bugün

kürtlerin tarihinin kaç bin yıllık olduğunu araştırmak ancak akademisyenlerin işi olabilir. ama jared diamond da, william h. mcneill de ilk uygarlıkların dicle-fırat ve nil vadilerinde, i.ö. 3500-3000 dolaylarında geliştiğini söylüyor.

ilk insanın 1.3 milyon yıl öncesine kadar giden bir geçmişi olduğu biliniyor...

ahmet mahmut ünlü olma peşinde heralde... ya da ahmet mahmut ünlü'nün hz.adem'in yani ilk insanın 7000 yaşında olduğunu söylediğini iddia eden user komik bir hataya düşmüş rakamları yanlış görmüş...

kaldi ki uzun aşamalardan sonra avcı ve toplayıcı toplumdan çiftçiliğe ve çobanlığa geçişi bile i.ö 8500-7000 yılları dolaylarında Ortadoğu'da gerçekleşmiştir. (bkz: william h mcneill-dünya tarihi)

ayrıca:
(bkz: ahmet mahmut ünlü forum moderatörü sanırım)

ek: ahmet mahmut ünlü bir soytarı imiş, bakınıza tıklayınca farkettim...
mısırlılar da zaten kürt tür deme isteği uyandırmıştır. hatta okadar eskidir ki kürt tarihi, dinazorlara kadar dayanır. ateşi de bunlar buldu aslına bakarsan.
5000 yıldan çok daha uzun bir tarihtir, zira adem ve havva kürttür.

(bkz: yersen)
Persler (Persians) - Gurd veya Kurd

ilk entrydeki bu veri biraz tebessüme yol açıyor. (bkz: kart-kurt)
velev ki var.

5000 yıllık tarihte anlatacak neyin var. 5 bin yıllık tarihini 5 sayfaya sığdırabilek misin. perslerin , arabların ermenilerin ve türklerin tarihini araklamadan.
(bkz: yer küre soğumadan oluşan millet)
Ulan ben Koskoca türk Irkının Tarihinden bahsederken bilinen tarih olarak 3000-3500 yıl öteye gidebiliyorum en fazla. Daha ötesi biraz masalsı hikayelere giriyor.

5000 yıllık Kürt tarihi neyin nesi anlayabilmiş değilim.

hadi anlaşalım şunu şöyle bir 10-15 yıla bağlayalım.
araştırdım ettim harbiden böyle bir tarih varmış google da küçük bir araştırmayla bilimle uğraşan tek bir kaynak vereyim kadim kürt uygarlığının 5000 yıllık tarihindeki Hamdaniler hakkında

http://journals.tubitak.g...24-3/vet-24-3-9-98115.pdf
5000 yıllık tarihleri boyunca (ki yok böyle bir sıçma. ne kadar kasarsanız kasın bu konuda sıçılanlar maalesef duvarı delemez), dünya tarihine, kültürüne, edebiyatına, müziğine, bilimine, sanatına 1 nanogram kadar bile etki edemeyen, katkı sağlayamayan, yalan tarihtir.

Sanırım 0 ların değerinin olmadığı düşünülerek sonradan eklenmiş.
#5783255 bu tür lafları siktir edip daha ciddi bir laf edecek olursak: şırnak'ın , dersim'in yerini haritada göstermekten aciz spastiklerin, güroymak'a neden norşin dendi diye köpük saçan kuduran romus ve romulusların anlayamayacağı şeylerdir bu konular.
ne ilginçtir ki w,q,x harflerini dillerinin yazımında kullanan bir toplumun 5000 yıllık tarihidir.
konuştukları dilin yazımı için alfabe bulmak yerine 5000 yıl beklemiş toplumun tarihidir aynı zamanda.
ne ilginçtir ki atalarının yüz yıl önce kullandığı alfebeyi kullanmayan yurdum milliyetçileri tarafından tiye alınmak istenmektedir.
(bkz: #5782321) (bkz: güneş dil teorisi)

sen deyince olursa ben deyince de olur. Hangisi daha bilimsel acaba?
asıl gercek sudur ki; maymundan türeyen ilk insan kürttür, daha sonra kürtten insanlık türemiştir. yani, 5000 yıl falan hikayedir. daha eskiye dayanır.
10000 yıl daha geçse yine değişen birşey olmayacak.
mezopotamya'da yaşayanlar tarafından ''dağların canavarı'',
'' zagroslardan gelen barbar gutiler'' olarak adlandırılmışlardır.
zaten parçalanan akad devletini ele geçirmişlerdir.
gutiler (kürtler) hüküm sürdükleri 70 senelik süre içinde
mezopotamya'da büyük tahribatlar yaratmışlardır.
barbarlık ve talandan başka bir şey yapmayan gutiler,
mezopotamya'da açlığa ve sefalete yol açmışlar,
en karanlık dönemine neden olmuşlardır.
devirlerinde olumlu hiçbir gelişme kaydedemeyen gutiler (kürtler) bir süre sonra,
yenilip, bölgeden atılmışlardır.

Kaynak: Akadlar Kaybolan bir uygarlık
yoktur. 50 yıllık kürt tarihi vardır.
http://www.agaclar.net/ga...image.php?i=278&c=208
(bkz: porsuk ağacının 5000 yıllık tarihi)
ilelebet payidar kalacak tarihtir.*
komiktir.türk lirasından atılan 6 sıfırın üçü ile karşı karşıyayız. diğer üçü kayıp.
-abi abi bak bir şey buldum.
-ne buldun lan?
-tekerleği buldum abi.
-olm tekerlek değil lan o.
-ne abi?
-kürt o kürt.
-tamam abi 5000 yıl kadar çaktırmayalım.
milattan önce 1500-1200 ler ondan sonra hoooppppp 900'li yıllara geçiş ondan sonrada hoppp 1500'lü yıllardaki köy aşiretlerine....

Ya dünyada kavimler göçünü başlatan, çin seddini diktiren, türk milletinin bilinen ilk ordusu mö 204 yılında kurulmuştur. senin daha dikili bir tarihi eserin yok, bir yazıtın yok, edebiyatta bir iki yazılı olmayan masaldan başka bir şeyin yok. bir selahattin hikayesi var ona girmeyecem şimdi...

kanıt olmadan tarih olmaz
tarihi 1920'lerde yaratılan bir etnisitenin bireylerinin aşinalık duyduğudur.

(bkz: türk tarih tezi)
(bkz: güneş dil teorisi)
eksik bilgidir, kökleri alında çok daha eskilere dayanır..

(bkz: adem in aslında kürt olması)
tarih biliminin babası olarak anılan herodotus diye bir insan var. kendisi makedonyalı alexander the great ile çıktıkları savaş yolculuğunda perslerle karşılaştıklarında açıkça aralarındaki kabileleri sayarken kurtlerden bahsediyor. belki proto kurtler ama sonuçta bahsediyor.

http://books.google.com/b...dotus%20kurds&f=false

http://penelope.uchicago....nia/_Texts/KURARM/9*.html

http://www.reference.com/browse/wiki/Magus

türk ya da kürt olmak kimse için sorun da olmamalı büyüklük sebebi de. sorun her iki tarafta da bulunan karşıt ırkçılar. bunlarda her iki tarafta %10 dan kadar varlar. sanki anasını satayım kürt dediğin adamlar bundan 70-100 yıl falan önce marstan geldiler oraya. ya da tam tersi, sanki türk dediğin adamlar bu kürtler olmasa hiç bir sik yapamayacaklardı. hayır bu gerilime ne gerek var ki. siz yoktunuz olm 5000 yıl önce deyince yok mu oluyorlar. ya da siz bi bok olamazdınız biz olmasak deyince gerçekten öyle mi oluyor.

bu tip görüşlere sahip dallamanın türk ya da kürt tek ortak noktası sanırım bir tarafın cep telefonu açlış notunun kahrolsun pkk diğer tarafında kahrolsun t.c. olmasıdır. sizin kadar salak insanlarla aynı coğrafyada yaşadığız için kahroluyoruz her birimiz.