bugün

eskişehir şehir içi toplu taşıma araçlarında geçen biletin ismi.
telefonun yanına konunca genelde kontorü giden kart.
çalışmadığı, kontörü olmadığı taktirde bu kartı okuyan alet çok sinir bozucu ses çıkartır, susmak bilmez. insanın kırası gelir o aleti. otobüste eskart isteyip, parasını vermeye çalışan yolcularda ayrı bir olaydır.
bukart'ın eskişehir versiyonudur. istanbul'daki adı akbildir.
uğruna sıcakta küfrederek yürüdüğüm karttır. okuldan kayıt hengamesinden yeni çıkmış bir halde odunpazarına otobüsle, odunpazarından belediyeye yürüyerek, belediyenin yok bilem'de satıyoruz demesiyle oraya da yürüyerek gittiğimiz * ve en sonunda da cuma gel 4te kartı al cümlesiyle karşılaşmamı sağlayan karttır. sor bir bakalım cuma ben eskişehirde miyim, pazartesi gidişimde tek olacağım sözlük. bakalım nasıl gideceğim. *
izmir de kentkart
eskişehir de eskart
ist 'da neden akbil ? allah bu akbilin cezasını versin . demir parçasını cebin de taşımak nedir yahu . birde biçimsizdir.

öğrenci :1.55 tl
tam:1.60 tl

öğrenci alayım dedim arkadaşım uyardı tam al arada pek fark yok. (gerçekten de 10 kuruş için değmez) neden diye sorunca şok bir cevap geldi. kontroller oluyor ceza kesiyorlar aldığın bilet in on katı ceza yiyeblirsin dedi.yuhh dedim nereye gelmişisiz yahu.

tramvay için aldığım bu eskartı kullanmak için 4 defa soktum ne becereksizim başka şıkta kalmayınca geçerli sayıldı.
yaşlı eskortlara verilen isimdir.
gençler eskort , yaşlılar eskart.