bugün

an itibari ile tff yönetim kurulunun aldığı karardır.
şimdi tff düşünsün efendim.
türk futboluna hayırlı olacağı kesin gelişmedir. türk futbolu adına hayırlı olsun.
şimdiye kadar doğru hiçbir şey yapmayan tff yönetiminin ilk defa doğru bir karar almasıdır.
demirören ve fenerbahçesine rağmen alınmış en doğru karardır.
fenerbahçeli yöneticilerimizin aslanlar gibi çıkıp biz bu madde değişsin istemiyoruz diyerek bazı çevreleri göt etmiş ve kabul edilmemiştir. biz kendimize güveniyoruz hadi amk!
(bkz: ne olacak şimdi)
ayağını denk alması gereken kişileri bir anda değiştiriveren karar.
artık sahne uefa'nındır. fener kümeye, türk futbolu avrupa'ya.
yerinde bir karardır.
tüm fenerbahçelileri sevindiren karardır.
pisliklerin temizlenmesi zamanıdır.

(bkz: by by birdie its time to go)
tüm fb lilerin götünü tutuşturan karardır.

bank asya birinci lig birinci lig bank asya...
bu durumda düşecek takımlar hemen hemen belli olmuştur,

fenerbahçe

sivasspor

istanbul büyükşehir belediye spor

bucaspor zaten düşmüştü, ankaragücü zaten düşecek, karabük de zaten düşecek. eskişehirspor konusunda emin değilim.

mersin idman yurdu hakkında da ciddi şike iddiaları vardı ne olur bilmiyorum. etik kurul raporuna bakmak gerek.

bu arada trabzon ve beşiktaş ın düşeceğini sanan veya bekleyen varsa boşuna beklemesin. etik kurul raporunda isimleri geçmiyor.

dolayısı ile düşecek olan şikeci melis ile asıl şikeci melis* in rüyaları kabus oldu.
bir fenerbahçeli olarak sevindiğim karardır. Suçluysak cezamızı çekmeye razıyız. Bunu ta en başından beri belirttim. Kimsenin puan lütfuna ihtiyacımız yok. Kasaplara minnet edeceğimize, parmağımızı kesip yemesini biliriz biz.

Bazıları da iddianamede ts ve bjk'nin adı yok demiş. O ek iddianame, ts ve bjk'nin avrupa kupalarında yoluna devam edeceği kesinleştikten sonra yayınlandı. Tahliye edilen eski tutuklularının duruşmaları görülecek. Tutuksuz olarak yargılanacaklar. Haklarında o kadar iddia varken ve 1. iddianamede bu iddialar ayan beyan ortadayken, ve hatta ts aleyhine olan deliller, fb aleyhine olanlardan daha somutken, en azından ts'nin sıyrılabileceğini düşünmek safdillik olur. Esas buhranlı günler bundan sonra başlayacak. Aşikardır ki, ts de ceza alacak. Bjk'nin alması da muhtemeldir. Ama sadece ts üzerinden gidersek bile, uefa'nın 8 yıl yaptırımını hatırlatırım. Avrupa kupalarından men edilmemek için, Kılıfına uydurup ts'yi aklarlarsa, otomatik olarak fb'yi de aklayacaklar. Fb'nin aklanması demek, fenerbahçe'nin yüklü bir tazminat alması anlamına gelir. Hatta borsada oluşan zararını bile tazmin etme yoluna gidebilir. Bu süreç başlamadan önce Fb'nin Yaklaşık1.3 milyar euro olan borsa değeri, bu dönemde yaklaşık 0.6 milyar euro'ya gerilemiştir.

58. Maddenin değişmemesiyle birlikte, şike, şikeye teşebbüs, teşvik primi vermek ve teşvik primi vermeye teşebbüs etmek cezalarında bir değişiklik olmamıştır. Yukarıda belirtilen suçların ağırlığına göre, "bir alt lige düşürüldükten sonra eylemin ağırlığına göre puan silme cezası uygulanır." maddesi devreye girecek. Yani ts sadece küme düşer, fb de hem küme düşer, hem de eksi puanla başlar.

Kısaca, 58. Maddenin değişmemesi demek, ya tüm takımları kurtarmak ya da hepsini düşürmek anlamına gelmektedir. Bu saatten sonra tff'nin de gidip giresunspor ya da mersin idman yurdu'nu göstermelik olarak feda edebileceğini sanmıyorum. Çünkü o zaman sıvamış olurlar.

Özet: (bkz: ya hep ya hiç)
bir galatasaraylı olarak aslında başından beri neler yapılmaya çalışıldığını anlıyorum. ve sürecin başından beri ilk kez fenerbahçe yönetimine hak veriyorum. olay basit: bu maddenin mevcit haline göre 8 takımın küme düşmesi gerekiyor. bunların içinde fenerbahçe den başka beşiktaş ve ts de var. evet durum bu, çünkü maddeye göre teşebbüsün dahi cezası küme düşürme. tff nin de planladığı şey belliydi. "bu haliyle maddenin uygulanması mümkün değil, biz başından beri şikeyle adı özdeşleşen fenerbahçe yi düşürelim, böylece hem en az zararla atlatmış oluruz, hem de kayırma yapmış olmayız." bunun için de puan silme formülü ortaya atıldı. bilmem kaç tane maçta adı geçen fenerbahçe nin silinen puanlarıyla zaten küme düşmesi kendiliğinden gerçekleşecekken, trabzonspor ve beşiktaş durumu ucuz atlatacak, türk sporunun ekonomik çöküşünün önüne bir nebze olsun geçilecekti. play-off denilen zırvanın da apar topar kimseye sorulmadan getirilmesinin nedeni de puan silme ile ilgili. yoksa niye sazan gibi direkt olarak "puanlar playy-off tan sonra silinecek" desinler ki? tabi yıldırım demirören de fenerbahçe nin isminin şike sürecinde ön planda olmasını iyi kullandı ve puan silmeyle kendini sıyırmaya çalıştı. fenerbahçe de haklı olarak durumu gördü, "ben yanacaksam hepsi yansın" dedi ve değişikliğe karşı çıktı. yoksa hangi kulüp düşürülmek ister ki? bugün bütün planlar suya düştü. süreci kabul edelim ki en karlı gs kapattı. fenerbahçe de oldukça iyi yönetti diyebilirim. kaybeden ise yıldırım demirören dir. artık futbolumuzu yeni bir çümbüş bekliyor. bekleyip göreceğiz.
fenerin düşmesi önemli değildir. bank asyada da şike yaparak tekrar süper lige çıkacaktır muhteremler.
(bkz: memlekete bir aylık gündem çıkartmak)
bilmiyorum sanırım ben başka bir tff genel kurulunu izledim ya da benim izlediğim geçen bölümün özeti falan olabilir. hayır hala daha fener' e rağmen kabul edilmiştir. şikebahçe' ye kapak olsun falan yazan fanatik renk körleri var piyasada bişey demiyorum kendilerini esefle kınayıp az biraz öğrenmeye araştırmaya davet ediyorum. ayrıca belirtiyim taraflı tarafsız adaletten yana olan herkesin istediği oldu. olayı kulüplere indirgemek istemiyorum. adaletten yana olan tüm taraftarların gönlünden geçen buydu ve tavsiye olarak kabul edildi. işin gerisi yine kaldığı yerden bir strateji, taktik mücadelesi olarak geçecektir kulüpler için.
türk futbolu için çok isabetli bir karardır. hem fener hem de şike iddianamesinde adı geçen takımlar için iyi bir haberdir.
ilk defa savunmada mehmet ali aydınları haklı buldum.bu kadar büyük bi sorumluluğu alıp o işin başına geçmek için bence alkışlanması gerekir hele ki böyle bir ülkede.tek cümlesi herşeyi özetledi

biz suçlu herkes suçsuz.
duyunca çok şaşırdığım karar. olması gerekende buydu zannımca. artık hakkaten futbolu yeni bir şenlik bekliyor. lig tv yine ne isteyecek bakalım.
(bkz: elli sekizci madde)
58.madde değişmesin diye el kaldıran ali koç
58.madde değişsin diye el kadıran sadri şener

o zaman sorumuz şu: şikeci kim?
Benim anlamadığım tüpçü niye değişmesini istedi ve konuşmasında fenere sahip çıktı? korkutma bizi tüpçü biz de mi suçluyuz yoksa !!
Fenerbahçeli yöneticilerin herzaman ki gibi yan çizmiş olmasından olmasından kaynaklı durum.

bir takım bu kadar mı tutarsız olur.