bugün

endüstri mühendisliği

Girilmesi ve anlatilmasi zor bir bölümdür. Fazla yatirim, lab vs gerektirmedigi icin her Muhendislik fakultesinin ilk kurdugu ve ogrenci almaya basladigi bolumlerden biridir. 4 yil okursun fakat mezun olduktan sonra bile ne konuda calisacagina iliskin pek bir fikrin yoktur. Sana bir uzmanlik vermez ama is bulabilecegin genis bir yelpazede calisma alani sunar. Birde icinde "isletmede uretkenlik, verimlilik ve optimizasyon" gecen havali cumleler kurabilmeni saglar.

Bitirince ilk baslarda uzmanlasmak istedigin konularda is aramaya baslarsin ama sonra bakarsin ki yuzlerce rakiple bir pozisyon icin yarisiyorsun ve ne yaparsan yap asgari ucretin biraz yukarisina baslayacaksin umudunu kaybedip ne is olsa yaparim havasina girmeye baslarsin. Ordan burdan tanidik arkadaslara CV gonserirsin insan kaynaklari departmanina versinler diye. Mulakatlar, insan kaynaklarindan ciks ciks kadinlarla ilk gorusmeler (cok profesyoneldirler, bunlar tuvalette bile profesyonellik sicar), sacma sapan sorular, ikinci gorusmeler, gecersen direktorlerle gorusmeler falan filan. "Vay amk Nasa'ya mi girmeye calisiyorum lan ben" demeye baslarsin.

Eninde sonunda tanidigin varsa(genelde) biryerde bir is bulup calismaya baslarsin. Genelde fabrikalarda planlama, lojistik , finans, insan kaynaklari vs. departmanlarinda calisanlarin cogu endustri muhendisidir.

Endustri muhendisi olarak bir uzmanligin veya sertifikasyonun olmadigi icin isletmede pek degerin yoktur. Sen orada bosluklari doldurmak icin varsindir. Isletmeye de genelde bir getirin yoktur. Ikamen cok kolaydir dolayisiyla kolay kolay gidip de "hey patron, ben zam istiyorum" diyemezsin. Zam vermeleri icin once gotunu yirtman gerekir. Isletmedeki ustalar senden daha degerlidir ve cocugun birinin sirf 4 yil okudu diye gelip de ona ne yapacagini soylemesine tahammul edemezler. (Adam hakli beyler, ama neyse).

Sonra sansliysan 10-15 yil ayni yerde calistiktan sonra bir mudur ayrilir baska bir yere gider, senden daha deneyimli calisan yoksa ve direktorler seni seviyorsa 1,5 - 2 kati yuksek maasli bir koltuk olan mudurluk makamina terfi edilebilirsin. Bu makamin sorumluluklari daha fazladir, daha fazla gotunu yirtman gerekir. Direktorlerle patronlari yalaman gerekir cunku direktorler ve patronlar duzenli yalanmaya ihtiyaci olan varliklardir. Zira yalamayi bilmiyorsan disardan da bir mudur getirip sana vereceklerinin iki katini vermeye hazirdirlar.

Derken bir yerde fazla calismanin dezavantajlarini yasamaya baslayabilirsin. Senin maliyetin ve tazminatin gitgide yukseldigi icin isletmedeki buyuk baslar senden kurtulmanin sinsi sinsi planlarini yapmaya baslarlar. (zemin kaygan, alem got, dikkat et. Sabun dusurmeye kalkma.) sen "lanet olsun lan istifa ediyorum" diyene kadar sana orayi dar edebilirler (istifa edersen sana tazminat vermeyecekler ya). O yuzden surekli kariyerde ve linkedin deki profillerin guncel olmalidir. Bir gozun acik uyuyacaksin yoksa senin isini senden daha az ucrete yapmaya hazir yuzlerce yeni mezun vardir disarda.

Cok guzel bolumdur, cok! LOL