bugün

tabiki de bayram harçlığından bahsediyorum canlar.

malumunuz bayramın birinci günleri babannelerin(en büyük ata yani konumuz babanne olduğu için babanne yazdım) evinde toplanılır. yani bizim ailede öyle. bütün aile babannemlerde toplanırız ve bayramın ilk kahvaltısını beraber ederiz. bu bayram da aynısı oldu tabi. bayram namazını kıldıktan sonra (ki normalde yetişemezdim bu bayram kılabildim) mezarlığa, ardından babannemlere gittik. sabah kahvaltıyı ettikten sonra bayramlaşma faslına geçtik. bu bölümde ailenin en küçüğünden en büyüğüne herkes sırayla birbirinin bayramını kutlar ve büyükler küçüklere harçlık verir. babannemde tamamen saf, iyi niyetli duygularla icardan gelen parasının bir kısmını torun sayısı kadar 5 tl'lik yaptırmış ve en küçükten en büyüğe kadar herkese verdi. düşünün lan 7 yaşındaki kardeşime de 5 tl verdi, 3 yaşındaki amcamın kızına da, 22 yaşındaki bana da. 'yav babanne yok gerek yok olmaz, çocuklara ver işte. kazık kadar adam olduk' diyorum yok kadın dinlemiyor, illa verecek parayı. en son cebime koymayı başardı ve sanki bağ bağışlamış gibi bir edayla gitti köşesine oturdu. canım benim.

tanım: babannemdir.
harçlık verecek parası olmadığı için, eşşek kadar olmuş torununa gofret veren dede kadar tatlı olan babaannedir. yanakları sıkılasıdır.
22 yaşına gelip babaanneden harçlık alan üste bir de begenmeyen torun başlığı actirasi babannedir. Yerim.dir
bi 50 lira versen gözün çıkar sanki kefenine mi koycan paraları denilmesi gerek babanne.
65 yaş maaşı alıyordur.. napıcaktı ya? 100 tl mi verecekti sen gibi hayırsıza..
(bkz: 22 yaşında hala harçlık toplayan insan)
ayıp etmiştir. bidahaki bayram elini öpmemek gerekir. ne o öyle dalga geçer gibi 5 tl vermek filan.
türk lirasından altı sıfır atılmasına alışamamış kişidir.
söz konusu emekli maaşını sürekli yastık altı yaptığı için piyasadan haberi olmayan kişidir.
hiç vermeyen hatta verdiğini zorla geri alandan iyidir.
bütün torunlarını aynı derece seven babaannedir, kalpler kırılmasın die büyüğüde aynı küçüğüde aynı viziteden işlem yapan, pamuk babaannedir.
içinde torununu sevindirmek vardır. bereketlidir.
elleri öpülesi... keşke hayatta olsaydı da harçlık olarak sadece öpücük alabilseydim. yatın kalkın dua edin. allah uzun ömür versin. sonra çok özlüyorsunuz.
sadece adet yerini bulsun diye veren babaannedir. lazım olunca istesen yine hayır demez kanımca.
gönlü zengindir.
hiç vermeyen babanenin yanında daha bir tontondur.
pek hoş bi durum değildir hatta baya bi komik durumdur fakat unutmamak lazım beterin beteri vardır. mesela dedem hacca gitmişti. türkiye'ye dönüğünde o zamanlar 25 yaşında olan kuzenime oyuncak silah almıştı.
paranın değerini karıştıran babaannedir, büyük bir miktar verdiğini zannediyor olabilir.
(bkz: bizim zamanımızda 5 liraya bir çift öküz alınırdı)
(bkz: babaanne)
22 torunu varsa çok normaldir bir tost bir çay içilir o parayla aza kanaat etmedik artık onu bile vermiyorlar halbuki şimdi lazım o paralar.
üfe/tüfe oranına göre harçlık hesaplaması yapıyordur ya da öyle bir şey. devlet bize biz sana a güzel yavrum.
Aldığı emekli maaşıyla verebileceği bukadardır. Düşünmüş ya candır, bir tanedir.
sgk'dan emekli olan babaannedir hatta ölen kocanın kesinti yapılan maaşını alıyordur ne yapsın gariban. yine de torun der adeti yerine getirir, yadırgamamak gerek.

(bkz: şükret piç)
22 yasinda torununa 100 lira veren anneanneden daha iyi olmayan babaannedir.
baba anne hesabına göre verilen bayram harçlıgi. yes beybi.