bugün

bu yaşıma geldim, hala cıkmamış olandır.
alınması sıradan diş çekimi değil, cerrahi bir operasyondur. operasyondan iki saat sonra anestezinin etkisi gittikten sonra hissedilenler evlere şenliktir. bir arkadaşım yaptırdı oradan biliyorum.
Pazartesi ameliyatını olacağım diş. Korkulacak bir şey değil diye umsam da hafiften gerginim.
Berbat ağrı yapıpta gidicek olan dişler.
Eti patlatıyor tam çıkıcak et geri kapanıyor. Böyle uğraşıp duruyoruz. Arada baş agrısı yapıyor ugraştırıyor bizi,
Önündeki iki azi dişiniz duruyorsa veya yer olmadiği için çıkamıyorsa çektirin. Boşuna kendinize azap çektirip antibiyotik komasına girmeyin.
Üç gün önce çektirdiğim, 8 numara olarak adlandırılan lanet olasıca diş. Damak içerisinde yıllardır gömülü kalmış benimkisi; panaromik röntgende çıktı. 7 numaralı azı dişle ilişkiye girmiş, baskı yapıp taciz ediyormuş içeriden. Resmen kökünü kurutmuş azı dişimin. Böyle de şerefsiz bir şey.

Neyse ben normal bir çekim işlemi olacağını sanmıştım bunun. Önce 7 numara olanı çekti doktor. 20'lik dişe sıra geldiğinde ise damağı bıçakla yarıp çene kemiğine girdi. Resmen korku filmi gibiydi. Onu da çektikten sonra "şimdi bir de dikiş atalım güzelce" dediği an bende tansiyon falan kalmadı. Bu işlemin böyle olacağını bilsem ona göre psikolojik olarak hazırlanıp giderdim.

Ağız ve çene cerrahisine yönlendirildiğim halde ben böyle olacağının nasıl farkına varamadım bilemiyorum. Cerrah bu sonuçta, çizik atmadan bırakmaz. Üç gündür yüzüm şiş vaziyette dolanıyorum. Doğru düzgün ağzımı da açamıyorum, yemek de yiyemiyorum. Arada bir çekilen yere baktığımda moralim bozuluyor. Umarım iyi bir iş çıkartmıştır da dikişler alındıktan sonra normale döner.
paramparça olduğu halde halen hayatta olduğunu hissettirir.
(bkz: 20 lik diş)
Bu yazı bana haram ettiler. Çekilecek son bir yirmilik diş kaldı. Alt dişlerin çekimi biraz daha zahmetli oluyor ve üst dişlere kıyasla daha geç iyileşiyor.
32 yaşımda çıkmaya başlamış dişlerdir.

Sağ üstten bir tanesi baş vermiş. Diğerleri hala gömük. Ağrı falan da olmadı ama çekilmesi gerekiyor dedi doktor. 12 yıl gecikmeyle gelen diş benim değildir doktor dedim çok karizmatik bir şekilde. Sonra da çok acır mı amca diye sordum karizma falan kalmadı.
Akıl dişi ya da ingilizcesiyle Wisdom da denilen, insanın zaman içinde değişen beslenme diyeti neticesinde evrimsel olarak körelmiş organlardır.
bende çıkmaz diyordum çıktı halbuki önünde diş yoktu ağrı yapmadı ama yemek çiğnerken ağzım yara olmuştu yanağımı çiğniyordum mecbur çektirdik arkadan ikincisi geliyor amk oğlunun.
Sabahlara kadar acı çekmemi sağlayan meret. Neyse ki çözümünü buldum. Naprosyn cr 750mg. dindiremeyeceği ağrı yok.

Siz tabi yine de doktora gidin. Bu ilacı kafanıza göre kullanarak karaciğer nakli olmak zorunda kalmayın.
Bende 3 tane varmis ucude cikti ancak cekilmesi gerekir cunku yer buldukca uzayip gidiyor yanagi parcaliyor. Bir tanesini cektirdim 15 sn falan surdu hicbiseyde hissetmedim
Benim erkenden 17 yaşında çıkmaya başlamıştı.
17 yaşındam beri arada bir eti delerek yoklar. Bir tarafın ağrısı geçer, bir zaman sonra diğer tarafın başlar.
Dişin eti deldiği yerin yakınlarında bir aft pırtlayıverir, ızdırabımın nedeni de büyük ölçüde budur.
Ama şükür ki artık eskisi gibi sık tekrarlamıyor.

Ayrıca ciddi bir sorun ve ızdırap yaratmadıkça çekilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Görünüşte bir faydası olmasa da, her diş kök hücre kaynağıdır çünkü.
ameliyatla alınırsa kendinize gelemezsiniz bir süre.
Üçüncü azı dişi olarak da bilinen diştir.
Üçüncü azı dişi.
reşit olmuş diştir. bir işe yaramaz...
20 yaş dişleri bazen çarpık çıkıyor ve mecburen çektirmek zorunda kalıyoruz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar