bugün

izmir iktisat kongresi

17 şubat 1923 - 4 mart 1923 tarihleri arasında milli bir ekonomi yaratılması amacıyla ilk adımın atıldığı izmir'de yapılan kongredir. izmir iktisat kongresi'nin en önemli sonuçları şunlardır;
1. Hammaddesi yurt içinde yetişen veya yetiştirilebilen sanayi dalları kurulması.
2. El işçiliğinden ve küçük imalattan süratle fabrikaya veya büyük işletmeye geçilmelidir.
3. Devlet yavaş yavaş iktisadi görüşleri de olan bir organ haline gelmeli ve özel sektörler tarafından kurulamayan teşebbüsler devletçe ele alınmalıdır.
4. Özel teşebbüslere kredi sağlayacak bir Devlet Bankası kurulmalıdır.
5. Dış rekabete dayanabilmek için sanayinin toplu ve bütün olarak kurulması gerekir.
6. Yabancıların kurdukları tekellerden kaçınılmalıdır.
7. Sanayinin teşviki ve milli bankaların kurulması sağlanmalıdır.
8. Demiryolu inşaat programına bağlanmalıdır.
9. iş erbabına amele değil, işçi denmelidir.
10. Sendika hakkı tanınmalıdır.
ayrıca yarı kamusal olarak öngörülen iş bankası'nın temelinin atıldığı kongredir.

Not: bu entry'yi; bugün vizesine girdiğim türkiye ekonomisi adlı dersin vizesinden yaklaşık 1 saat önce bir bağyan öğrencinin (bu öğrenci; iktisadi ve idari bilimler fakültesi; kamu yönetimi öğrencisi) "ay izmir iktisat kongresi çıkcakmışşş, izmir iktisat kongresi de ne ki? kızım söylesenee izmir iktisat kongresi nee?" gibi bir soru sorması üzerine girdim.
çelişki bir: kişi iibf öğrencisi
çelişki iki: kişi kamu yönetimi öğrencisi (yakın türkiye tarihini bilmesi gerekir)
çelişki üç: kişi hem de 4. sınıf öğrencisi (bu kadar basit şeyleri yalayıp yutmuş olması gerekir)
çelişki dört: dersin adı türkiye ekonomisi
çelişki beş: bahsedilen kongre; türkiye'nin ekonomisinin temellerinin atıldığı kongre
çelişki altı: bu soruyu soran kişi benim alt sınıfımdan, yani ben okulu uzattım (5. senem) bu hatun uzatmamış...

ben mi salağım, yoksa bu ve bu hatun gibi kişiler cok zeki de belli mi etmiyorlar?

bitmez oğlum paleface senin bu okul...