bugün

allahın takdiriyle ölenlere üzüleceğimize kulun takdiriyle ölenlere üzülelim diye düşündüğüm başlıktır.
büyük üzüntü ve merak ile sonucunu bekledigim talihsiz ve hazin bir kazadır.sürec icinde bu olay cesitli yerlere cekilecektir, bu olaylar üzerinden cesitli insanlar prim yapacakdır bilgilerinize.
temennimiz enkazdakilerin kurtulmasıdır muhakkak fakat kişinin vadesi dolunca hiç birşey geri getiremiyor ayriyetten basınımız tarafından bir şekilde bu kazanın ikinci susurluk olayına dönmeside muhtemeldir, malum seçimler geldi çattı cenaze üzerinden bile siyaset yapabilme kapasitesine sahip insanlar var bu memlekette.
10 saat olmasına rağmen hala enkazına ulaşılamayan kaza. uzaya çıkılırdı uzaya. sokak aralarına 'sen türkiyesin büyük düşün' yazmakla olmuyor demek ki. büyük sıçıyorsun böyle!
eğer enkaz sabaha kadar bir çok kişinin ve teknolojinin araya girmesine rağmen bulunamazsa ve muhsin yazıcıoğlu'nun öldüğünü yarın televizyonu açtığımız vakit duyarsak, bu işte gerçekten ama gerçekten bir iş var diyeceğimiz kazadir.

ulan oraya bölgenin en kıdemli komutanı başta olmak olmak üzere içişlerinin talimatıyla tam teşekkürlü helikopter ve ekipman gönderiliyor ve buna rağmen saatlerdir ulaşılamıyor enkaza(!) nerde düşmüş, mozambikte mi, büyük okyanusun en ortasında mı, kutuplarda mı? nasıl bulunamaz yahu? var, bir şey var bu işte... hava koşulları falan yalan. adam bbp genel başkanı lan, boru değil.

tek korkum, yazık olmasa bari. allah yardımcıları olsun.
gsm operatörleri lafa geldiğinde %99 çekiyoruz, kapsamadığımız yer yok aqum gelin bizi kullanın diyenler şimdi neredeler ağbi. beş can var orada ve beş tane telefon var.Yok mu kafası çalışan insanlar bu ülkede?
helikopter enkazının 22:30 sıralarında sisli köyü yakınlarında bulunduğu iddia edilmektedir.
felaket tellallığı yapmak veya hükümet açığı bulmak gibi olmasın ama, bir iktidarın-devlet birimlerinin kalitesi, başarısı böyle bir zamanda ortaya çıkmayacak da ne zaman çıkacak. kazadan sonra gelişmemiş bir devlette olsak şimdi neler yaşanırdı gibi bir takım soruların cevabını sağolsun yetkililer bugün kazadan şu vakite kadar yaşattılar. yalan yanlış bilgiler mi dersin, olayla ilgili açıklamalar beklerken duygu sömürüsüne yönelik iki dakkada bir dualarınızı eksik etmeyin, geçmiş olsun, inşallah maşallahlı cümleler mi dersin. yani olay ve o anki durum harici her türlü bilgi akışı ve açıklamalar mevcut. helikopterin hala bulunamamasından ziyade beni kızdıran nokta, her şey yolunda gidiyomuş gibi, bu saate kadar bulunamaması normalmiş gibi siyaset arenasından boy gösteren isimlerin de vurdumduymazlığı. başka bir ülkede düşmedi bu helikopter... şu da var işin için de seçim öncesi bir derin devlet operasyonu vb. tarzda bir şey varsa onu bilemem, bu halk alışkın böyle şeylere. o zaman bütün bu hatalar zincirinin nedeni açıklanmış olur..
yarın muhtemelen stv de bunu da ergenekon yapti diye gececek haberdir.
bu saate kadar hala enkaz'a ulaşılamaması çok düşündürücüdür. Aynı kazayı rte yapsa acaba 15 dakika içerisinde olay yerine kaç ambulans-helikopter giderdi o da ayrı bir tartışma konusu. Hiç bir partinin yandaşı olmamama rağmen Devlet Bahçeli'nin neden uçak-helikopter'e binmediğine hak verir oldum. Olaydan 6 saat sonra olay yerine giden iç işleri bakanına da sevgiler, sen bulacaksın sanki o enkazı, kendin gitme ekip gönder.....
partisini seversin sevmezsin o ayrı ; ama nedense sözlük ahalisinin pek bir ilgisiz kaldığı hadisedir. susurlukta basit bir kaza gibi görüldü seneler sonra artan ilgiyle gündeme geldi ama; o an olayı sıcağı sıcağına sorgulayamamanın sıkıntıları ileriki yıllarda hissedildi. bir olay ne kadar uzarsa o kadar şaibe doludur, ilk anda gelen bilgiler, uzadıkça saçmalama aşamasına gelen bilgiler ve sanki fırtına öncesi sessizlik. ama fırtına başladığında olayı aydınlatma olasılığı azalırsa kimse şikayet etmesin.
(bkz: #4924193)
sadece bakanlıklar değil tsk'nında aramalarda olmasına rağmen 7 saatten fazla süredir ulaşılamayan kaza.
cnn türk haberciliği ne kadar ciddiye aldığını gösterdi. reyting uğruna kesin olmayan bilgileri yayınladı. yok efendim ulaşmışlar, yok işte ölen yokmuş, gittikleri hastane şuymuş.. bir daha da o kanalı izlersem 2 olsun..
millet uzaya çıktı, ordan izliyor sağı solu belki bi şey olur da kaçırmayalım diye. aya roket fırlattılar, marsa gittiler. pilotsuz uçan uçak yaptılar. biz de 10 saattir helikopter arıyoruz. "yazık bize be"??? yazık bile değil artık belki de.
kaç saat geçti nasıl bulamıyorlar bu enkazı? çok yazık...
insan hayatı bu kadar değersizmiş demek ki.
hele de bir siyasetçinin helikopteri nasıl bulunamıyor. gps falan yok mu?
çok üzüldüm.
yurdumun acziyetini göstermiş kazadır.

kendi ülke topraklarımızda bir helikopter düşüyor, içinde yaralılar var ve benim ülke topraklarımda, benim ülkemin ordusu da dahil birçok kurumdan uzmanlar enkazı yaklaşık 10 saattir bulamıyorlar.

arkadaş, kandil'e giden heron'lar, neden kaldırılmaz ki diyarbakır'dan? inlerindeki dallamaların fotoğrafını çeken bu uçak mevkisi hemen hemen belli olan üstelik kendi ülke topraklarımızda olduğundan tehlike yaşamadan alçak uçuşla daha net bilgi verebilecekken neden kaldırılmaz?

10 saat be boru mu? adam ölmese bile kan kaybından, iç kanamadan, soğuktan falan ölür.
Olay üzerinden ben bu cümleleri yazarken yaklaşık 12 saat geçmiştir. Ne kadar tipi de olsa , gece de olsa helikopter içinde kimin olduğu gözetlenmezsizin bu kadar saatte bir helikopter bulunmalıydı . Ülkemiz içinde 20 km çaplı bir bölgede olduğu kesin gibi görünen bir helikopteri veya enkazı bulunamıyor. Kazazedeler kazadan hemen sonra hayatta oldularsa bile yaşama şansları gittikçe azalıyor. ''Yoksa askeri departmanlarımız bu konuda isteyerek yavaş mı davranıyor , imkanları kullanmıyorlar mı ? '' soruları insanın aklına gelmiyor değil . Helikopter bu , dağda kaybolan tek bir kişi aramıyorsun ya..
komplo manyağı biri olarak benim de burnuma pis kokular gelmesine vesile olmuş esrarengiz bir kaza. adam daha ilk mitingi öncesinde bir helikopter kazası geçiriyor, bu adam sokaktaki adam değil muhsin yazıcıoğlu yani bir parti başkanı, ve bu düştüğü yer belli olan helikoptere saatlerdir ulaşılamıyor. bir yerde patlama oldu mu faillerini saatler içinde bulan sayın devletimiz, bu konuda ısrarla "ulaşamadık" diyip duruyor. çok kişi de benle beraber aynı şeyleri demiş zaten. sabah radyodan haberleri dinliyorum*, bu helikopter kazasından bahsedilmiyor bile. yahu helikopter kazası geçiren kişi bu ülkenin yakın siyaset tarihinde çokça yer almış bir adam, unutulmuş da olamaz. bu işte bir bokluk var ya hayırlısı...
yazıcıoğlunun bir yıl içinde yanlış hatırlamıyorsam 4 kaza geçirmiş olması da düşündürücü. yaklaşık 17 saat geçti ve hala ulaşılamıyor. nereye düştü bu helikopter anlamıyorum ki kara deliğe falan mı. bağlantı kurulmuş, sinyal alınmış, kordinat belli ama haber yok. hey allahım ya.
sevgili amcamın 'yav bu adam ankara'nın 150 yerinde bomba patlatmakla tehdit etmemiş miydi' diye anlam veremediği kazadır.

çok şükür amcamın hafızası var, nefes alıyor.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu´nun Kahramanmaraş´tan Yozgat´a giderken bindiği ve düşen helikopterde bulunan iHA muhabiri ismail Güneş´in 112 Acil Servis görevlisi arasındaki telefon görüşmesi kayıtlara şöyle geçti:

112 görevlisi : 112.

ismail Güneş (i.G): Ben iHA Muhabiri ismail Güneş; helikopter ile düştük.

112 : Nerede? Neredesiniz?

i.G : Bilmiyorum nerede olduğumuzu. BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ile birlikteydik.

112 : Neredesiniz?

i.G : Hatırlamıyorum.

112 : Etrafınıza bakın; ne görüyorsunuz?

i.G : Her taraf kar sis. Her taraf sis.

112 : Helikopteri nereden kiraladınız?

i.G: Bacağım kırık olduğu için konuşamıyorum. Erhan ağabey nereden çıkış yapmıştık. Çağlayancerit orada bir yerde düştük. Hangi yere düştüğümüzü hatırlamıyoruz; her taraf sis; göremiyorum. ... 35 00 benim numaram.

112 görevlisi: Telefonu kapatmayalım; yerinizi tespit etmeye çalışıyoruz.

i.G : Kahramanmaraş´ın dağlarından; her taraf sis. göremiyorum.

112 görevlisi: Parti merkezinden kiminle görüşebiliriz; sizinle ilgili?

i.G : Bilmiyorum; şarjım bitmek üzere. Alo. Biz nereye gidiyorduk? Yozgat tarafında bir yere gidiyorduk hanımefendi.

112 görevlisi: Kapatmayın yerinizi tespit etmeye çalışıyorlar.

i.G : Erhan ağabey; nereden geldik; nereye gidiyoruz. Şu an Çağlayancerit´ten gelip; nereye gidiyoruz. Yozgat-Yerköy mü? Çağlayancerit´ten; Yozgat-Yerköy´e gidiyoruz. Burası çok soğuk. Alo. Yer tespit edemiyor musunuz?

112 görevlisi: Siz kapatmayın beyefendi telefonu.

i.G : Hanımefendi şarjım bitecek.

112 görevlisi : Alo; Alo. iyi misiniz?

i.G : Kötüyüm; ayağım kırık.

112 görevlisi: Şu anda siz helikopteri görebiliyor musun?

i.G : Şu anda helikopterin içindeyim.

112 görevlisi: Alo. diğer beş kişi yanınızda değil mi şu anda? Size cevap verebiliyorlar mı?

i.G : Diğerlerinden ses yok. Erhan ağabey; Erhan ağabey de ıhlayarak cevap veriyor. Alo; hanımefendi; yerimizi tespit edemediniz mi?

112 görevlisi: Şu anda emniyet bulmaya çalışıyor; sakin olun.

i.G: Erhan ağabey; ıhlıyor sadece. Bende üşümeye başladım. Ben sakin olmaya çalışıyorum.

112 görevlisi: Sakin olmaya çalışın; tespit etmeye gayret ediyorlar.

i.G: Muhsin Bey´i göremiyorum.

112 görevlisi: Aynı helikopter ile mi havalandınız?

i.G: Evet. Ayağım çok kötü kırıldı. Ölende var herhalde. Bu arkadaş kim ya.

112 görevlisi: Ayağı kırık; yerinden kımıldayamıyorum. Emniyetle görüşüyorum.

i.G: Alo; hanımefendi.

112 görevlisi: Açık kalsın telefon.

i.G: Şarjım bitmek üzere. Benim numaramı görebiliyor musun?

112 görevlisi: Kapatmayalım; ulaşıyorlar; kapatmayalım numarayı. Sizin nereye gittiğinizi anladık. Yozgat-Yerköy´e gidiyoruz dediniz.

i.G: Alo. Sakin olalım da şu anda donuyoruz burada; ayağım da kırık.

112 görevlisi: Kapatmayın; bir saniye.

i.G: Alo. Erhan ağabey; Erhan ağabey. Sen kalkabiliyor musun yerinden? Hanımefendi.

112 görevlisi: Şarjınız bitinceye kadar açık kalsın; aramaya devam ediyorlar çünkü. Kapatmayın alo.

i.G: Alo. Ayağım kırıldı.

112 görevlisi: Başka yerinizde kanama var mı?

i.G: Gözükmüyor.

112 görevlisi: Kravatınız var mı? ip gibi kravat gibi bir şeye elinizi uzatabilir misiniz?

i.G: Kravat yok. Şu anda gözükmüyor.

112 görevlisi: Polis ekipleri yerinizi bulmaya çalışıyor. Siz moralinizi yüksek tutun. Zaten sizin yerinizi tespit edecekler. Edemediler daha. Tespit etmeye devam ediyor.

i.G: Herkes öldü herhalde.

112 görevlisi: Kanamadan dolayı sessiz kalmış olabilirler endişe etmeyin; sizi kurtaracaklar.

i.G: Erhan ağabey; Erhan ağabey. Kırık ayağımın altında; kaval kemiğinde. Kanama değil; kırıldı ya.

112 görevlisi: Alo; beyefendi. Şu anda bacağınızın durumu nasıl?

i.G: Ağrıyor. Alo. Yeri tespit edemediniz mi? Donmaya başladım; üşümeye başladım. Üşüyorum. Tipi var. Helikopterin içine girdim. (inleme sesleri) Buradakiler öldü herhalde ya. Erhan ağabey; Erhan ağabey. Yok. Kimseden ses gelmiyor; gelmiyor. Eyvah çok kötü.

112 görevlisi: Ayağınız sıkıştı mı?

i.G: Evet. (inlemeler) Tespit edemediler mi ya. (inleme) Ayağımı oynatamıyorum.

112 görevlisi: Emniyet yerinizi tespit etmeye çalışıyor.

i.G: Erhan ağabey. Ağabey bir kendine gelmeye çalış. Bak ben kendime gelmeye çalışıyorum. Yatıyor ıhlıyor.

112 görevlisi: Başka kimseden ses gelmiyor mu?

i.G: Yok; yok. Çok kötü ayağım kırıldı. (inleme) Hanımefendi hala bulamadınız mı yerimizi? Burada donacağız; diğer insanlar öldü herhalde. (inleme sesleri) Ayağımı oynatamıyorum. Çok pis kırıldı ayağım. Yerimizi ne zaman tespit edeceksiniz hanımefendi.

NOT ve EDiT; bunu niye kötülediniz ipneler.
ülkemin teknoloji ve profesyonellik anlamında koca bir sıfır olduğunu gösteren durumdur. olmaz böyle birşey, martın sonuna gelmiş bir mevsimde, koordinatları az çok belli olan bir enkazı, 2009 yılında nasıl bulamazlar, anlaşılır şey değil..bazen gerçekten düşünürüm, savaşa falan girsek halimiz duman diye, marmara depreminde de 24 saat olay yeriyle temas kuramamışlardı bürokrasimiz..

daha geçende tayyip son model arabanın içinde kalmıştı da balyoz falanla kurtarmışlardı, bize teknoloji pek yaramıyor galiba..

olaydan sonra "enkaza ulaşıldı, yaralılar hastaneye kaldırıldı, durumları iyi" diye açıklama yapan vali ve memurları saymıyorum bile..
demek ki o helikopterin için de obama olsaydı da yine aynı şekilde saatlerce ulaşılamayacakdı diye düşündürmüş kazadır. *
bu kaza türkiye cumhuriyeti devletinin arama kurtarma konularındaki aczini ve geri kalmışlığını göstermesi açısından da anlamlı.
canım vatanımda bir yer düşün ki 20 saat ulaşılamasın.

çıkar da "cesedini bile bulamadık" derlerse hiç şaşırmam.
çünkü belki cenaze namazı kılınır, çünkü belki binlerce insan "iyi bilirdik" der.

canım vatanım. teknolojin yok ama taktik dedin mi üstüne tanımam.
şaka gibi.

ulan 20 saatte burdan avustralya'ya gidersin uçarak.

bu kadar mı aciz lan bu devlet.