bugün

entry'ler (220)

sözlük yazarlarının itirafları

bir bira içtim ama kafam iyi.. hem de nasıl.. şimdi yatıp bir daha uyanmasam diyorum bir yandan. aşk acısı çekmiyorum da elimde cigaram fonda kum gibi çalıyor.. ben bu gece ne yapsam onu düşünüyorum....

sözlük yazarlarının en son dinlediği şarkı

melt my heart to stone-adele.

sokakta elinde kitapla dolaşan insan

kendisine elektronik kitap okuyucu alamayan ezik fakirdir.

kombinemizi aldık keyfimiz gıcır

yeni sezonda kombinesi almış galatasaraylı söylemidir. onurlu futbolsever kombinesini almış, yeni sezonda futbol şölenini izlemek için sabırsızlanmaktadır.

ismi bilinmeyen bir şahısa hitap şekilleri

(bkz: müdür)
(bkz: muhtar)

çayı 8 şekerle içen insan

çaya zulmeden zalimin ta kendisidir.

iskender

elif şafak hayranı bir okur olarak beğenmediğim bir kitaptır ne yazık ki.

iz bırakan kitap cümleleri

şu cihan mülkünü kaf'tan kaf'a tuttun, bütün cihan malını bir zar ile üttün tut.süleyman tahtına oturup, cinlere ve devlere hükmettin,firavun'un ve nüşirevan'ın zenginliklerine sahip oldun tut.üstüne bir de karun'un hazinelerini ekledin, ağızda çiğnenmiş br lokma olan şu dünyayıdahi yuttun tut.ömür bir ok, zaman bir yay, bir el o yayı germiş, sen o yayı attın tut.aldığın her nefes, keseden akmakta olan bir kum tanesi, kese ortalanmış ve sen kumu tükettin.
iskender pala-od

ey aşık!sevgili geldi, bak ben geldim.aç eteğini doldurmaya inci getirdim.nefesin kesildiyse ben sana nefes vereyim, gönlün öldüyse ben onu dirilteyim, sana taze can ihsan edeyim.ey can, vuslat kapısını açtık, dön geriye, gel bize!...bak dilsiz, dudaksız sana o eski sırları söylemekteyim, aç gözünü.ey zümrüdüanka, kaf dağı'ndan dön aramıza!...
iskender pala-od

cana tuzak kuralım
belki aşk ele gire
aşkı nice avlarlar
soralım tutmuşlara
yunus emre.

korkma yunus!... kılıç mı keser himmet giyeni!...
iskender pala-od

hem fuzuli aşkı anlatırken hep acıdan, elemden, ayrılıktan, yanmaktan, parçalanmaktan bahsediyordu.aşk ayrılığının bir azap olduğunu söylüyor, sonradan azabın "a-z-b" kökünden türediğini, bunun da "lezzet" demek olduğunu söylüyordu.demek ki aşkına azabında bir lezzet vardı ve dertleri zevk edinmeyince aşkın tadı çıkmıyordu.
iskender pala-babil'de ölüm istanbul'da aşk

ey dil hele alemde bir adem yoğ imiş
var ise ehli dile mahrem yoğ imiş
gam çekme hakikatte eğer arif isen
farz eyle ki el'an yine alem yoğ imiş
nefi

ey gönül!hele şu dünyada adam gibi bir adam yokmuş.var ise de gönülden anlayan bir sırdaş bulunmuyormuş.eğer bilge isen bu dünya için asla gam çekme ve tut ki dünya diye bir şey de zaten yok imiş.

sözlük yazarlarının itirafları

özlüyorum bazen be... boşandım, ben istedim, aleme de ilan ettim sevmediğimi ama bazen kalbimin ucu yanık diyorum hala. gerçi zehirli bir bal gibiydi o. sonra diyorum ki yok be fossil senin özlediğin o değil. aşkı özledim ben onu değil! sadece karşıma içimi ısıtacak biri çıkmadı. evet yapıyorum özeleştirimi! şimdi karşıma çıksa seni özledim deyip sarılmaya kalksa sıcacık ben engel olurum. zor olur ama engel olurum.yaptıklarını seven yapmaz vicdanı olan yapmaz çünkü... evet evet aşkı özledim ben... ama onun gibi sıcaklığıyla zehirleyecek biriyle değil, sıcaklığıyla içimi ısıtacak biriyle!

çayı şekersiz içen insan

çaya zulmetmeyen insandır.

trip atmak türk kızının ata sporudur

kızlarımız kadınlarımız bu dalda son yıllarda olimpiyatlarda ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler.müsabakalar başladığında sonucu düşündürtmüyorlar bile. biz sadece ikinciye şaşırıyoruz sayelerinde.

burası kalbinin en değerli yeridir.burada siyah bir nokta vardır.canın canı, sevenin cananı buradadır.o nokta, yoğun bir damla kandan ibarettir.adına 'süveyda' yahut 'sevda' derler.siyaha çalan rengi yüzündendir bu isim.çünkü sevda, kara talih içinde, o kara kan damlasında büyür.bütün tecelli denizleri, bütün aşk fırtınaları, işte o bir damla kanda dalgalanıp çırpınır.aşırı sevgi bu damlayı tahrip edip dağıtırsa, parçaları bütün vücuda dağılır.aşk, işte bu dağılmanın adıdır ve o dağılırsa aşık artık ne yaptığınızı bilmez olur.

iskender pala-od

*gün akşamlıdır; baharlar yazlar gider, kara kış gelir.

*aşık için var olan yar, kıyamete dek yaşasın!..

*biz de bilirik ki dostu kardaşı
bulamadım bir kara gün yoldaşı
dost görünüp yüze gülen kallaşı
bahasıdır, satmak gerek bir pula

*görmemek müşkil seni görmek dahi asan değil.

iskender pala-şah&sultan

Azgın suratlı, bereli adamlar, gözleri velfecr okuyan, camiden Allahla yaman bir dövüşten çıkmışcasına, yüzlerinin olanca nurunu orada, içerde bırakmış çıkan insanlar, mümin mi bunlar, bu öfkeden bastıkları yeri çatlatanlar, bunlar mı mümin?Kuşlar da başını alıp gittiler, çoktaan...
Şu Taksim alanında birbirini ezenler, o kadar insanın içinde hak tu, diye ortalığa tükürük savuranlar, sümkürenler, sümüklerini ağaç gövdelerine sürenler, hasta yüzlüler, vıcık vıcık boyalılar, suratlarından düşen bin parça olanlar, düşman gözlüler, gülmeyenler, biribirlerine düşmanlar gibi, biribirlerini yiyeceklermiş gibi, biribirlerinin gözlerini oyacak, kuyusunu kazacaklarmış gibi bakanlar, korkanlar, utananlar, bunlar mı, korkanlar, ben ben, ben, diyenler, bunlar mı? Kuşlar da gitti...Giden kuşlarla...
Yaşar Kemal-Kuşlar da Gitti

tanrı kızlık zarını yaratmasaydı olabilecekler

belki sol frame'de saçma sapan başlıklar sıçmazdı yazarlar!