bugün

deniz yıldızı

yol arkadaşım, güvercin, deniz yıldızı, izmir'in kızları, tanrı'nın gözyaşları, memet ve sor beni gibi aşmış şarkılar barındıran sezen aksu albümü. birkaç şarkı için bir şeyler söylemek gerekirse;

yol arkadaşımın nakaratı o kadar oynak olmasa daha iyi olacakmış... ancak söz bakımından çok güzeldir, onno'ya yazılmıştır. ve sanırım albümdeki tek aşk şarkısı...

"kime kızayım, nazım senden başka kime geçer?
benim sensiz kolum, bacağım, ocağım yok!"

beşik ntv'de, konserlerde ve o kadın filminde dinlediğimiz versiyonlarından daha gösterişli olamamış sanki. daha güzel bir düzenleme beklerdim açıkçası, ancak sözleri kesinlikle muhteşem...

"biz altında imzası olan aşıklar
böyle yazdık vasiyetimizi..."

güvercini konserde duyduğumda çok sevmemiştim... sözlerini değil tabi, müziği pek güzel gelmemişti ama şimdi rahatlıkla albümün en iyi şarkısı olduğunu söyleyebilirim. çok çok güzel olmuş...

"sen de çekip gitme, dayan be umudum
dön gel, dön gel..."

sor beninin müziğini tek başına duymuş olsaydım, kesinlikle "bu bir ermeni türküsü" derdim. bestecisinin arto tunçboyacıyan olduğunu görünce de şaşırmadım tabi, hemen hissediliyor parmağı... mükemmel diyebiliyorum sadece o besteye, o sözlere, o vokale...

"kendinden bil sen beni..."

tanrı'nın gözyaşları; bu şarkı için çok bir şey söylemek istemiyorum. dinlenmesi gerek sadece... ölü çocuklar coğrafyasının hikayesi...

"dört kitap yazıyor, eşittir tanrı'nın çocukları..."

memet... ciğerimizi yakan şehit haberlerinin üzerine yazıldığını bildiğimiz bu şarkıyı kendi albümüne almasıyla en doğru şeyi yapmış sezen... herkes harcardı bu şarkıyı, bestecisi gibi kimse o duyguyu geçiremezdi...

"sen anacağını düşün, çok dikkat et..."