bugün

islam aleminde yılbaşı kutlamalarına alternatif olarak kutlanan olaydır.
müslüman aleminin hicri takvime göre kutlamasının daha uygun olacağı şeydir. batıl yılbaşı kutlaması, yani 31 aralıktaki yılbaşı kutlamasına karşılık alternatif aramaktansa hicri yılbaşını hakkını vererek kutlamak daha doğru olacaktır.
zamanında ilk müslümanlara çok çektiren mekke ahalisinin bir süre sonra yenilmesi ve kabe'nin kurtarılmasını sağlayan olaydır. ileriki bir dönemde, kötünün ve zalimin de bir şekilde yenilebileceğinin de örneği olacaktır.
türkiye'deki müslümanların ağaç ve hindi keserek kutladıkları gündür.
hz. muhammed in dogdugu gun, goge yukseldigi tarih, hicret ettigi tarih, kuran'in inmeye basladigi gece ve kutsal ramazan ayi miladi takvime gore heryil 11 gun geriye giderken, "nedense" her yilin miladi takvime gore ayni gunu (bkz: 31 aralik) kutlanan olaydir.
benim hatırladığım zafer. (bkz: #4447463)
hicri takvimle miladi takvim arasındaki fark nedeniyle 4 yılda bir 31 aralık'a denk gelen gün. acaba merak ediyorum, suudi arabistan'da bu tarihi olayı kutluyorlar mıdır ? ben pek sanmıyorum da.
--spoiler--
Gül ey Mekke! Gün senin günündür
Gün senin fetih günündür.
Gül ki, bu dönüş sanadır.
Baksana,
Dün bağrından koparılan yiğitler dönüyor sana
Erak topraklarını savuran rüzgar dönüyor önce
Ardından büyük bir birlik;
Başlarında Halid bin Velid!
Arkadan ey Mekke!
Senin topraklarında yaşarken
Rabbim Allah'tır dedi diye sövülen,
işkence gören,
Her tarafı kıpkızıl kurban taşları gibi
Kan içinde kalan muhacirler geliyor.
En önde Zübeyr bin Avvâm geliyor
Hani sekiz yaşında müslüman olan
Hani onbeş yaşında senden koparılan
Amcası onu bir hasıra sarmıştı hani
Ateş dumanına tutmuştu
Küfre dönsün diye.
Ama o dönmedi küfre
Ve peygamber yıldızlarından biri olarak
En önde sana dönüyor ey Mekke!
Sonra bir bölük halinde Beni gıfarlar geliyor!
Bayrakları Ebu Zer Gıfari'nin elinde…
Şu müslüman oluşunu Kâbede ilan edince
Bayılana kadar dövülen Ebu Zer geliyor.
Eslemler geliyor bölük halinde
Müzeyneler bin kişilik alayla geçerken çölden
Tekbir sesleri geliyor göklerden
Ey Mekke başka kimi bekliyorsun söyle!
Hz.Hamza'yı mı?
Musab bin umeyr'i mi?
Onlar,
Şehitler ordusuyla tebessüm ediyorlar sana
Ve baksana
Gözleri ışıl ışıl
sana yaklaşan ve tozu dumana katan
bir alayı seyrediyorlar
Kapkara bir taşlığı andıran bu alay da kim
Bir hareketlilik semada…
Bunlar ölüme susamış savaş erleri Ensâr!
Ve en ortada simsiyah sarığıyla Yâr!
O an Peygamberler ayakta,
Melekler ayakta
Şehitler ayakta…
Ey Mekke Kalkabilirsen sen de kalk
Çünkü gönüllere safâ geliyor
Hazreti Muhammed Mustafa! geliyor
--spoiler--
Bir agd fenomeni adamlar her yıl her ilde her ilçede yapıyo helal olsun.
yahu anlamadığım şudur, dini günler(ramazan ayı, kandiller, bayramlar, vs.) hep 11-12 gün geriye doğru kayarken, mekke nin fetih günü neden 31 aralık ta öylece sabit durmaktadır. burada bir mantık hatası var.

mekke nin fethi sabitse yani 31 aralık ise, diğer din günler de sabitlensin, yani ramazanı 10 sene evvel kışın ortasında, 10 sene sonra yazın ortasında neden geçiriyoruz da, bu mekke nin fethi nasıl her sene 31 aralık a denk geliyor ben anlamıyorum.

bu bana sanki bir grubun(cemaatler, tarikatlar, hoca efendiler, vs.), sözüm ona yılbaşı kutlamalarına alternatif olması bakımından bile bile yaptıkları şey, ne o dine sahip çıkıyorsunuz, vay vay vaaay.

o yüzden 31 aralık mekke nin fethi kutlamalarına ben inanmam, bunu düzenleyenler hem yanlış yapıyorlar hem de günah işliyorlar, bir kere tarihe ve peygamberimize saygısızlık, ikincisi etik değil. mekke nin fethi hangi güne denk geliyorsa o gün kutlanmalı, inat eder gibi bir tarihe sabitlenmemeli, o zaman ramazan ayını da sabitliyelim, kandillri de sabitleyelim;

örneğin 1 aralık 30 aralık arası her sene ramazan ayı olsun bayramın ilk günü 31 aralık olur mekke nin fethini de aradan çıkartırız, süper olur yani, olur mu böyle şey?
1 Ocak 630 tarihinden bu yana mekke nin müslümanlarca fethinin kutlanldığı tarih.
yine bu akşam yanlış tarihte kutlanacak olay. #10334456 da yazdıklarımı kanıtlıyorum:

Mekke'nin fethi kaynaklarda Hicri 8 yılında ve Ramazanın 20 sinde olarak geçiyor. Asım Köksal ın islam Tarihinde 13 Ramazan diye geçiyor.

hadi 2 sinin ortası 16 veya 17 ramazan olsun, eee bu sene 16 ramazan hangi gündü, 27 ağustos idi, hadi bilemediniz 26 ağustos veya 28 ağustos olsun, eee bu önemli günün kutlama programı yapanlar ne zaman yapmaktalar 31 aralık gece,

26-27-28 ağustos nerdeeee, 31 aralık nerdeee, arada 4 aya yakın zaman var, hadi arasında 1 hafta, 10 gün olur anlarım da, 4 ay yazı ile dööört, tek kelime ile (bkz: çüş) diyoruz.

sırf yılbaşı kutlamalarına altenatif olsun diye böyle bir organizasyonu her sene inat eder gibi 31 aralık'a denk getirmek, bu önemli, anlamlı, manevi günü yanlış zamanda kutlamak ve insanları yanlış bilgilendimek, hem etik değil, hem de günah.

neden ramazan ayında kutlanmaz da inadına 31 aralık denir, anlamak mümkün değil.
yine bir takım gruplar tarafından inat eder gibi bu gece kutlanacak olan hadise.

artık herkes bunu bile bile yaptığınızı biliyor, yapmayın komik duruma düşmeyin.

#10355383 no'lu enrymde yazdım gerçeği, özellikle bazı kimseler okusun.
sırf yılbaşı kutla(t)mamak için götten uydurulan tarihtir. mekke 11 ocak 630'da elegeçmiştir.

bunu yapanlar kutlu doğum haftasını da her yıl 23 nisan'a denk getirmekteler.
hala bir yerlerin fethi kutlanıyor. tamam fetih marşı eşliğinde bu fetihler kutlanabilir yalnız, mekke'yi kim fethetti lan? arap takımı!
bu yılda sorun olması muhtemel olay.

Adamlar şöyle şarkı bile yaparlar:

mekke nin fethi kutlu olsun
mekke nin fethi kutlu olsun

sevinin müminler, üzülün kafirler

mekke nin fethi kutlu olsun..
aslında yalandır, hicri takvime göre bu gün her sene farklı zamanlara denk geldiği halde yobaz ve bağnazlar sırf yılbaşına alternatif olsun diye böyle garip icatlarda bulunurlar.
islamcıların yılbaşı eğlencelerine alternatif oluşturmak için oluşturdukları gün. insan biraz orijinal olur.

ne yani her dini olayda hicri takvimi esas alacağız ama iş mekke'nin fethine gelince miladi takvime göre ayarlayıp sabitleyerek mi kutlayacağız? çok saçma! hicri takvime göre mekke'nin fethinin her yıl 10 gün kayması lazım. ama ben kendimi bildiğimden beri hep 31 aralıkta kutlanıyor ne hikmetse.
Mekke nin fethi dahil diger gunler araplarca kutlanan gunler degildir. Onlar gunleri genelde ibadet ederek anmayi tercih ediyorlar. Bok atacaginiza iki gram saygi duyun.

Edit: cahil olarak kalacaksaniz kalin. Kutlu dogum haftasi gibi seyler araplarca kutlanmaz.
(bkz: bak sen tesadüfe)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar