bugün

kavalalı mehmet ali paşa

yüksek bir eğitim almadığı halde gözüpekliğiyle yükselerek mısır valiliğine getirilmiş osmanlı paşasıdır. 18.yy. sonu ve 19.yy. ilk yarısında yaşamıştır. oğulları tosun paşa ve ibrahim paşa arabistan'da osmanlı devleti'ne karşı başlayan vehhabi isyanlarının bastırılmasında rol oynamışlardır. daha sonraki dönemlerde devlete isyan etmiş ve özellikle oğlu ibrahim paşa yönetimindeki ordusuyla osmanlı ordularını mağlup ederk anadolu içlerine kadar ilerlemiş ve bunun sonucunda kendi ve oğullarının valilik konumları vesilesiyle yönetim sahasını adana'ya kadar genişletmiştir. bundan sonra mısır, osmanlı vilayeti olmakla birlikte fiilen adeta bağımsız konuma gelmiştir. döneminde mısır'da sert bir yönetim uygulamış, öte yandan başta ordu olmak üzere (oğlu ibrahim paşa'nın mısır'da devrine göre modern bir oldu oluşturulmasında önemli görevi ve rolü olmuştur). önemli ıslahat ve yenileşme faaliyetleri yürütmüştür. bu nedenle modern mısır tarihinde de önemli bir şahsiyet olarak anılmaktadır. döneminde mısır'daki egemenliğini askeri seferle sudan içerine doğru da genişletmiştir.
ayrıca,
(bkz: ibrahim paşa)
(bkz: tosun paşa)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar