bugün

asmr

Son iki yıldır hayatımı değiştiren şey. Kulaklıkla uyuyakaldığım için yıpranan/bozulan kulaklıkların haddi hesabı yok, ama değer. Öyle harika bir şey ki bazen "ya böyle bir şeyden hiç haberim olmasaydı" diye düşünüp şükrediyorum. Bu kısaltmanın ingilizce uzun hali var, bilmemne bilmemne sendrom diye geçiyor. Normalde bahsedeceğim sesleri duyduğunuzda vücudunuz karıncalanıp huylanıyorsa -tingles deniyor bu his şeysine- asmr sizde işe yarar demek oluyor. Ancak bir süre sonra vücut alışıyor sanırım, ben artık tingle olmuyorum ama yine de her gece yatmadan önce dinliyorum/izliyorum, verdiği rahatlama, stresi azaltma sağ olsun. Bu sesler ise, Tapping, ear eating, ear massage, whispering, soft speaking, scalp massage, paper sounds, hair playing, lid sounds, visual, hand sounds, hand movements, role play tarzı çeşitlerle var youtube'da. Fısıltılı konuşma, elleri ovuşturma, perukla oynayıp saçla oynama sesi çıkarma, kavanoz kapaklarıyla uğraşma, masayı tıktıklama tarzı her çeşidi var. Bu olay için üretilmiş özel mikrafonlar var kulak şeklinde. Youtube'da bu tarz videolar hazırlayıp paylaşanlara Asmrtist diyorlar, şahsi favorilerim ObviouslyAsmr, asmrGlow, fastAsmr, Olivia's Kisssper adlı kanallar. Türk olupta kaliteli şekilde yapan bi Tabuhan var, o da iyi baya.