bugün

1-1 oldu inanamiyorum. yeter mi peki? Tabiki hayir.
tek gerçek galatasaray şampiyon galatasaray yine yeniden rakipsiz galatasaray! cümlesini bize tekrar göstermiş maçtır.
(bkz: lig tvsi olan konuşuyor)
1-1 bitmiştir. son 20 dakikadaki oyun evet, ama moskoca 70 dakika şut yok. yollayadurun q7'yi.
4-4-2'ye uymaz diye takımdan uzaklaştırılan bir quaresma'mız var ve takım 4-2-3-1 oynuyor.

necip'le, hilbert'le, mehmet akyüz'le, pektemek'le olacak iş değil bu.

takım resmen anadolu takımı olmuş arkadaş. bir tane düzgün atağımız yok. tek hücum etkinliğimiz almeida'ya uzun top göndermek. başka da bir şey yok.

1-1'e seviniyor bir de aybaba denen adam.
(#16617224) burda da belirttiğim gibi golleri sırasıyla bu iki topçumuz atmıştır, sivok attı yan hakem bayrak kaldırdı. ancak ilk yarı skoru tutmamıştır. beşiktaş bu, isterse paf takım çıksın yine de destekleyeceğim takımımdır zaten bu kadro da paf takıma yakındır.
beşiktaş açısından rezalet ötesi bir oyundu. ibb her istediğinde pozisyon buldu, sürekli organize geldi. beşiktaşın organize olduğu tek atak olcay şahan'ın pasında necip'in kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyondu. ancak onu da organizasyondan sayamayız necip'le olcay'ın bireysel çabalarıyla gelişti o atak da. allah sonumuzu hayır etsin bu takım eğer önemli gelişmeler olmazsa orta sıralardan kurtulamayacak gibi.
bazı hayalperest beşiktaşlıların tabiriyle quaresmasporluyum ben. maçı izlerken üzüldüm. resmen ibb'den daha zayıf bir takım
görüntüsü vardı koca beşiktaşın. belediye oynuyor bizimkiler genel izleyici. samet aybaba attımı mangalda kül bırakmıyor
ama takımın topu ileri şişirmekten başka ne taktiği var. ilerideki forvetin topları indirebilse neyse..o da yok.
ne çalışmış bu takım bu kadar zaman. sayın fikret orman bence fernandesi de satın. çünkü siz yönetici değil tüccarsınız.
sikmişim q7'sini simaosunu, gutisini.. bu takımda bir tom, holmen, visca, webo bile yok. geçtim yıldızları, orta kalite
oyuncular bile yok. galatasaray kasımpaşa sonrası ne düşünecek biliyormusunuz, 'haftaya 3 puan rahat alırız'
bence de alırlar. yazık gerçekten. bravo samet aybaba, bravo fikret orman. onu satarım bunu alırımla olmuyor bu
işler. bu takımın bir adı var, bir prestiji var.
beşiktaş fenerbahçeye göre yine iyi. fenerbahçenin kadro fiyatının 3 te biri anca olan beşiktaş yine fenerbahçe ile aynı skoru alıyor. üstelik daha zor bir rakibe karşı. bu aykut yaktı fenerbahçemizin başını. üşüyoruz zico reis
beşiktaş'a ibb deplasmanında 1 puanın bile fazla olduğu maç. hayrını görsünler.
almeida'nın kafa golü atmadığı, fernandes'in almedia'ya çarptırıp gol attığı maç.

adam nerdeyse zıplamadı bile lan.
beşiktaşın hala isminin beşiktaş olduğunu öğrenemediğini gördüğümüz maçtır. özellikle samet aybaba'nın artık bucaspor'u yönetmediğinin acilen farkına varması lazım.
200 trilyonluk takımı şampiyon yapan,imparator bir hocaya sahip olan takım taraftarlarının yorum yaptığı maçtır.

beşiktaş bizim,kupalar ve sapları sizin olsun.
üç büyüklerce ibb yazılıp hay amk diye okunduğunu tekrar gösteren takımın karşılaşmadan puan aldığı maç.

not: beşiktaşlıyım.
beşiktaş'ın ilk 20 dakika ve son 20 dakika top oynadığı maç.

ayrıca almeida'nın sikip sıvadığı maç olmuştur. bir forvet kaç kere ofsayta düşer? bir forvet nasıl bomboş kaleye topu yuvarlayamaz? bir forvet nasıl 1.92 boyunda 85 kilo olup nasıl bütün ikili mücadeleleri kaybeder? bir forvet nasıl bütün kafa toplarını rakibe vurdurur?

ayrıca maçın diğer yardımcı katilleri mustafa pektemek ve necip uysal. necip bu sene kiraya verilmeliydi, çünkü sorumluluk almayı bir türlü öğrenemedi. hala 'ben altyapı çocuğuyum' havalarında gezmekte. mustafa pektemek ise aşırı isteksiz. toraman yetersiz. bu maçta resmen üç kişi yarım oynadı ve beşiktaş 1,5 kişi eksikti.

ayrıca olcay'da son yirmi dakika içerisinde necip'in kaleciyle karşı karşıya kalmasını sağlayan arapasın ve kaleciyi zorlayan bir uzaktan şutun dışında pek bir varlık gösteremedi. hazırlık döneminin en iyilerindendi olcay şahan, yeni olduğu için onunki mazur görülebilir. fakat diğer saydıklarımın hata yapma veya savsaklama lüksü yok.
(bkz: #16617348)*
(#16614606)

ne dediysek o, is a simple game...
Takip edebildiğim kadarıyla beşiktaş maçı haketmedi. Fener gibi duran adamdan gol atmaktan iyidir, duran toptan gol atmak. Bir kartal taraftarı olarak kötü futbol oynadıktan sonra bu maçı 3-0, 4-0 kaybetmek ya da 1-1 berabere kalmak hatta 1-0, 2-1 kazanmak, benim için aynı şeydir. Futbol bir (yerde) şenliktir. dilerim ki kartalım iyi futbol oynar, heyecan verir de biz de hep "kupalar sizin, keyif bizim olsun." Deriz.
olimpiyatta ibb ye karşı galibiyatı olmayan beşiktaşın geleneği bozamadığı maçtır.

büyükşehir çalışıyor.
12-13 sezonu için hazırlanan kadroyu ilk resmi maç olan ibb maçında izleme şansına sahip olduk. hazırlık maçlarında tüm futbolcuları görme şansına sahip olsanız da gerçek bir performans değerlendirmesi yapmak zor oluyor. ibb maçıyla sahada yer alan 14 oyuncuyu hakkıyla izleme ve değerlendirme şansı bulduk. ve üzülerek belirtmeliyim ki bu sene bu beşiktaşın işi gerçekten çok zor. takıma takviye şart e zaten bunu herkes söylüyor da öyle yönetimin ya da samet aybabanın dediği gibi bir leblebi gibi gol atan adamla bir sağ açık alarak bitirilecek gibi durmuyor transfer çok eksik var çok.

ibb maçına bakacak olursak fazla bişey söylemeye gerek yok, beşiktaş bu adamları en iyi kadrosuyla, en formda olduğu zamanlarda dahi rahat oynayıp yenemedi. bu bakımdan bakarsak önceki seneler gibi bir şey olacağa benziyor. ibb iyi takım, çok diriler ve gerçekten etkili adamları var. öyle kayseri, antep gençler gibi yumuşak bi takım değil, çok can yakabilir.

neyse dönelim biz beşiktaşa; öncelikle diziliş ve oyun mantalitesi hakkında konuşacak olursak söyleyecek yeni bişey yok hatta söyleyecek hiç bişey yok. 4-4-2 dendi alakası yok, ya mustafa ya almeida kanatta kayboldu gitti maç boyunca, olcay gizli forvet gibi içeri giremedi. giremedi diyorum çünkü oyun anlayım çift forvet olacak diyosan bas bas bunun altını çizip ilk resmi maçında elindeki belki de en bitirici adamı kanatta oynatıyosan ben de ikinci forvet ararım sahada. dizilişi geçtim belki de tvden anlaşılmıyordu diyerek suçu kendimde arıyorum, ya o zaman oyun anlayışına gelelim. defensaif değil, atak futbol değil, hiç bişey değil ya, bu kadar kötü olamaz. ilk 20dk gerçekten topa hakimdi beşiktaş ama ileriye top taşıyamıyordu, sürekli yan yoplarla orta alanda top çevirdik durduk. veli çıkıp necip girince ister istemez orta sahada top tutma kabiliyetimiz de azaldı. bir de üstüne ibb ısırmaya başlayınca orta saha ve oyunun kontrolü direk rakibe geçti. beşiktaş topları ya fernandese ya da almeida ya ulaştırmaya çalışıyor, fernandes isteksiz top istemiyor, kullanmıyor ruh gibi dolanıyor. almeida da hep yalnız zaten hava topu alamadı ama alsa da yakınında indirebileceği adam yok. mustafanın daha yakın oynaması lazım. ve o toromanı bu kadar şişirmek nedir ya. aybabanın geldiği günden beri tek destekçisi toroman topun sahibi gibi bam güm şişiriyo biri de çıkıp aga sen napıyosun bi sakin ol demiyo.

bu oyun anlayışı ve takımla önümüzdeki hafta alınabilecek 1 (yazıyla bir) puan samet için kardır, başarıdır. bi kere çok terso zamanda yakalandık bu adamlara. senin orta sahan genç, zayıf, formsuz, adamların ki fena. senin savunman formsuz, beklerin çok kötü savunma yapıyor rakibe bakıyoruz, türkiye liginin en formda adamı umut, en çok yoran adamlarından biri elmander, keza emre çolak formda zannediyorum melo sahada olacak hamit de sağ çizgide o da uğuru yoracak en azından rahat oynatmayacak. en kötü yeri savunması galatasarayın ama onlar da birlikte oynuyor kaç zamandır. keşke fatih terim savunmayı sabri-g.zan-ceyhun-çağlar dörtlüsüyle oynatsa. o zaman çok iyi olur.
takımın henüz olmadığını gösteren maçtır. hoş bu belediyeye senelerdir minimum 4 puan bırakmaktan gına geldi ama yine de kötü oynadı beşiktaş. daha doğrusu veli çıkıp yerine necip girince beklenen orta saha olmadı maalesef. veli ile necip tamamen değişik karakterde oyuncular. eğer necip yerine oğuzhan girseydi belki belediye bu kadar çok pozisyon bulamayacaktı. ilk ve son 20 dakika iyi oynayan beşiktaşı izledik ama aradaki zaman maç 4-0'a bile gelebilirdi. sağolsun cenk günündeydi.

şunu gördük ki orta sahanın tüm yükünü fernandes'e yıkıp, almeida'yı ilerde tek bırakıp olcay ve mustafa'nın hem forvet hem ortasahadan top alan adamlar olarak oynaması zor. necip-hasan-fernandes ortasahasında buna imkan yok. ancak dediğim gibi veli veya oğuzhan gibi 2. bi topla oynayabilen adam olduğu taktirde daha rahat atak imkanı yakalanıyor.

yeni transferlerden uğur boral bildiğimiz gibiydi. ne uzadı ne kısaldı yapması gerekeni yaptı. olcay olacak gibi ama daha o güveni yok sanki. topu alıp yardırayım bi uzaktan şut atayım güvenine tam eriştiğinde, yani o an kafasına eseni yaptığında çok iyi olacak gibi. aslında uzaktan son anda çıkarılan bir şutu var ama maç boyu 3-5 kere bunu yapma şansı vardı. oğuzhan'ı tam çözemedim. ama oyuna girdikten sonra atak yapmaya başladığımız kesin. hasan cidden iyi oynadı. gerisi geçen sene bıraktığımız gibiler.

ayrıca samet aybaba'ya çıkardığı kadro ile ilgili kızan çok olmuş gazetelerde. ben neden kızılıyor bu kadar anlamıyorum. yok genç sözü vermiş takımın yaş ortalaması 26ymış zartmış zurtmuş. lan ilk maçtan laga luga başladı. yani şu kadroda en fazla neden uğur oynadıda tanju oynamadı denebilir. en fazla o gerisi saçma. kalede cenk zaten zorunluydu. sağda hilbert ortada sivok orta sahada fernandes ilerde mustafa ve almeida bu takımda sakat değilse oynaması gereken adamlar. genç takım kuruluyor diye 10 tane 20 yaşında adam koyulmasını kimse bekleyemezdi heralde. adam hasanı koydu, veliyi koydu, olcay'ı koydu daha ne yapması lazım yani? eğer alt yapıda ibrahim toraman'dan daha iyi bir adam görseydi zaten risk alır koyardı. mesela atınç deniyor ama adamın hava topu dışında pek bir olayı yok. sağlam, yapışan ama ağır bir adam. sivok gibi adamın yanında atınç oynasa ibb bize karşı 10 pozisyon daha bulurdu. forvette almeida dışı zaten tek seçenek batuhan. e o da yeni gelmiş antremanı eksik, kimin yerine kimi koyacaksın. sadece samet aybaba'ya '' hani lan 4-4-2 oynayacaktık mk'' diyebiliriz. çünkü resmen 4-3-3'ü ufak rütuşlamış. eğer 4-4-2 oynadıysak olcay bir kanatken diğer kanat kimdi aga? fernandes mi hasan mı necip mi? resmen 4-5-1 gibi 4-3-3 oynattırdı. ilerde almeida sağ-sol mustafa olcay ortasahada saydığım 3 adam işte. gizli golcü tarzı mustafa'yı kullanmak istedi belli ki ama maçında en kötüleri almeida ve mustafa'ydı maalesef. ayaklarında ki her top ezildi. ama yine bunun sebebide bu 4-4-3 tarzı geçen sene ki futbolumuzu oynamamız. bu işi sadece fernandese yıkarsak ve forvetten kanat çakması yaratmaya çalışırsak bu iş zor oluyor.

son olarak şu takıma hala 1-2 transfer şart olduğu ortaya çıktı. eğer ortasahanın ortasına 1 adam ve quaresma gidecekse kanatlarda oynayabilen 1 adam daha iyi olur gibi. çünkü sadece veli sakatlandığında bile neler olduğunu gördük. defans ve kalede olan alternatifler ortasaha da yok.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar