bugün

karanlık bir dönemin en küçük mağdurlarından olan yakup köse'dir...

http://www.8sutun.com/14-...Şubat-mağduru_124969.html
çağdaş, laik kemalist ideolojinin "militan" hukukçularınca verilmiş bir karardır. 14 yaşındaki bir çocuğu 10 yıl zindanlara mahkum etmiş ve ihtimal o ki idam edilmediği için üzülmüşlerdir.

(bkz: salim başol)
hıçkırıklara boğularak röportajı okutan yakup kösedir.

çok can yakıcı, her şeyden önce ufacık bir çocuk, gençliği hapiste geçmiş bir insan, ve tek suçu müslüman olmak. çok şükür ki allahın hesabı en adil olanı. ahirette kaçacak delik arayan insanlar; inşallah bu dünyada da rahat etmezsiniz.
güzel ülkemin sözde özgürlükçü itlerinin göremediği mağdurdur kendileri.
gerçi o kafadakilerin şu adama zerre kadar acımadığını, hatta halen hayatta oluşuna hayıflandıklarını bilmek için müneccim olmaya da gerek yok.
buna üzülenler, akp yüzünden hayatı kararan kadın, kız, çocuk, erkek, yaşlılar için de üzülmeye başlarlarsa işte o zaman anlamı olur bu üzülmelerin, hayıflanmaların, kavgaların...

belki o zaman adam da oluruz kim bilir.
mağdur sol kesimden olamayınca kimsenin umurunda olmamıştır. yirmi yaşın üstündeki bir üniversiteli gözaltına alındığında bile ortalığı velveleye verenler, 14 yaşında ki çocuğun bırakın sorgulanmasını, idamla cezalandırılmasına bile gık edememişlerdir. görüşü her ne olursa olsun, evet belki gerçekten suçludur, fakat asıl insanın canını sıkan yönü çifte standarttır. neymiş efendim 16 yaşında elinde keleşle öldürelen kişi çocuk ve de beyni yıkanmış saf çocuk oluyor, ama işin içine irtica girince en büyük tehlike oluyor. bu çocuk mahkum olduğunda da almanya ve avrupada ki güya demokrasi ve insan hakları (güya) savunucusu kaltakları görmek isterdim burada.
tarih bilmeyen ergenlerimiz tarafından mastürbasyon malzemesi olmuş "mağdurdur".

tarih sahnesine bir nebze bakılsa, iktidar denilen olgunun her zaman böyle olduğu görülür.

hatta çok uzaklara da gitmeye gerek yok, şu anda yapılan şeyler de bu durumdan hiç farklı değil. çocuklar, askerler, gazeteciler, milletvekilleri, doktorlar...

ne zaman ki kişisel gelişimini sağlıklı bir biçimde -yönlendirilmeden- sağlamış insanlar iktidar sahibi olur, o zaman hem geçmişle hesaplaşılır. yoksa "ahmet öldü çok kötü, mehmet ölüyor hiç umrumda değil" sürer gider.
bazıları için yüz kızartıcı bir olaydır. referanduma hayır diyenlerin haberi okuduğunda yüzleri kızarıp utanacaklar mı acaba. gerçi o yüz olsa zaten evet derlerdi. ve eminim ki hala da fikirlerinde ısrarcılardır. yazıklar olsun.
28 şubat'ı o günlerde memleketin selameti adına haklı bulanları birazcık telaşlandırmış haberdir. bir tarafta ülkenin sahibi olduğunu sanan beyaz türklere darbe yapan iktidar, diğer tarafta da 14 yaşında çocuğu idamla yargılamış askeri vesayet. bu ikisini kıyaslıyor adamlar. ve adam diye de karşımıza almış konuşuyoruz. te allahım yaa!
görmeyen gözlere sokulması gereken mağdurdur.

tanırım yakup'u, iyi çocuktur. pırlanta gibi delikanlıdır. onun gibi onlarcası var bugün f tipinde. tek suçları müslüman olmak... tek suçları salih mirzabeyoğlu'nu sevmek... salih mirzabeyoğlu'nun kendisi var, en ufak bir olaya karışmadan müebbet almış... idam, müebbet, 20'şer yıl, böyle cezalar aldı hepsi... hukuken değil, talimatla; en ufak bir taş atmışlıkları olmadan...

hani 28 şubat diye ağlayanlar? hani ergenekon diye ağlayanlar?... hani ergenekon'a haksızlık yapılıyor, çok eziliyor diye ağlayanlar?.. hukuk herkes için değil mi? herkes için olması gerekmiyor mu?... bazıları için mi sadece?

pekala...
17 yaşında idama mahkum edilip üstüne idam edilen 12 eylül mağduruna ses çıkaramayan müslümanların feryat figan ettiği genç. evet çok berbat bir şey 14 yaşında bir gencin idama mahkum edilmesi, yıllarca hapis yatması. ama bu konuda halen büyük bir hata yapılıyor. insanların acısını yarıştırmayın. yok bize bunu yaptılar size şunu yaptılar. bu ne lan? böyle şey mi olur? nasıl bir düşünce yapısı bu?
müslümanların hiçbir zaman feryat figan etmediği konu...

yarın karşımıza gelip siz de feryat figan etmeyin diye hatırlatıyoruz bunları... aklınızda bulunsun, biz hakkımızı nasıl olsa alırız... hesabın yerde kalmayacağı tek davadır müslümanlık davası...
bir hayli komik röportaja imza atmıştır.

--spoiler--
Daha 14 yaşında bir çocuksun. Ne devleti yıkması, ne idamı...
--spoiler--

ilahi yakup!
ajitasyon olmayan konudur. gerçekten yakup'u tanırım, antalya'ya gittiğimde veya o istanbul'a geldiğinde görüşürüm de... olaydan da kamuoyu yeni haberdar oluyor ama, ben o yıllardan beri haberdarım.

onun gibi başkaları da vardı. ama 14 yaşında olan yoktu. 16'sında mgv'den veya 17'sinde nizam-ı alem'den alınan bir çok delikanlı oldu böyle... onların hikayeleri bugün ortaya çıkmadıysa da, yarın "keşke olmasaydı" hesabı çıkacak...

sonuç: yalan değildir. aynen dediği gibidir...
18 yaşından küçüklerin idam edilemeyecegi gercegini bilmeyen kara cahillerin ortaya attığı iddiaadır. ünlü rockçı teoman'ın kuzeni erdal eren bile 17 yaşındayken kemik yaşına bakılıp yaşı 18'e büyütülerek idam edilmiştir.
nesinin anlaşılmadığı anlaşılmayan konudur. hüküm şudur:

- sanığın idamına, idam kaldırıldığı için hükmün ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmesine, yaşı 18'den küçük olduğu için de cezasının 16 yıl bilmem kaç ay ağır hapise indirilmesine...

prensip olarak idam: hakim kalem kırıyor... pratikte 16 yıla iniyor; sonra infaz yasasındaki değişiklikten 10 yıl yatıp çıkıyor...

yani yakup köse, "işte şartlar uygn olsa seni bu ddar ağacında asacaktık" denilerek bir sehpaya götürülüyor; sonra da 14 yaşından 24 yaşına kadar çeşitli cezaevlerinde tutulup, binbir macera yaşadıkrtan sonra serbest bırakılıyor.

binbir macera derken, hayata dönüş operasyonunun islamcı kanadı olan "noel baba operasyonu" da var içinde... bu operasyonda ağır yaralanıyor, ölmüyor... geçenlerde ölmediği için 10 yıl daha ceza aldı. dosya şu an yargıtayda; 10 yıl daha hapis yatması sözkonusu...

bu, evet, şöyle bakarsanız, idam değil; böyle bakarsanız, hukuk değil...
18 yaşından küçükler idamla yargılanamayacağını bilmeyen malları kandırmak için uydurulmuş haber. adam bombayı hayır ben atmadım da demiyor ibda-c ye destek vermek için eylemlere katılıyor yemediği bok kalmamış 14 yaşında eee cezaya gelince çocuk sikerim öyle çocuğu ben. ha bu arada 18 yaşından küçük muhabbeti için erdal eren muhabbeti yapmayın hoş o sütten çıkmış ak kaşık sanki.
google dan ceza kanununun ilgili maddelerine iki dakika içinde ulaşıp gerçeği ortaya çıkarmak mümkündür. sonuç : gerçek değil.

ama şöyle bir şey olabilir: savcılık iddianamede idam istemiş olabilir. savcılar böyle şeyler yaparlar. ciddiye almaya gerek yok. bana da 17 yaşındayken 25 sene istemişti savcı. beş ay yatıp çıktım. 28 şubat sürecindeydi ve islamcı değildim.
hukuktan çok anlandığı için değil, ideolojik olarak 28 şubat savunulmak istendiği için yalanlanan konu...

(#14732693) isteyen inanır, istemeyen inanmaz; sorun yok...
"oyy ufakken de çok şirinmiş kereta" demediğim ve asla demeyeceğim ibda-c terör örgütü üyesi şahıs.

yalanlarla dolu bir haber.
sadece iftira olan, mağduriyet oyundur başka bir şey efenim.
14 yaşında idam mı var memlekette..

afedersiniz ama at yalanı sikeyim inananı derler buna..

biraz akıl , fikir yürütün rica ederim.
yakında çıkacak olan kitabı aracılığıyla 28 şubatla hesaplaşacak olan kimsedir;

http://galeri.uludagsozlu...-%C5%9Fubat-ma%C4%9Fduru/
dünyada ki en aciz durum mağdur rolü oynamaktır ve Türkiye'de mağdurlar değil mağdur olmaktan deli gibi uzak kimseler mağdur rolü oynayıp her şeyi, herkesi sömürüyorlar. cevap ironide gizli.
eğer bir suçu varsa mirzabeyoğlu gibi tescilli bir ruh hastasının peşinden gitmek olabilir. başkasına zarar vermediği müddetçe gerizekalılıktan da kimsenin asıldığını görmedim.