bugün

a grubunu lider bitiren portekiz'le , bugün oynayacağı avusturya maçında alacağı beraberlikle b grubunu ikinci bitirecek olan almanya'nın oynayacağı olası euro 2008 çeyrek final maçı. bugün bir mucize olur da avusturya almanya'yı yenerse bu başlıkta bi tarafımda patlar farkındayım.

edit:almanya avusturya'yı yendi bu maç da olasılık olmaktan çıktı gerçek oldu.
almanya'nın favori olacağı karşılaşma. zira futbol bir takım oyunudur yıldızlar takımlarını bir yere kadar sürüklerler portekiz takım olarak iyi olmayan ama yetenek bakımından zengin bir takım almanya ise takım oyununu dünyada en iyi uygulayan takımlardan birisi olduğundan almanya favoridir.
scolari'nin almanları 2002 finalinden sonra ikinci kez üzeceği maç.
edit:bana kapak olmuştur.
almanların 2006 dünya kupası 3. lük maçından sonra * portekizlileri ikinci kez üzeceği maç.
bu maçın galibi turnuvanın ilk finalisti olacaktır.

not: benim kanaatim.
almanya'nın turnuva takımı olmasından dolayı, bu maçı kazanacağını düşünüyorum. büyük takım bu tür maçlarda ortaya çıkar. almanlar futbol tarihinden beri böyle maçları çok kazanmıştır. yine kazanacaktır.
şayet almanya, hırvatistan ve özellikle avusturya maçlarında oynadığı gibi oynarsa tarihi bir fark yiyecektir. şöyle de bir şey var, almanya turu geçerse hırvatları yenmemiz durumunda, almanyaya karşı hep tutan şansımız devreye girebilir. bu da bizim yolumuzu finale kadar açar.

ha ben bu iddiama inanıyor muyum o da ayrı bir muammadır.
Portekiz'in eleneceği maçtır. Şöyle ki, portekiz defansif özelliği olan sadece 1 ortasaha ile mücadele etmektedir. Moutinholar Cri Ronaldo'lar Nani'ler Deco'lar anca bize sökmüştür. Almanya gibi sağlam bir takıma karşı tek defansif ortasaha ve gerisi de fiziksel durumları Almanlara göre daha zayıf olan bir portekiz ofans hattıyla maça çıkınca yenilgi kaçınılmaz olacaktır.
almanya'nın kazanamayacağı maç. orta alanda yaratıcı oyuncusunun olmamasını almanya çok çekecekri. portekiz de ise ronaldo, deco, simao gibi yıldızlar var. özellikle grup performanslarına da bakarsak portekiz mutlak favori. yine de turnuva takımı olan almanların ne yapacağı belli olmaz.
portekiz'in turu geçeceği maç.
almanların portekizlileri evine yollayacagı maç.
euro 2008 çeyrek final maçlarının ilkincisi. aynı zamanda kalite ile tecrübenin karşılaşması olacak mücadele. galip gelen taraf 20 haziran 2008 türkiye hırvatistan macı nın galibini bekleyecek.
almanya'nın mario gomez'le oyuna başlamaması gereken maç.
portekiz'in gol yemeden galip gelecegi mac!

hatta almanlarin bile portekiz'i favori gösterdigi mac.
milli takımımızın menfaati için almanların yenmesini istediğim karşılaşma. * bizim yarı finaldeki rakibimizi belirleyecek olan karşılaşmada almanlar sıkı savunasıyla ve bulacağı bal bir golle alsınlar maçı. bizde finale doğru yürüyelim. diyelim ki olmadı ve portekiz almanları yendi. işimiz biraz zora girer ve bir mucizeye daha ihtiyacımız olur. haydi almanya göm şu portekize.
hangi mantıgın portekizlileri favori gösterdigi anlasılamayan mac.

(bkz: futbol doksan dakika sürer ve almanlar kazanır)
euro 2000'de oynanan grup maçında portekiz almanya'yı sergio conceicao'nun golleriyle 3-0 mağlup etmişti, istatistik olsun diye söyledim. bence bu maçın favorisi almanya'dır, göreceğiz...
löw'ün cezası nedeniyle tribünden izleyeceği maçtır. scolari almanları her daim tokatlayan bir hocadır. yine tokatlaması muhtemeldir. 2 sonuca açık bir karşılaşma ya portekiz tokatlar ya da berabere biter.
almanyanın nefis bir organize atakla bastian schweinsteiger'in ayağından gelen golle 1-0 öne geçtiği maç.
klose 2-0.
portekiz, türkiye olabilir mi?
(bkz: hayır)
miroslaw klose ile 2-0 olan maç. panzerler'in dönüşü...
portekiz'e acilen bir arda turan lazım bu durumdan kurtulması için.
40. dakikada nuno gomes'in golüyle 2-1 olan maç.
nuno gomes'in attığı golle 2-1 olan maç. muhteşem bir ikinci devre bizleri bekliyor.

(bkz: portekiz türkiye olur mu)
portekiz'in maçın başında almanlardan bariz şekilde çekindiği, iki gol yedikten sonra ancak kendine gelebildiği karşılaşmadır ilk yarı itibariyle.