bugün

doğuda hacıana diye de söylenir.
(bkz: super babanne) *
insana her zaman anneanneden daha yakın gelir.gözlemledim çevremdeki herkeste öyle. (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
whisky'nin 1986 çıkışlı ilk albümünün adıdır :

1. Babaanne
2. Yolculuklar
3. Şans Talih
4. Kendine Hoş Geldin
5. Rock'n Roll'u Bir Dinle
6. Bak Biz Genciz
7. Arayış
8. Rüşvet
9. Hoşgörü
babanın annesinden -nın ilgi hali ekinin atılmasıyla oluşmuş sözcük.
(bkz: nine)
kadının sesi programını izleyip gaza gelen akabinde de bize telefon açıp ''1 haftadır gelmiyorsunuz, beni sevmiyor musunuz yoksa'' deyip ağlayan, duygu sömürüsü yapan, şirin varlık.
sizi sulu sulu öpen,hep aynı konuşmaları tekrarlayan,ziyarete gittiğinizde daha fazla otur diye direten ama hepsi bi yana süper yemekler yapan,eğer tek torunsanız ya da sizden başka bir iki tek tük torun varsa(ki olmamasını tercih ederim) iyi harçlık koparabileceğiniz,dünya şirinleri yaşlandıkça dahada şirinleşen şeyler.
çok konuşan,boş şeylerle uğraşan,yavaş yavaş çocuk aklına dönen bir bünyeye sahip babamın annesi
yaş itibariyle saçları beyazlamış , sürekli depresyona giren ama tam bi tonton olan insan.yaşı nedeniyle yapıcak bişiy bulamazlar genelde. (bkz: bankamatik)
kulağı ağır işittiği için "sağır duymaz uydurur" atasözünün canlı bir örneği olan insan.
en can alıcı örnek:
baba telefonla marangozu aramaktadır.

baba:*alooo! rüştüüü!!!*
babaanne:*evladım kim düştüü??!?!?!
iki "a" sesinin yanyana söylenmesinin zor olduğu iki kelimeden biri.BaBannnneeee! (bkz: anneannne)
abi yok böyle tatlı birşey. geçen beraber yürüyoruz. bir cipsin tanıtım ürününü yapmışlar, dağıtıyorlar ücretsiz. bana verdiler birkaç adım attık "teyzecim siz de alın demez mi adam". geri döndü babannem aldı geldi.* caddenin ortasında koptum ama babanneme de çaktıramadım. neyse yürümeye devam ettik, babannem benim elimde ki cipsi de aldı "eve götürelim de çocuklar yesin".* aldı ikisini birden çantasına koydu. haliyle çantasını kapatamadı. "bunlara da azıcık bişi koyuyolar, balon gibi şişiriyorlar. ne anladım ben bu işten".*
milli maçlarda her gol tekrarında "goooool!!!!!!!" diye havaya zıplayan, futbol meraklısı sevecen.
olaylar karşısında genellikle hep eski zamanlardan bahseden ve mütemadiyen "aaa evladım hiç böyle bir şey görmedim ben" diye tepkiler veren sarkık yanaklı, tren yolu gıdıklı yaşlı ve şirin insan tipleridir.
babaanne degerini bilip te anlayabilenler icin yurek parcasidir.
ozlenir, hemde cok ozlenir.
uçamaz, üzerinde "s" harfi buLunan bir giysi yoktur, peLerini yoktur, gözLerinden Lazer çıkmaz.. ama süperdir.. küçükken annem arkamdan terLik iLe koşturduğu vakit benim önüme atLayarak kendini siper ederdi.. süperdi.. beni severken göz yaşLarını tutamazdı.. hiçbir zaman da neden ağLadığını anLamadım.. süperdi.. biz torunLarına en kraL yemekLeri yapardı.. süperdi.. "evimi gaz döküp yakın bir şey demem" derdi.. süperdi.. büyük bir hastaLığa yakaLandığım zaman (ki 72 saat ömrüm kaLmıştı) benim için günLerce ağLayıp/dua edendi.. süperdi.. karşıLıkLı sigara ve kahve içip deLiLer gibi güLerdik.. süperdi.. dışarı çıkarken (haLa daha) "dikkat edin, öyLe karanLık yerLere girmeyin, eve erken geLin" derdi.. süperdi.. hayatta en sevdiğim insanLar arasında buLunmaktadır.. süperdir.. süper babaanne seni çok seviyorum..

tanım: şarkıLara konu oLmuş eşsiz bünye.. baba'nın annesi..

(bkz: süper babaanne)
(bkz: gülpembe)
(bkz: whisky)
Albüm adı Babaanne,
Çıkış tarihi 1986,
Yapımcı firma Piccatura Müzik.
Parça isimleri:
Babaanne,
Yolculuk,
Şans talih,
Kendine hoşgeldin,
Rock'n Roll'u bir dinle,
Bak biz genciz,
Arayış,
Rüşvet,
Hoşgörü.

Albümde çoğunlukla sosyal temalar ve kuşaklar arası çelişkiler işlendi. Tüm parçalar TRT denetim kurulundan onaylıdır. Bu albümle topluluk ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. Araya askerliklerin girmesiyle topluluk üç yıl kadar faaliyetlerine ara verdi. 1990 yılının başında ideal kadrosuyla yeniden çalışmalara başladı. ilk iş olarak Binnaz isimli parça stüdyoda kaydedilerek klip çekildi. Gerçek yanma sahneleri bu kliple birlikte sayısız TV programlarına konuk olundu. 1993 yılı başında ikinci albüm çalışmalarının sonuna gelirken topluluk kurucusu Kamil Özaydın'ı beyin kanaması sonucu kaybetti. Topluluk kısa bir aradan sonra yarım kalan kayıtlarını tamamlayıp 1994 yılında Kamil Özaydın anısına "Ateş Suyu" albümünü piyasaya çıkarttı.

http://www.anatolianrock.com/Whisky
saçLarında ki beyaz teLLer hiç bu kadar dikkatimi çekmemişti daha önce.. biraz üzüLdüm.. ne yaLan söyLeyeyim gözLerimde doLdu.. yaşını hep 52 sanırdım.. bugün biLe öyLe sanıyorum ya.. ama öğrendim ki 68 yaşındaymış.. içim bir kez daha acıdı.. biraz da kiLo mu aLmış ne.. ama hep aynı güLüş vardı yüzünde.. öyLe güzeL ki.. hakkını nasıL öderim biLemiyorum.. biLiyorum bir gün gidecek.. yaLnız bırakacak torununu.. güLüşünden mahrum kaLacağım.. bunu düşündükçe aLLah'a yaLvarıyorum.. "yanımda biraz daha dursun" diye.. kokusuna, gülüşüne, muhabbetine, saçLarına, gözLerine doyamamak..

(bkz: çok özLedim be)
oğlunu başka bir kadınla paylaştığı için sürekli huysuzluk çıkarıp gelinine çektiren ve bu yüzden torunları tarafından sevilmeyen insanlardır.
her hafta evimize sürpriz(!) ziyaretlerde bulunan ve mutlaka 1 gece kalan şirin varlık. dedemi evde tek başına bırakıp bırakıp geldiği için son gelişinde, "babaanne dedem yakında senin üstüne kuma getirir demedi deme bak ona göre. adamcağızla ilgilendiğin yok ki ne zaman arasak mutlaka gezmektesin, bu yaştan sonra yuvan dağılmasın, babam üvey anne elinde maskara olmasın" diyerek gözünü korkutmaya çalıştığımda "ya kolaydı o kadar ben onu yıllarca bekledim" deyip dudak bükmesiyle daha da bi sevdirmiştir. ne var ki zorla bana yemek yedirmeye çalışması beni çileden çıkarmış, deli olmama ramak kala evine dönmüştür.
gecenin bir vakti tam entrynin ortasındayken elindeki kolonyalı mendille monitörü yarım saat boyunca silmek, yazarın konsantresini bozmak...
(bkz: işte babaanne)
super olanını barış manço nun kaptiği akraba.
ne zaman "konuştuğun kız var mı?" diye sorsa * "hayır" cevabını aldığından ötürü "yavrum, ibne misin sen?" diye soran, tüm gün kadın programları izleyip dekolte giyinenlerin cehennem azabına maruz bırakılacağını söyleyen; lakin gençlik fotoğraflarında pek bir açık saçık görünen, okuma yazma bilmediğinden tüm alt yazıları ve haber yazılarını biz torunlarına okutturan, zamanında arsa yüzünden komşularla yapılan kavgada vurduğu kürek darbesiyle komşuya beyin kanaması geçirttiren bir insan. unutmadan, bayramda para da vermiyor.
BABAANNE
Hüzün tomurcuğu oldu yüreğim çelişkilerim kendinden aciz, dönülesi yolların esrarengiz bilinmezinde hangi yöne dönsem çıkmaz sokak. Aldanır yüreğim yüreklerin yürekliliğinde, yalnızlığın soğutan hissi kaç yıla kaç mevsime sığar, isyan kendine başkaldırır kendinden bezdirir yinede bir umuttur yarına öğretilen öğretilerde kalan. Bugünlerin hüznünü süzsem azalır mı içimdeki burukluk değişir mi bu buhranlar de bana.
Ben boşuna mı katlandım bunca acıya bunca yaşanmışlıklara,yüreğimden süzülüp gidiyor değer verdiğim şeyler, sabahlar ayazına çekiyor ama insanların ayazından sıcak yinede, donuk bedenden zarar gelmese de donuk ruhlardan gelirmiş anladım.Tesbih tadını aratıyor akşamlar içime sinmiyor maneviyatın güzelliği, hissimi bir başkasına vereli kendim kendini bulamıyor. Yokluğun kaygısı mı bu.
Şartsız yaşanan olguların içimi acıtısı nedenlerle mi olmalıydı, acıtmalımıydım içimi acıtanın içini,belalar mı savurmalıydım iki dakika rahatlama için. nedenler mi bulmalıydım nedensiz cevaplar almak için de bana.
Senin kanatlarının altında sakladığın sakındığın, yüreğime akıttığın o duyguların bu kadar çabuk yok olmasına göz mü yumayım.
Hasretlerim çoğalıyor, eskilerin tadı yok artık. bildiğimiz gülen gözler, sıcak bakışlarda.Karayağız yalnızlıkları yaşıyor insanlar, kim kime yansısa yok ediyor tümlükleri.
Sandık kokusu sarardı odaları her çeyizini açtığında ve en derinlerde kefen dururdu ne çok korkardım ölümden, ne çok. ölüm ayrılıkları getirirdi ,ölüm sevdiklerin gitmesiydi ve sen gittin, doğruladın düşündüklerimi, ayrılığın ağır tadında sensizliği yaşamanın, zamana sığan olgularda,geçmişte ki anlatılarının derin bakışında gördüm ki, ölümü ölüm yapan ölü ruhlarımızın kabullenmeyişiymiş…Her olasılığa hazır olmanın nedenleri gibi.
Hüznümü soyunsam da ,üşüdü bir kere yüreğim.

Artık deniz mavisi gibi engin sevmeyecek bu deli adam, ve inanmayacak sahte sevdayı anlatan anlatımlara. bir bakışın yansıttığı aşkın sahteliğine de inanmayacak.
Tomurcuklar huzurdan yana olsun artık.