bugün

felsefe

Felsefi bilgi diye bir şey mi vardır yoksa hayatta bulunan şeyleri alıp felsefenin içerisine mi koyarlar?

Felsefe denilen şey hayatın tamamını kapsar yani çok geniş bir alandır.

inançları bilmelisin, bilimsel konuları bilmelisin ya da dünyada görülen şeyleri doğayı ve benzeri şeyleri bunlar hakkında bilgi sahibi olmalısın.

Bana göre felsefe üzerine eline bir kitap alıp okumak kuru bilgidir ve havada kalır.

Tek yaptığımız süslü sözler öğrenmek olur ve ancak bazı kimseler gibi havalı konuşmaya çalışır durursunuz. ilk iş bence hayat hakkında bilgi sahibi olmak. Ondan sonra işin teknik boyutuna girmek olmalı.

Yani en azından felsefi konular üzerinde bilgili kimseler olan filozoflara bakarak bunu diyebiliyorum. Eline kitap alıp felsefe hakkında bilgilenen herhangi bir filozof örneği var mı?

Birisi bilimle uğraşır hayatı sorgular. Diğeri farklı koşullarda yaşamıştır bir sistem oluşturur falan falan. He tabiki farklı isimlerden etkilenenler çok olmuştur ama kendilerinin de bir uğraşı vardır ve onların mantığını beğendikleri için o yolu izlemeyi seçebilirler.

He ben çok mu bilgiliyim, hayır tabi ki. Dediğim gibi bu çıkarımım filozofların da yaşantısına göre ya da işin biraz mantığına göre.

Yani giriş demek hayattan başlamak demek bana göre.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar