bugün

popüler, duygu sömürüsü yapan sinema filmleri ile, gerçekten sanat ve teknik gelişmelerin birarada olabileceğini ispat eden, yaratıcı, zor filmleri ödüllendirmek arasında ciddi şekilde bocalamış ve başarısız ödüller dağıtmış törendir. şu açık ki akademi üyeleri gerçekten sanata değil, insanların tepkilerine göre oy veriyor. bir çoğunun filmleri izlemediğine dahi bahse girerim. dünyaca takip edilen en önemli ödül töreni ne yazık ki her geçen sene daha da ucuzlaşıyor.. maalesef.
o kadar belliydi ki kimlerin ve hangi filmin kazanacağı. her sene böyle oluyor zaten. aylar önce kazanacaklara büyük övgüler yağdırılıyor her yerde adları geçiyor. ayrıca annette beninge de bir ödül verin artık kadın kaçıncıya aday oldu ve her aday olduğu film de harika oynuyor.
ödül alan kategoriler ve kazananlar şöyledir;

en iyi yönetmen: tom hooper (the king's speech)

en iyi film: the king's speech (zoraki kral)

en iyi erkek oyuncu: colin firth (the king's speech)

en iyi kadın oyuncu: natalie portman (black swan) siyah kuğu

en iyi yardımcı erkek oyuncu: christian bale (the fighter)

en i̇yi yardımcı kadın oyuncu: melissa leo (the fighter)

en i̇yi uyarlama senaryo: aaron sorkin (the social network)

en iyi orijinal senaryo: david seidler (the king's speech)

en iyi yabancı film: in a better world (danimarka)

en iyi görüntü yönetimi: inception - wally pfister

en iyi sanat yönetmeni: alice in wonderland - robert stromberg, karen o'hara

en iyi animasyon: toy story 3

en iyi belgesel: inside job

en iyi animasyon (kısa metraj): the lost thing

en iyi belgesel (kısa): strangers no more

en iyi kısa film: god of love

en iyi müzik: the social network, trent reznor ve atticus ross

en iyi şarkı: randy newman, if i rise - 127 hours

en iyi görsel efekt: inception, paul franklin, chris corbould, andrew lockley ve peter bebb

en iyi kurgu: the social network angus wall ve kirk baxter

en iyi ses miksajı: inception, lora hirschberg, gary a. rizzo ve ed novick

en iyi ses montajı: inception, richard king

en iyi makyaj: the wolfman, rick baker ve dave elsey

en iyi kostüm: alice in wo
inception'a verilmeyen özgün senaryo ödülü dışında pek şaşırtan ve sinirlendiren sonuçların olmadığı ödül töreni.

en iyi film ödülü de the king's speech yerine en azından black swan'a verilmeliydi kanımca.
Scarlett'i yorumlamaya kalkışanlar olmuş. Allah çarpar. Kalbiniz kırılır.
coen kardeşlerin en iyi yönetmen adayı olup da neden christopher nolan'ın adaylar arasında yer almadığına kimsenin tepki göstermediğini çok merak ediyorum. ben coen biraderlerin hasta derecesinde takipçisiyim. ancak bu son filmlerinde christopher nolan'dan daha mı iyi film yönettiler, bundan şüphe duyarım.
the social network'ün en iyi müzik dalında ödüle layık görülmesi de şaşırtıcıdır.
öte yandan natalie portman da black swan ile en iyi kadın oyuncu ödülünü fazlasıyla hak etmiştir.
dün gece yapılmış, yıllardır oldugu gibi yine beni sinirlendirmiş olay.
yıllardır sinirleniyorum ama ne yapalım arkadaş en prestijli ödül de bu lanet olası. takip etmezsen olmuyor.
arkadaş ben yıllardır sinemaya giden film izleyen biriyim.
he o akademideki kalantor herifler kadar anlamam ben belki işin iç yüzünden, ama madem onlar çok iyi anlıyorlar niye herkes bir sinir bir isyan halinde.
çünkü bariz bir şekilde yıllardır hak yiyor bu adamlar. ya da bu adamların beğenileriyle diğer insanların beğenileri arasında çok çok ciddi bir fark var.
mesela tek bir kategori üzerinden konuşalım. en iyi film. yahu ya bu adamlar bana inat yapıyorlar ya da ben cidden sinemadan anlamıyorum diye düşüneceğim artık.
gerilerden gelelim..

2002 yılında ödülü alan chicago.. adaylara bak arkadaş. piyanist, yüzüklerin efendisi iki kule..
chicago tamamen oyuncularına ödül verilmiş bir filmdir arkadaş. piyanist gibi kült bir filmi görmezden gelmiş canım akademimiz..

2007'ye gelelim.. ödülü kazanan; no country for old men.
izledim tırt bir film arkadaş bu kimse kusura bakmasın. insana buhranlar geçirtiyor. bayılacak gibi oluyorsunuz. ama kalantor amcalar kefaret, michael clayton gibi filmler adayken bunu seçiyor.

2008.. ödülü kazanan; slumdog millionaire.. kötü bir film değil kesinlikle. ama adaylar arasında resmen bir sinema harikası var be arkadaş. benjamın button var. bu fılmın sadece ılk 10 dakıkası dahı slumdog'u katlardı.. ama akademi işte ne yaparsınız?

2009.. ödülü kazanan; the hurt locker.. açık söyleyeyim izlemedim bunu. ama adayların arasında resmen hasılat rekorları kıran, dünyanın en çok izlenen filmi avatar var. amma tabi ki kalantor akademiklerimiz bu filmi bile pas geçebiliyor tabi.

ve son olarak dün

2010 filmleri.. ödülü kazanan;zoraki kral.. kesinlikle ve kesinlikle hakkı yenen film inception.. imdb top 250'nin bir ayda tabiri caizse amına koymuş film inception. film bile değil aslında ayrı bir dünya lan. adamlar resmen çağ atlamış filmde. ama akademi her dalda pas geçiyor bu filmi..

arkadaş kimse kusura bakmasın ama bu işte bir yanlışlık var..
inception hakkının yendiği ve ayıp olmasın diye 4 teknik ödül verilmesiyle sonuçlanan törendir.
(bkz: 83 üncü oscar ödül töreni)
En iyi yönetmen ödülünü kazanan Hooper'ın oscar'ı alana kadar King Speech adına aldığı tek ödül DGA* ödülüdür. Böylece DGA'nın Oscar için ne kadar büyük bir belirleyici olduğunu anlamış bulunmaktayız. ya da, evet ben yeni anladım.
gene klasik bir 'ooo fuck johny, damn it and ı love you baby' klişesi yaşanmıştır ki akademi ödüllerinin olmazsa olmazlarındandır bu geyik. *
orda olasımın geldiği törendir. özellikle de justin'i görünce ekranın içine girmek istedim evet. ama javier bardem ne olmuş öyle, şişmiş duba olmuş. penolope hamile kalıp çocuk doğurdu kadın fiziğini taş haline getirmiş tekrar ama sanki dersin javier hamile kaldı şimdi de. tee allam. güzelim adama yaramamış baba olmak galiba. göbekli falan. neyse genel olarak güzeldi işte, bizde de ancak ola ola çürük portakal olsun, oyuncularımız da onu alabilmek için birbirini yesin, çirkinleşsin. bide oraya bak. içim gidiyor lan.
sanırsam ödül verdiler.
güncel Önemli Başlıklar