bugün

entry'ler (102)

vanilla cafe

an itibariyle artık olmayan cafedir. bir saat kadar önce çıkan yangında tamamen kül olmuş cafe.`*, * * `

laikliği ahlaksızlıkla ilişkilendirmek

-islamı/müslümanlığı/başörtüsünü gericilikle/tehlikeyle/anti-atatürkçülükle ilişkilendirmek gibi birşeydir hatta aynen öyledir ki özünde cahillik yatmaktadır.
-bir yandan cumhuriyeti, atatürkçülüğü savunan ve diğer yandan inanç özgürlüğünü özgürlük kapsamında görmeyenlerin, inançlarını yaşamaları engellenenler tarafından maruz bırakıldıkları nahoş durumdur.

acz ve fakr

neredeyse bütün sözlük yazarlarının, hakkında bir fikir sahibi olduğu yazar; iyiyse çok iyi, kötüyse çok kötü bir şahıs *

hiperaktif

-sözlüğün eski yazarlarından. (bkz: ben)
-2-3 yıl aradan sonra tekrar yazmaya başlayan yazar. (bkz: ben)
-"tekrar giriş yaptım yazıyorum ama uzun süreli olmayabilirim" diye düşünen yazar. (bkz: ben)

türkan saylan

Allah rahmet eylesin...
eğri oturup doğru konuşmayı bir türlü beceremeyen insanlar kalabalığı olarak yine her zamanki alışkanlıklarımızı sergiliyoruz, merhume ile ilgili olumsuz yorumlara tepki gösterenlerin bir R.T. Erdoğan öldüğünde, bir N.Erbakan öldüğünde veya herhangi bir islam ile adı anılagelmiş bir kişi öldüğünde* arkalarından ne tür yorumlar yazacağını çok merak ediyorum.

giyinikim com

geleceğin başarılı t-shirt satış sitesi, sloganı ve adı itibariyle geleceğini şimdiden belli eden bi proje...
slogan: "kötü giyinmek yok!"

travesti ile diyaloglar

harbiye taksim arası o güzel cadde...
lise2 genci modunda giden hiPeRaKTiF!
kaldırımda yürürkene arasokaktan çıkan birine çarpar ve dialog gelir:
hiper: pardon abla
(kafayı çevirip de iri ablayı görünce)
hiper: a abla, abi, ananı s_kimm
(vınnnnn efektiyle olay yerinden kaçışş) *

180 km hızla giden arabanın önüne atlayan kedi

kesin bi bildiği vardır*

buyur buradan yak

Sagopa Kajmer'in G.O.R.A. filmi için yaptığı film müziği "al bi de burdan yak"

götünü yiyeyim ayağı yapmak

-konuşma dilinde "götünü yiyiim ayaa yapma" olarak kullanılan argo deyim
-"ayak yapmak" deyimine yakın bi manası olan fakat daha gerçekçi olan ve durumu daha net ifade eden deyim
-halk arasında pek bilinmeyen bir deyim*
-deyim olarak değil de gerçek olarak düşünüldüğünde insanı magmaya yönlendiren, düşünmesi bile "ıyhhhh" dedirten durumun * deyim hali
-*ingilizceye çevrilmeye çalışıldığında "don't make me the way to eat ur ass" gibi 1e1 çeviride katliama yol açabilecek deyim
-yazdıktan sonra geçen 5 dakikanın sonunda "ulan bu da diğer yazdığım başlıklar gibi kendi yalnızlığına terkedilecek galiba" dediğim bilmem kaçıncı başlık
-yazdıktan sonra geçen 23 saatin sonunda "ulan bu da diğer yazdığım başlıklar gibi kendi yalnızlığına terkedilmiş!!" dediğim bilmem kaçıncı başlık

uppercut

uludagsozluk.com'un sol alanında gördüğüm an "hade ordan!!! ortaokul yıllarımda oynadığım oyundaki o ses böyle mi yazılıyo ve bu muydu lan?" dediğim ingilizce bileşik kelime*

ilk görüşte aşk

-bazen saçma gelmesiyle beraber maruz kalınmasına maruz kaldığım lanet durum :)
-"ilk görüşte aşka inanır mısın yoksa gidip bi daha geleyim mi?" esprisinin kaynağı

tum insanlardan nefret ediyorum

*hayvanlar aleminden bir canlının dili olsa* sarfetmesi muhtemel haykırış

yorgunluk kahvesi

* içildiğinde yorgunluğa sebep olan kahve*

ortak adsl kullanmak

ortak adslyi ortak bilgisayardan kullanınca rezilliği maksimum olan durum (bkz: ben)

sözlük yazarlarının bursa ile olan bağları

2001in eylülünde geldiğim, gitmek için sarfetmem gereken tek çabanın ders çalışmak olması yüzünden bi türlü kaçıp gidemediğim, hiç sevmediğim, sevmeyeceğim, 6parmak-heykelden ibaret şehir merkeziyle akşam 9da tüm tükanların kapandığı büyükşehir ünvanını nasıl aldığı bilinmeyen şehir*

iett otobusunde balik istifi yolculuk

12 yaşıma kadar ilkokul servisim ve babamın arabası dışında başka bi araca binmemişken, ortaokula başladığım senenin 2.haftasından itibaren günümün nerdeyse* 2,5 saatini harcadığım, fakat o zamanlarki boyutum sebebi ve kıyağıyla pek istife katılamadığım yolculuk çeşidi

aşk şarabı içmesi hoştur şaşkın

-Erkin *koray'ın teyy yıllar önce seslendirdiği "şaşkın" şarkısının giriş sözleri
-devamı "...şarap peşinden koşmak boştur şakın" olan ve bu kısmıyla manası kat kat artan sözler
-*uludagsozluk.com yazarları tarafından ilgi görmeyen, kale alınmayan başlıklardan biri*

dumur diyaloglar

sınıf arkadaşımın başrolünü oynadığı dumuralizasyon konuşma
(heykel civarında yer sormak için taksi durağındaki taksilerden birine yanaşır ve şöföre sorar)
+afedersiniz, bişi sorabilir miyim? xxxxxx ne tarafta biliyo musunuz?
-anlamadım baştan alır mısın?
+afedersiniz, bişi sorabilir miyim? xxxxxx ne tarafta biliyo musunuz?

terzi kendi söküğünü dikemez

atasözü olarak değil de birebir gerçek hayatta maruz kaldığım durumun kelimelere dökülmüş hali*