bugün

Yaklaşık bir ay kala yapılan tahminlerdir. Benim hesabıma göre yuzde 49 akpnin yüzde 45i evet der. Yüzde 14 mhpnin yarısı evet der. Yüzde iki saadetin yarısı evet der. Hepsini toplayınca 53 evet yapıyor.
Yuzde 73 hayir, gorursunuz.
matematik terk bir hesaplamadır. nerede bunun standart sapması korelasyonu dedirtir.

hilesiz bir oylama gerçekleşirse hayır çıkacağını düşünüyorum.
51 olsun bizim olsun. Hayır olur hayır.
Aynı 7 haziranda olduğu gibi akp'nin öze dair hiçbir argümanı yok. Ayrıca istikrar ve güven isteyen büyük bir kesim var ilk defa akp bunun tam tersini, yani bilinmezliği ve macerayı temsil ediyor.

Tahminim hayır %63
şu geçtiğimiz hafta çok önemliydi bu hususta. zaten daha önce yakın çevremin bana söylediklerinden bir şeylerden şüpheleniyordum. bu almanya-hollanda meselesinden sonra neredeyse emin oldum. kör cahil insanları anlayabilirim evet. ama okumuş okumasa bile kendisini geliştirmiş bu dönem içerisinde aydın diyebileceğim yakınlarımın bazılarının dahi evet verecek olmalarını öğrenmek kahretmekle beraber umudum büyük ölçüde tükendi.

yakın geçmişte bu şekilde gergin ortamlarda yapılan seçimler istikrar, dış güçler vb. diyerek bizi bu hallere soktu. yine sürpriz beklemiyorum. 7 haziran herkes için bir sürprizdi ama sonrasında yaşananlar ve yapılan 2. seçim sonuçları buna yol açtı. eh sonuçta bu arkadaşların yeterince mağdur edebiyatı yapabilmesinin yolunu açacak gelişmeler yaşandı son 1 yıl içerisinde.

umarım yanılırım.
son hollanda tiyatrosundan sonra
evet : % 64-65
Hayır :35-36..
evet oyu az bir farkla kazanır.
Sadece rte nin yüzde 52 si var. Bunun üzerine mhp nin yarısı, bbp ve hdpli olmayan kürtleri de katarsak evet yüzde 60 dan düşmez zannımca.
%56 hayır

%44 evet

şu anki tablo bu. siz neden bu kadar ortalığı karıştırıyorlar sanıyorsunuz?
değişmemiş olan tahmindir. hala daha 55-45 şeklinde hayır çıkacak görüşündeyim. bunu malum şahısta bildiğinden her gün hayır verenler teröristlere hizmet etmektedir diye bağrınıyor ve anlamsız şekilde avrupa ülkelerinin üstüne gidip mağduriyet yaratıyor. evet geçeceği garanti olsa böyle şeylere girişmezdi..

bu hayır verenler teröristler ile aynı düşüncede lafını biz muhaliflere söylemiyor bu arada. kendi seçmeni içerisinde nereden baksan yüzde 15 kadar bir kesim hayır verecek onlara oynuyor..
şu hükümetin yaptığı seçimlerin gerçek sonuçları verdiğini düşünenlerin merak ettiği tahminlerdir.
%100 havet. Neden?
Evet için sebepler arasında gösterilen bir argüman var. Güçlü bir Türkiye... nasıl olacak bu? Hükümet altı aydan kısa bir sürede kurulduğunda mı yoksa beş yıllık istikrarlı hükümet kurulduğunda mı? Peki yaklaşık 15 yıllık istikrarlı hükümete ne diyeceğiz? Ya da 7 haziran'da karşımıza "böyle giderse istikrar kalmaz, bize oy verin istikrar gelsin" sözlerinden sonra 1 kasım seçimlerinden beri tl'nin değer kaybı, patlamalar, küçük esnafın artık doblo taksiti ödeyemeyecek hale gelmesine diyeceğiz?
Hayır için sebepler arasında gösterilen başka bir argüman var. Saltanat gelir monarşi olur tek adam yönetimi olur. Halep oradaysa arşın burada güzelim seçim denen bir şey var. Bilal'i seçmezsin olur biter.
O yüzden benim fikrim %100 havet'tir.
%48.1 evet %51.9 hayır
ya herro ya merro.
hayırlısı ile %52 hayır çıkacak.

evet çıkmasına gelirsek, Türkiye cumhuriyeti için felaket demek.
hırsızlık farkı ile %53 evet %47 hayır .
Ak Parti seçmeninin ağırlıklı olduğu yeniakit ve haber7 sitelerindeki haber yorumlarına bakıldığında memnuniyetsiz bir tavırın öne çıktığı görülüyor.

%55 üstü hayır oyu çıkma ihtimali yüksek.

Benim fikrim ne evet ne hayır yönünde hangisi çıkarsa çıksın ikisi de benim için olumlu.
% 60 hayır.
% 40 evet.
akp'nin diplomatik kriz, milliyetçi cephe yaratma çabaları bir bir elinde patladı.

akp teşkilâtında insanlar ayak sürüyorlar çalışmamak için.

recep tayyip erdoğan faktörüne güveniyorlardı, mitinglerle insanları etkileyebileceğini düşünüyorlardı ama o da istenen düzeyin çok çok altında kaldı.

referandum için ikna edici tek bir nedenleri olmadığından abuk subuk açıklamalar, yalanlarla, iftiralar ve suçlamalarla evet istiyorlar ama bu da sürekli ters tepiyor.

devlet bahçeli'yi satın almak mhp seçmenini satın almaya yetmedi. mhp'de hayırcılar %70'lerde.

bbp'de de durum keza.

hâl böyleyken daha önce 4-5 puanlık çalma payıyla %52 - %48 hayır çıkacağına dair öngörümü revize ediyorum ve %55 ile hayır çıkacağını söylüyorum.

not: solcu değil, muhalif mhp seçmeniyim. kaldı ki satılık, oportünist bir sağcıdansa vatansever ve dürüst solcuları her zaman tercih ederim.
çok gerçekçi tahminlerim var 16 nisan gunu sonuçlarin açiklanmasindan once sozluğe yazacagim. simdilik oylara etki etmemek icin yazmiyorum ama yazdiklarimi ve sonuclari gorenler vay be nerden bildi diyecekler.
daha enteresan bir tahmin yapayım mı. 2.352.861 geçersiz oy. bu çıkarsa soluğu hapishanede alırım umarım çıkmaz.
Ak Partinin %50den fazla oyu var zaten bu ülkede. Buna %10 mhp eklesek %1-2 bbp ekleyin oy zaten %60'ı kesin geçiyor. bu oyları hafife alıp hayır çıkacağını düşünmek... Bende o kafadan istiyorum
referanduma katılım oranı yüzde 80 in üzerinde olduğu zaman hayır çıkıyor.
%79 hayır
%21 evet.