bugün

entry'ler (21)

sigmund freud

zamanında kendimi kendisine benzettiğim kişi. Hayatı açıklama isteğimiz, kafa yürütme stilimiz ve bunları yaparken hiç bıkmadan çok sistematik ilerlememiz ortaktı. Sonradan onun benden daha katı biri olduğunu gördüm. Güç isteklerimiz farklıydı ve onun bu yanlış güç saplantısı, kendini kadınlara dair fikirlerinde ele veriyordu. Heinz Kohut'a yöneldim ve ihtiyacım olan şeyi buldum.

karizma

Öfke ve huzurun, kendine önem verme ve vermemenin, aktiflik ile pasifliğin, kısacası birbirine zıt kavramların muhteşem bir harmanıdır. Bu harman 4 4 lük olduğunda karizma ortaya çıkar. Beden diline, yüz ifadesine, ses tonuna yansır. Erkekte karizma kelimesi kullanılır, kadında ise seksilik. (ama daha zor bulunan bir seksilik çeşidi)

2018 itibariyle içinde bulunduğumuz dönem insanların karizma görünmeye çalıştığı dönemdir, karizma olmaya değil. Karizma olabilmek için içsel dinamikler gereklidir, şimdilik bunlarla pek işimiz yok.

çanakkale

Doğma büyüme istanbullu biri olarak 2 senedir yaşadığım şehir. Havası denizi güzeldir, insanları az buçuk cahil olsa da sana karışmazlar. Aydın bir yerdir. Ulaşım kolaydır, bisikletle kısa mesafe yerleri çok rahat gidebilirsiniz.

sözlük yazarlarından aforizmalar

Babamdan geliyor:

Nerede olduğuna aldırmıyorsan, henüz kaybolmuş sayılmazsın.

hayatın anlamı

Entrylerimde bir enteresanlık yakalıyorsanız, size kendisinin ne olduğunu anlatmaya çalışabilirim. Bir anlamdan ziyade, fikirler ile desteklenmiş bir duygu halidir. 10 sene önce kendisini buldum, aslında o beni buldu denilebilir. Bu duygu mutluluktan ağlama halidir, 1-2 gün ya da bir kaç hafta değil, daha uzun süren bir haldir.

Hiç bir uyuşturucuyla alakası yoktur, gücünü dürüst olmaktan ve varoluştan alır. insanlık tarihi boyunca bunu yaşayan tek kişiyim. Delice gözüküyor değil mi? Peki ya doğru söylüyorsam?

kışı güzel kılan detaylar

mini şort giyilmemesi.

psikanaliz

hakkında şüphelerim var. Parayla duygu satılmasına karşıyım, duygu bedava verilmelidir.

Kendisine dürüst olmayı başarmış bir kişiyle yapılacak karşılıklı sıkı bir sohbet herşeyi çözer. Ama kural olmayacak ve zihindeki herşey konuşulacak. Kimse birbirine rol kesmeyecek.

ilişki insanı tamir eder. Size birinin değer vermesi, anlattıklarınızı dinlemeye layık bulması, toplumun değil kendi değer yargılarıyla yorum yapması olayı çözer.

yüzyüzeyken konuşuruz

Sound değiştirmiş grup. ilk albümlerinde enteresan bir samimiyetleri vardı. Giderek bundan uzaklaştıklarını hissediyorum.

Yaptıkları en son şarkı "boş gemiler" ve bence oldukça boş bir şarkı.

dürüstlük

Zordur. Her zaman her koşulda dürüst olması zordur. Kendine karşı dürüst olmak zordur, başkasına karşı dürüst olmak ayrı bir zordur.

Dünyanın en dürüst adamı olduğumu iddia ediyorum.

çocuklara asıl öğretilmesi gerekenler

Çocuklara hiçbir şey öğretmeyin. Bırakın herşeyi kendileri öğrensinler. Sizin öğrettiğiniz herşey ilerde onlara yük olacak. Aslında zamanında size başkası tarafından öğretilen herşey de yük oldu, ama farkında değilsiniz.

insan ne için yaşar

gerçek benliğini açığa çıkarmak için yaşar.

özgüven

insanların kavuşmak için türlü taklalar attığı, oysa ki gerçeğinin çok çok az kişide bulunduğu özellik. Özgüven gücünü dürüstlükten alır. Rol yapmaz. Strateji uygulamaz, ne hissediyorsa onu yapar.

Yapıcıdır, kişinin kendi hayrına ve karşısındakinin hayrına aynı anda çalışır. Masumdur. Nasıl gözüküyorum diye dert etmez, ama iyi gözüktüğünü de bilir.

aynen

Hiç bir zaman içimden gelerek ve doğal akış içerisinde kullanamadığım kelime. En fazla "aynen öyle" çıkıyor benden.

aşk

Kendi idealini bir başkasında görme hali. Hayal kurma becerisi gelişmiş kişiler aşık olur. En güzel aşk platonik ve sancılı olandır. Gerçeklikten ne kadar kopuksa o kadar iyidir. Görevi kişiyi kendi ideallerine ulaştırmak, geliştirmektir. Bunu acı vererek yapar.

cinsellik

Yemek içmek gibi basit ve doğal birşey olduğu savunulan, aslında hiç alakası olmayan olay. Dünyada en özel şekilde yaşanması gereken belki de tek şey. Kendinize saygınızın ve kendinize verdiğiniz değerin bir dışavurumu. istek kısmı yemek içmek kadar basittir, ama bu isteği ne şekilde sonuca ulaştıracağınız dünyanın en karmaşık problemidir.

Seks insanların aslında en çaresiz noktasıdır. Ve yine seks bu yüzden insanların en çok rol kestiği alandır.

arno gruen

Hayatınızda biraz isyana, biraz öfkeye, biraz yakıp yıkmaya (mecazi olarak) ihtiyacınız varsa tam ihtiyacınız olan adam. Sadece yanlışları bulup gösteren bir tarzı vardır, doğruları bulma işini size bırakır.

ilişki

Her türlü toplumsal öğretilmişlikten uzak olanı makbuldur. Derin ve sessiz olanı makbuldur. Masum olanı makbuldur. Bu tarz bir ilişki içinde sevgi ve nefret muhteşem bir denge içindedir.

tanrı

insanın kendi içindeki potansiyeli toplum-aile gibi sebeplerle açığa çıkaramamasından ve bu potansiyel tamamen ölmeden önce onu başka bir hayali varlığa yansıtması sonucu oluşan hayali bir varlık. Gerçek benliğini açığa çıkartmış kişi tanrıya inanmaz.

heinz kohut

Bu kişinin kitaplarında bahsettiklerini tüm detaylarıyla anlamayı başarabilirseniz, hayatınızda çok büyük değişimler yapabilirsiniz. Başarılarımın arkasındaki gizli kahramanım.

hayatın anlamı

Yaklaşık 10 sene önce bulduğum şey. Tarihte yaşamış olan tüm insanlar arasında şans bana gülmüştür, bilet bana çıkmıştır.