bugün

bir üniversite öğrencisinin aylık masrafı

öncelikle...
yeni üniversiteye başlayacak ya da okumakta olan veya bitirmiş olup bugün okusaydım ne yapardım sorusuna cevap niteliğinde olacak bir entry veya entryler olması amacıyla yazılmıştır.
ve de memur maaşlarına "ulan bunlar yer yer doymaz" diyenlere gelsin.

çok basit bir hesap yapacağım, ileri de (boş vaktim olursa) bu hesabı genişletmeyi ve ayrıntılarını girmeyi düşünüyorum.

şimdilik örnek şehir olarak eskişehir'i seçiyorum, malum tecrübeye tabii.

okulumuz malum devlet üniversitesi ve 1. öğretim de okuyan bir öğrenci olsun ki, kayıt parası mayıt parası hesaba katılmasın. tabi kayıt parasını da es geçememk lazım ama geçtim bir kez.

barınma:
evde 3 öğrenci kalsın. kira 450-600 arası (çarşı veya dışı) aidat falan ort. kişi başı 275 ytl.
eskişehir soğuk bir yer, doğalgaz 150-250 olsun. ort kişi başı 75 ytl.
elektirik, su, telefon, internet 30+25+15+50= 120 ytl kişi başı 40 ytl.

aklıma gelen bunlar. ev eşyası bilmem ne aylık ev giderlerine dahil edilmedi.

okul ve yol:
bir ay 30 gün/4 hafta 24 gün okula gitse, 24x2x0,85(indirimli eskart)= 40,8 ytl. (haftasonları hariç, akşam ve hafta sonları bir yere gittiğinde yürüdüğünü farzediyoruz.)
mecbur kahvaltı türü bir şey. okul kantini 1 çay + bir tost + su = 2,5 ytl. 2,5x 24(gün)= 60 ytl (gıda zehirlenmesi masrafları göz ardı edildi.)
fotokopi motokopi kalem kağıdı geçtim.

tabi buraya kadar olan aylık sabit harcamamız = 491 ytl.

geldik yemek olayına...
burası çok karışık işte. evde yemek yapma olayına girersek yağ, tuz, şeker hesabı yapmak zorunda kalacağım o yüzden eskişehirde en ucuza sulu yemek yeme imkanı sağlayan yeri baz alacağım; yemek dünyası. 3 kap yemek 3,5 ytl olarak satılıyor su dahil 3,75 oluyor. tabi bu sadece bir öğün. hadi gece yatarken domates ekmek yiyelim desek, 5ytl. tabi evde su da içmek lazım, 6ytl. (açlık sınırını böyle hesaplıyorlar heralde). papaz hergün pilav yemez ama biz yedik varsayalım.
6x30 (bu sefer üzgünüz haftasonları dahil) = 180 ytl.

daha fazlasını müsriflik(?) ve lüks(!?) olacağından hesaplamıyorum.

evet toplam tutar= 491 + 180 = 671 ytl yaptı. sen 670 ver düz olsun. hatta tanıdıksın 650 ytl olsun.

eveeet... sevgili dostlar, aileler, anneler babalar, devlet büyüklerimiz(?!)...
geldik bir memur çocuğu olarak benim anamın babamın haline. iki kardeş olduğumuzdan ve 3 yıl ikimizin de (aynı dönemlerde) üniversite okuduğundan, diğer kardeş üniversitedeyken diğerinin dershaneye gittiğinden hiç bahsetmiyorum bunların giderle ne alakası olabilir değil mi?
memur maaşı 1200 olmuş. hadi ben 1500 yaptım. dur lan bugün bonkörüm 1650 anasını satayım ne olacak!
ver çocuğa 650 ytl okusun! diğerini boşver tek çocuk yetişsin diğerine bakar.
kendi ev kirasını elektiriği suyu da ver. verdik mi? verdik. borcu harç bitti mi? bitmedi...
yemek ne oldu bu arada? yemek de götümüzü güneşe doğrultup fotosentez yaptık mı artık tamamdır.
bu memur milleti doymaz. bak şimdi de gözünü (pardon götünü) güneşe dikmiş.