bugün

Şu an duyduğum bir öğrencinin konuşması dahada içimi acıtmıştır.çok küçüktü bir masa büyüklüğündeydi...çok daha erken müdahale edilebilseydi keşke gitti saray binası.
lan daha dün gece yanından geçtim. arkadaşlarla içtik biraz, gece sabahlamak için beşiktaş rihtimindan ortakoye doğru yürüdük sahiline . arkadaş ıstanbul dışından, dedim ki ona bak iste her gördüğümde iç geçirdiğim universite, burda okumak için neler vermezdim. o kadar güzel bir yerde o kadar güzel bir mimari anlatilmaz yani, oturduk ortaköy sahilinde saatlerce konuştuk sabaha kadar galatasaray üniversitesi hakkında. duyduğum an boğazım dugumlendi resmen, ben yandım kul oldum. yürekleri dağlayan yaygındır. daha fazla büyümeden söner umarım. not: fenerbahceliyim lan, cok koyu hemde. bu yangina sevinen insan evlatlarindan ben utanıyorum ben.
yanıp kül olan tarihi, tüm sözlük götümüzü siktirsek yerine koyamayız..
gsl mezunu bir arkadaşımdan: "Galatasaray Üniversitesi'ni otel yapın, biz de orayı yakalım."
3 gün sonra unutulur 3 hafta sonra ihale olur 3 ay sonra da yerinde bi avm, plaza, otel falan olur sonuçta tarihe yazık olur.
Böylesine tarihi, ahşap bir binaya yangın algılama-söndürme sistemi kurmazsan böyle komplo teorileri kurarsın.
"Sol görüşlü binlerce öğrenciyi tek Toma'lık tazyikli suyla beş dakikada etkisiz hale getiriyorsun ama Galatasaray Üniversitesi 3 saattir yanıyor?" sorusunu sordurtan yangındır.
beni çok derinden üzen bir olaydır. elimden bir şey gelmemesi daha da çok üzmektedir. nedir bu ya önce haydarpaşa şimdi galatasaray üniversitesi. tarihimiz siliniyor bir şekilde siliniyor bilerek veya bilmeyerek, kasten veya değil ama bir şekilde oluyor işte. bu son olsun diyeceğim ama belliki arkası gelicek.
Galata kulesi yansa isminde Galata var diye sevinecek kafalar var!
yürek burkandır. umarız o otel planları sadece olayı mübalağa amaçlı konuşulan bişey olur. gerçeğini görmek, görüpte ses çıkarmamak bizim için hoş olmaz.
istanbul valiliğinden gece görüşlü helikopter istendiği ama valiliğin 'elimizde yok' demesiyle reddedildiği söyleniyor. tarih yanıyor ulan tarih !
en değerli, en tarihi, en güzel binalarının birer birer yok olması bu kadar mı kolay diye insanı düşündüren olay. önce istanbul'u istanbul yapan yerlerden haydarpaşa garı, şimdide istanbul'un en güzel yerlerinden biri olan galatasaray üniversitesi, şimdi ne olacak? 'derin bir soruşturma başlatıldı inceliyoruz', ama bina gitti.
çıradan imal ettiniz koca binayı arkadaşım sönmek bilmedi bir türlü.

sonunda kontrol altına alınmıştır.
haydarpaşa tren garı yangını gibi bir yangındır. tarih yanıyor.
(bkz: pastayı yaptık çileği diktik mumu da yaktık)
(bkz: yak-işlet-devret)
durduk yere Üzüldüğüm haberdir . bir okulun kütüphanesi , arşivinin yanması kime ne fayda sağlayacaktır ? yangın neden ve kim tarafından çıkmıştır . kafamda deli sorular .
istanbul ortaköy'deki galatasaray üniversitesi'nin tarihi binasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

saat 19.30 sıralarında 3. kattaki derslikte başladığı tahmin edilen yangın, kısa sürede binayı sardı.

binada bulunan az sayıdaki öğretim görevlisi dumanların yükselmesinin ardından kısa sürede binayı tahliye etti.

ahşap binadaki yangının söndürülmesi için bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. yangına denizden de müdahale ediliyor.

yaklaşık 3 saat süren müdahalenin ardından yangının kısmen kontrol altına alındığı belirtildi.

yangına kolay müdahale edilebilmesi için çırağan caddesi trafiğe kapatıldı.

alevlerin neden olduğu yoğun duman bulutu, bölgeyi kapladı. dumandan etkilenen bir itfaiye erinin de hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

çatısında çökme meydana gelen bina, kullanılamaz hale geldi.

'hüzünle izliyoruz'
yangın sırasında binada olan doçent doktor özlem yüce, yangın anını canlı yayında ntv'ye anlattı. yüce şunları söyledi:

"3. katta öğretim üyelerinin odaların bulunduğu katta, bir öğretim üyemizin odasından dumanlar yükseldi. dumanları görünce binayı tahliye ettik. 5-6 dakika içerisinde itfaiye ekipleri geldi. soğutma çalışmaları yaptıklarını düşünürken, bina birden alev aldı. tahmin edersiniz ki ahşap bina ve içerisinde kitaplar var. binada bulunan az sayıdaki öğrenci de tahliye edildi. panik yaşanmadı, düzgün bir şekilde tahliye işlemleri yapıldı. yangının elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor. maalesef binamızın yanışını hüzünle izliyoruz.
tarihle beraber insanın içini yakan yangındır.
yangin, zabit tutulurken başladı
galatasaray üniversitesi rektörü ethem tolga yangının çıkış nedenine ilişkin ntv'ye bilgi verdi. yangının elektrik kontağından çıktığını tahmin ettiklerini kaydeden tolga şunları kaydetti:

"19.00 civarında bir öğretim üyemizin odasında elektrik kontağı nedeniyle bir duman söz konusu oluyor. yangın alarmı çalıyor, güvenlik görevlileri hemen gelip yangını söndürüyor. daha doğrusu ortada alev bile yok, dumanlı yere köpük sıkarak müdahale ediliyor.

ihbar üzerine gelen itfaiye, yangın söz konusu olmadığı için, yanı bitti kabul ederek zabıt tutuyor. bu sırada çatıdan dumanlar çıkıyor ve alevler büyüyor. bina büyük ölçüde ahşap bina, çok eski kuru tahtalarımız var, bu nedenle söndürülmesi zor oluyor.

umarım sadece çatı ve altındaki kat zarar görmüş olur, diğer katlara sıçramaz. burası öğrencilerin olduğu kısım değil, idari personelin ve öğretim üyelerinin olduğu kısım. öğrenciler yolun karşısındaki binada öğretim görüyor.
ciğerimizi yakan yangındır. bundan nasiplenen her kim varsa allah onun belasını versin. yazık arkadaş koskoca tarih arşivi yanıyor, hem de söylenilene göre sadece orada bulunan başka yerde olmayan birsürü dosyadan söz ediliyor. tüm bunların içinde şu işi takım olayına çevirenlerin götünde patlasın o yangın. ulan eğitim kurumlarımızla, sportif başarılarımızla sikip çoğaltmışız sizi, anca böyle olaylara bakıp eğlenin siz, klüplerinizin cahil tabakası ile övünün sik beyinliler.
Tarih 22 ocak 2013:her yıl milyonlarca insanın vapurda denizden gördükçe gözüne tat katan güzelliğiyle içini rahatlatan bir bina. okuduğum bölümü bünyesinde barındırmamasına rağmen yerleşkede okuyan öğrencilere gıpta ile bakmama neden olan her yıl üniversite sınavına hazırlanan binlerce öğrencinin görüntüsünü aklına kazıdığı, duvarına resmini astığı hayaliyle uyuduğu bina göz göre göre kül oldu.

hala espiri yapmaya çalışan andavallara not bırakmaya lüzum görmüyorum.
yanında bizim yatakhaneye sıçramasa bari dediğim yangındır. Allahtan döndük memlekete...

(bkz: Kabataş Erkek Lisesi)
Cayır cayır tarih yanıyor, insanın içi parçalanıyor.
şüpheli şekilde yanan tarihi yapılar silsilesine katılmıştır, bu olayda sadece bina değil tarih yanmıştır.