bugün

almanya ve ingilterenin ilk turda veda edip hayal kırıklığı yarattıkları portekizin abel xavier nuno gomes gibi isimlerle parladığı ve muhteşem bir finale sahne olup alessandro del pieronun kaçırdığı gollerle italyaya saç baş yoldurup daha sonra sylvain wiltordla son dakikada uzatmaya götüren golü ardından david trezeguet ile altın golü bulup fransanın şampiyon oldugu turnuva
finalinde fransa'nın parayla ,şikeyle italya'yı haksız şekilde yendiği uğursuz şampiyona.
fransa'nın finalde italya'yı 2-1 yenerek şampiyon olduğu turnuva.
Türkiyenin 2 yenilgi,1 beraberlik ve 1 galibiyetle kapattığı turnuva.Hollanda,italya,Fransa birde Portekiz yarı finale kalmıştı.ingiltere gruplarda elenmişti.Almanya çeyrek finalde elenmişti galiba.Hollanda Zambrottanın atılmasıyla 10 kişi kalan italyayı yenememiş penaltılarda kaybetmişti.Toldo tam 3 penaltı çıkarmıştı(1'i maç içinde) ve fiyatını 5'e katlamıştı.O sezon intere trasnfer olmuştu.Fransada hakemler sayesinde uyduruk bir penaltıyla portekizi elemişti.Finali ise anlatmaya gerek yok.Delvechio'nun golüne karşılık wiltord ve trezeguet'le cevap vermişti ve 98 dünya kupasından sonra 2000 avrupa şampiyonasınıda kazanmış oldu.
turnuvada fransa - portekiz yarı final maçında topa elle müdahalesi sonucu penaltı kararı verilen abel xavier mahkeme kararıyla pozisyonun penaltı olmadığını kanıtlamıştı. kendimi akladım diye açıklama yapmıştı.
Fransa'nın italya'yı yenip şampiyon olduğu,Hollanda ve Belçika'da yapılan futbol turnuvası.

(bkz: #321831)
an itibariyle trt3' de nostalji olarak izlediğimiz turnuva
bu şampiyona türk milli takımının gol attığı ilk avrupa şampiyonasıdır.

almanya feci bir performans göstererek gruplardan çıkamamış,romanya'ya ezilmiştir.portekizli figo'nun ingiliz kaleci seaman'ı 30 metreden şoka soktuğu gol hala akıllardadır.

çeyrek finalde italya romanya maçını italya 2-0 kazanmış, hagi milli takım kariyerindeki son maçını oynamış ve zidane gibi maçı kırmızı kartla tamamlamıştır.

diğer çeyrek final maçında fransa ispanya'yı zidane'nın son dakika frikiği ve raul'un öküzlüğü sayesinde eleyip yarı finale çıkmış,bu sonuç kabız ispanya açısından sürpriz olmamıştır.

yarı finaldeki hollanda italya maçı ise tarifi imkansız olaylara sahne olmuştur.maçın başında kırmızı kartla 10 kişi kalan italya maç sonuna kadar savunma yapıp işini allaha bırakmış, hollanda ise maç içinde iki penaltı kaçırarak buna yardımda bulunmuştur. penaltıları frank de boer ve kluivert kaçırmıştır. 0-0 biten maç penaltılara gitmiş ve hödük hollanda iki penaltı da burada kaçırarak turnuvaya veda etmiştir. di biagio'nun aşırtma penaltısı ise hem hollanda'ya hem dünya'ya ders niteliğinde olmuştur.

finalde ispanya ve hollanda'nın yaptığı kabızlıkları italyan forveti de yapınca fransa yine acımamış ve altın gol ile şampiyonluğa uzanmıştır.
ilginç bir finale sahip olan turnuva. futbolda böyle önemli organizasyonlarda hele hele final maçlarında bu tip geri dönüşler azdır. bu geri dönüşlerden biri 1999 yılındaki şampiyonlar ligi finalinde manchaster united ın bayern münich karşısındaki galibiyetidir. biri euro 2000 finalidir fransa nın italya ya karşı aldığı galibiyet. biri de 2005 teki şampiyonlar ligi finalinde liverpool un milan karşısındaki başarısıdır. bunlar tekrarlanması zor geri dönüşlerdir.
mucize eseri 10 kişiyle maçı penaltılara götüren italya'nın hollanda'yı penaltılarda eleyip finale çıktığı ve mucizevi değil de dramatik şekilde kupayı fransa'ya kaptırdığı turnuva. 2008 dünya kupası'na kadar italya için üzülmüşümdür bu yüzden. futbolun ne kadar garip bir oyun olduğunun en dikkat çekici örneklerini barındıran şampiyonadır euro 2000. bir de bodrum'u hatırlatır bana ki ayrı bir anıdır o.
fransa'nın 120 dakika savunma yapan, savunması ile meşhur italya'ya ayarı verdiği maçtır. 121. dakikada gol atmışlar, finalde kupayı almışlardır.
final maçı ve turnuvaya ufak bir bakış:
(bkz: 2 temmuz 2000 fransa italya maçı)
Milli takımımızın kazanıp tarih yazma ihtimali olan bir turnuvaydı. Uefa şampiyonu galatasaray ın iskeleti üzerine kurulu bir takımdık ve kadro daha son 1-2 ay içinde arsenal , leeds , dortmund , mallorca , milan turnuvaya pek çok oyuncu gönderen ekipleri dize getirmişti. Çeyrek finalde portekiz e karşı o penaltıyı kaçırmasak belki de bu turnuvayı şampiyon tamamlardık. Yani en azından o gücümüz vardı.
9'umda olmama rağmen italyaya içimin acıdığı final son anda nasılda attı fransa .ayrıca büyük oyuncu Kemal sunalın vefat ettiği günlerdi kısaca acı anlardı.
oyununda sovyetler birliği'ni alıp avrupa'yı kasıp kavurmak diye nefis bir duygu vardı.
tüm turnuva boyunca ingiltere'deydim, belçika'yı yendiğimiz gün maçın ilk yarısını yolda radyodan dinlemiştik babam, ben kardeşim, babam arabayı kullanıyordu, hakan şükür golü atınca direksiyonu falan bırakmıştı babam, gole sevinelim derken gidiyorduk anasını satayım.
ve final maçı...babamın arnavut arkadaşının evinde izledik, bir kızı vardı anita diye, inanılmaz güzeldi, ben italya'yı tutuyordum, fransa kupayı alınca gelip üzülme falan demişti, ne üzülecem elin italya'sına diyemedim ya la, thanks, it really feels harsh diyebildim sadece.
arif'in * penaltı kaçırıp bizi turdan ettiği, toldo'nun ağzına giren krampon neticesinde kanlar içinde kaldığı; neticesinde de fransa'nın italya'yla yaptığı finalde şampiyon olduğu efsane turnuvadır. her açıdan çok özeldir; oyunu da, resmi şarkısı da * çok güzeldir.
o sıcak 2000 yazını türk seyircisi nasıl unutabilir. gündüz maçı olan italya - türkiye maçındaki okan buruk'un golünü hele.
italya nın del piero nun amatörce kaçırdıkları ve cannavaro nun mallıkları yüzünden kaybettiği turnuva.
zamanında "the official album"ünü satın aldiğim turnuva.
Conte nin bize efsane gol attığı daha sonra hagi tarafından ayak bileği kırılmak suretiyle futbol hayatı bitirilerek cezasının kesildiği turnuva.
Finalinde italya tam kupayı alacakken Wiltord maçı uzatmalara taşımış ve ardından Trezeguet uzatmalarda fişi çekmişti ve avrupa şampiyonası 2-1 'le Fransa'nın olmuştu.
http://www.youtube.com/watch?v=G5O-D_pBeIY

görsel
Yakın geçmişin en unutulmaz 3 finalinden birine sahip olan turnuva.

Digerleri:

'99 manu-munih
'05 l.pool- milan
portekize elendiğimiz maç.