: 5 gol atılır mı beee.. ooohaaa fenerbahçeee..

denilen maçtır.
fenerbahçe'nin dalga geçerek kazandığı, semih şentürk'ün çocuğu koyduğu, burak yılmaz'ın ise son dakikalarda takım 5-0 önde olmasına rağmen kendini yere atıp da sarı kart yediği pozisyon sağolsun anca tipik anadolu takımı topçusu olabileceğini gösteren maçtır. bu arada fenerbahçe'nin bir sonraki turda rakibi de fk partizan belgrade olmuştur. bu arada intikam aldık havalarına giren fenerbahçeli arkadaşları da çok tebrik ederim, rakip mtk be ayıp denen birşey var... halısaha takımı kursak bu heriflerle kafa kafaya oynarız, az farkla kaybederiz... gayet de iddialıyım...
semih senturk'un yildizlastigi karsilasma.

fenerbahce'nin maci skor ne olursa olsun 90 dakika birakmamasi, mucadele etmesi, ciddiyeti birakmamasi gercekten guzel ama alex de souza bu sistemde kaybolmaya devam etmektedir. bu skor ve mtk maclari kesinlikle bir olcu degildir ve fenerbahce bu sistemle, bu sekilde oynarsa alex de souza'nin ya da semih senturk'un yedek kalmasi kacinilmazdir.

ayrica fenerbahce'nin kesinlikle adam akilli, hucuma katilan bir onliberoya ihtiyaci vardir ki suan ki haliyle selcuk sahin 2 stoperin arasinda cakili sekilde, oyuna hic bir katkisi olmadan oynamaktadir.

fenerbahce'nin ya sistem degistirmesi ya da alex de souza'yi silmesi gerektigini gozler onune sermistir bu mac. bir devir kapaniyor sanirim..
(bkz: atın intikamı)
mtk'nın 8 gol atması gereken maç. umutlar haka tükenmiş değil.
semih şentürk'ün gol olup yağdığı karşılaşma.
rıdvan dilmenin öve öve bitiremediği maç. semih 4. golüde attı.
semih senturk'un goluyle 5-0 olmus karsilasma. biri bu adami durdursun.

(bkz: yuh)

edit: burak yilmaz'in ortasida gercekten $ukeladir.
semih senturk'un hat-trick yapmasiyla 4-0 olmus karsilasma.

(bkz: sen neymissin be abi)
dünya'nın en zevksiz maçı. Arada fenerbahçe gol atıyor o kadar.

mtk ne kadar zayıfmış be abi.
roberto carlos un en sonunda sıkılıp atağa çıktığı sıkıcı maçtır.
fenerbahce'nin 3. gole cok yaklastigi karsilasma. dakika 66, penalti.

edit: emre belozoglu'nun penaltidan attigi golle 3-0 olmus karsilasma. ayrica bu gol emre belozoglu'nun fenerbahce formasiyla attigi ilk golu olmustur.
mtk'nin turu geçmesi için 5 gol atması gereken karşılaşmadır an itibariyle.
semih senturk'un muazzam goluyle 2-0 olmus karsilasma..

oha semih..
23. saniyede gol pozisyonu yakalayan fenerbahçe'nin, 5. dakikada o pozisyonu gerçekleştirmesiyle ilk yarının 0-1 sonlanmasına sebep olmuş maçtır. devamı gelecektir tabii ki, zira bundan sonra mtk 3 adet gol de atsa yaramayacaktır.