bugün

togg un yeni tasarımı

Gerçekten de marka kalite stil imaj konularında bu kadar önem verileceğini sanmıyordum.

Hele ki otomobil endüstrisi açısından (moda veya elektronik bir ürün ya da beyaz eşya ve mimarlık vs açısından da bu geçerli) çağdaş çizgiler özgün tasarımlar stil yaratma her zaman markalaşmanın olmaz ise olmaz şartıdır.

Vanminitlan; az daha unutuyordum. Henüz otomobil piyasaya çıkmadı.
insanlar bu aracı alıp kullanmadı.
Araç üretilip yıllardır aynı tasarım stil, insanlar sıkıldı abi ya durumu da yok.
Rekabet etmek için daha çağdaş çizgiler ve markalaşmak için yeni bir stil yaratıyoruz durumu da yok.
Neye göre, kime göre otomobilde tasarım değişikliğine girmişler?

Fazla teknik (mühendislik) konularına girip örn; rüzgar-sürtünme testlerinde hata mı vardı diye de sormuyorum.

2-3 cm araç kaportasında bir çıkıntı ki; bu çıkıntı aracın neresinde, keskin veya yumuşak olması çok önemlidir, 5-10 cm araç yüksekliğinde fark, 15-20 cm araç uzunluğunda ve genişliğinde fark insan hayatı ve ekonomik değerler (yakıt pil tüketimi, savrulma, hız, yol tutuşu, fren mesafesi, kullanılan malzeme kalitesi, sürtünme, ağırlık vb açısından) çok önemlidir.

Üretilen veya üretilmemiş hele ki tasarım proje aşamasında bir araca değişiklik insanın aklına bir çok soru getiriyor.

Biraz örneklemek lazım; malûm, araç kaportasında öncelik yolcu sürücü güvenliği ve sonrası araç motoru yürür aksamı korunmasıdır.

Söz konusu araç elektrikli araç ise bir kaza esnasında yolcu hayatı dizel benzin LPG araca karşı daha fazla risk altındadır.
Gece entelektüelleşeceğimiz zaman değinmek lazım, konu uzamasın.

Diyeceğim; henüz üretilmemiş bir aracın (insanlar aracın stili çizgisini şeklini şemalini de beğenmişti) tasarım değişikliğine gitmek ya maliyet ya güvenlik sorunu olduğu algısına karşı umarım bir açıklama yaparlar.