bugün

tarikatlar

tehlikelidir.gitmişliğim vardır.peygamberden öte bir süperman olarak görürler şeyhlerini.tüm kainatın şeyhin etrafında döndüğüne inananları vardır.şeyhinden yardım istediğinde anında yetişileceğine inanılır ve katiyen sorgulama kabul etmez.koşulsuz kayıtsız şartsız teslimiyet ister.şöyle bir muhabbet vardır. Allahın şeyhine hulul ettiğine inanan vardır kannımca o kişinin direk Allah olduguna da inanlar olabileceğini düşünüyorum.şeyhi namazı bırak dese bırakacak sofiler vardır.Allahın emrinden daha değerlidir şeyhlerinin emri.ve inanın bana öl dese ölüme koşacak olanları bolcadır.cennet vaadelmiştir.hasan sabbahın günümüz versiyonudur.ama tuhaf bir şekilde çok kişiye içkiyi bıraktırdıgı falan söylenir .bir çok yeri kuranla çelişir tarikatların bana göre islamdan sapmış başka bir din gibi bir oluşumdur.hatta şirk yuvasıdır denilebilir kanaatimce.sofiler şunlara inanır gavsımızın sayesinde insanlar bizi seviyor insanlar bizi sayıyor selam veriyor.şunu net bir şekilde söyleyebilirim.bu durumda benim de kabahatim olabilir ama oraya gitmeden önce insanlar beni sever saygı duyardı gittim kimse siklememeye başladı.kuranla gelen islama inanıyorsanız tavsiye etmem.ama yok ben yeni bir dine mensup olmak istiyorum derseniz buyrun gidin derim.
kuranı siz anlayamazsınız der oysa biz ayetlerimizi apaçık indirdik der kuran.
Allahtan başka şefaatçi aramayın der kuran.sofilerin çoğu son nefeste ve kabirde şeyhin şefaat edeceğine inanır.
şeyhin zihin okuduguna hatta kendilerini gördüğüne de inananlar vardır.bunların hiçbiri uydurma değildir.
şeyhin kişiyi hidayet erdireceğine inanılır.velhasıl kelam gitmek isteyenlere bunlar yeter sanırım.
ha bide peygamber kızına ben bile seni kurtaramam derken şeyh bütün sofileri kurtaracaktır.