bugün

https://www.youtube.com/watch?v=HDh4uK9PvJU

marsta akışkan su bulmuşlar diyolar. herkes heyecanlı filan. niyeyse.

edit: gerçekten insanlar oo ne güzel bilimsel bir bilgi yee triplerine girmişte Gerçekten aranızda buna sevinen biri varsa neden sevindiğine dair beni bi aydınlatırsa sevinirim.

edit2: ne dediklerini ben de pek anlamıyorum anlayan varsa dinlesin diye paylaştım
çok anlaşılır bir toplantı.
her neyse.
biz de bol bol yapışkan su icat edip duralım.
5-10 seneye o suyu da kirletiriz.
elde edilen verilere göre mars'ta hala sıvı halde tuzlu su bulunduğu açıklanan toplantıdır. suyun yaşam başlatabileceği ya da sürdürebileceği konusu netlik kazanmış değil. fakat akmakta olan suyun yüzeyde oluşturduğu izler de fotoğraflarla görüntülenmiş durumda.
şöyle bir şeye dikkat ettiğim toplantı.

bizim ülkemizde halk evlilik programına telefonla katılıp nargile hanım'a talip olurken onlarda insanlar basın toplantısına telefonla bağlanıp sorular soruyorlar. çok merak ediyorum türkiye'den kaç kişi bırak takip etmeyi farkında bu olayın.
en azından ülkemiz dışında da olsa bilimsel gelişmelerin olması sevindirmiştir. bizim yobaz dingiller de hala dayı oğlum bana helal mi diye düşünsün dursun.
bundan sonraki süreç ne olacak sorusuna ''drink it'' diyerek taşşak geçilen toplantı.
bu gelişmeye neden sevindiğimizi hala anlayamadım yani şu saatten sonra hayatımıza neler değişecek ciddi bir merak konusu....
ciddi anlamda önemli bir olay. kimse "oleyy yaşasınn" diye sevinmiyor zaten sadece yaşadığım dönem içerisinde böyle bir keşfin yapılması beni heyecanlandırıyor. geçmişte mars'ın dünya benzeri bir gezegen olduğu gerçeği neredeyse kanıtlanmak üzere. eskiden orada nasıl bir hayat vardı, o bahsedilen büyük iklim değişikliği gerçekleşip de hayat kaybolmadan önce yer yüzünün görüntüsü nasıldı, ırmakları, dereleri, dağları, okyanusları, canlıları vs. insan bunları düşünüyor ve ardından aslında evrende aynı kaderi yaşamış diğer gezegenler aklına geliyor. ulaşamadığımız, haberimizin bile olmadığı yerlerde nasıl yaşam formlarının olduğu, ne gibi hayatlar sürüldüğü merak ediliyor. ama tabi muhakkak espri kasmak lazım.
Marsta sade Soda bulunduğunu duyurdukları toplantıdır.
nedense mars'ın kutuplarının atom bombalarıyla bombalanıp yaşanılabilir sıcaklığa getirilmesi fikrinin ortaya atılıp tartışmalar başlattığı dönemde yapılmış basın toplantısıdır. tahminim o ki aslında yeni bir şey değil, nasa bu bilgiye en azından birkaç ay önce ulaşmıştı ama tırt bir bilgi olduğu için kendine sakladı. Ta ki mars tartışmaları başlayıp da nasa bunda bir reklam fırsatı görene kadar.
sevindirmiştir. sevindirmesinin nedeni böyle güzel şeylerin keşfine tanık olabilmek. peki alt tarafı su keşfinin nesi güzel diyen arkadaşları biraz yeşillendireyim ben de.

bebelerim. su demek hayat demek. kompleks canlılar olmasada en azından basit mikroorganizmaların varlığını %99 gibi ihtimallere getiren hadisedir. e bize ne mikroorganizmalardan? bize nesi ise, her türlü canlı bilimin tıbbın gelişmesinde kullanılabilir. senin o beğenmediğin mikroorganizmalar kanserin tedavisinde kullanılabilir. ya da bitkileri yetiştirmede çok önemli bir faktör olabilir. tabi ki ihtimal bunlar bilemeyiz. hastalık da yayabilir neticesinde. ama yine kesin gözüyle bakabileceğimiz şeylerden biri ise canlı hayat varsa fosil yakıt da olabileceğidir. sonuçta bizim kullandığımız petrolün de çok çok büyük kısmını okyanusta yaşamış mikroorganizmaların fosilleşmesinden elde ediyoruz.
güncel Önemli Başlıklar