bugün

cin çarpması

şizofren değil şizofreni ayrıca. daha onu bilmeyenler var. he hep öyle olur zaten dinliye gelir dinsize gelmez nedense tesadüfe bak! şizofreni veya temporal lob epilepsisi geçiren hasta kendinden o kadar emindir ki, yaşadığı üstü kapalı deneyimin yalan olma payı onun açısından %0'dır. ancak dış gözlem yoluyla elde edilen bilgiye göre, zavallı hastanın nöbet geçirdiği veya şizofeni hastası olduğu kesindir. anozognozi hastaları felç geçirdikleri ellerini kaldırdıklarını iddia ederler mesela. ellerini birbirine şaklat der deneyi yapan doktor. şahıs da yaptım der halbuki dış gözlem yoluyla görülen kesindir ki hasta felçli kolunu oynatamaz ama oynatığına %99 değil, %100 emindir. doktor sorar: neden ses çıkmadı peki o zaman diye?! hasta: direkt kalır öyle, cevap veremez. evet yalan söyledim veya ellerimi çırpmadım demek ki demez. kalakalır öyle çünkü tıkanır o noktada. beyni onu o kadar inandırmıştır ki, doktor onu göt edince çük gibi kalır, cevap da veremez. cino olayı da böyledir bir nebze.