bugün

kötü insanlar mı zeki iyi insanlar mı aptal

bence zeki olan kotu , aptal olan kotu olmayandir bakiniz dikkatinizi cekerim iyi demedim kotu olmayandir dedim , sebebi ise : Zeki insan bilincili bir sekilde bu isi yurutur yani etik cerceveye sigmayan insanlar tarafindan hos karsilanmayan hareketleri yapar , aptal demek istemiyorum bu kelimeyi demek hosuma gitmiyor sanki birine aptal diyince diyen kisi bir tesla veya lincoln kadar zekiymis hissiyati uyandiriyor kotu olmayan insan daha uygun , kotu olmayan insan ise bilinc dogrultusunda yapmadigindan benim gozumde biraz daha masumdur yalniz ne ben ne de bir baskasi adli sistemin yurutulus tarzini veya carklarini degistiremeyiz zira kotuluk cezalandirilir ve kim tarafindan yapildigi onemli degildir eger kotu bir sey yaptiysan bilinci veya bilinsiz olarak hukuga gore suclusun senin bilinsizliginde bir suctur bence , cunku sana bir bilinc verilmis ve bu bilinci kotuyu iyiyi ayirt etmen icin kullanman gerek.

Uzun lafin kisasi , kotuluk yapan kotudur diyemeyiz kotuluk yapan sucludur , peki her suclu kotumudur ? Hayir , ama her suclu zeki degildir ve hapisdekilerin bir cogu zeki olmadigindan suclu veya kader tabirine dayandiklarindan oradadir. Sizce'de kadere suc atmak sizi kotu ve zeki olmayan insan yapmaz mi ? Cunku kaderini sen ciziyorsun ben degil , istisnalar vardir tabi.