bugün

türklerin tarih bilgisi

Dogrulari degil ogretilenleri ogrendigimiz icin carpik bir tarih bilgisidir. Ben ilk okuldayken osmanliyi hic sevmezdim cunku oyle bir anlatilirdi ki osmanli dunyanin en kotu en adi devletiymis zannederdik sonra cumhuriyet ilan edildi hersey duzeldi inkilaplar, yenilikler ilerlemeler olarak ogretildi. Ama sonra buyuyunce ogreniyorsun ki osmanli vaktinde 3 kitaya hukmetmis icinde yasayan milletlerin haklarini yemeden dunyaya hukuk yonunden ornek olacak sekilde Yonetilmis bir imparatorlukmus. Insanlar boyle tarafli egitilip sadece ataturk ve cumhuriyet tarihini on plana cikaran bir tarih alt yapisi ile yetistirilince suandaki gibi yok osmanli hayranlari ve ataturk dusmanlari bir suru insan ortaya cikiyor eger bize tarihimiz gercekten devlet politikasinin gerektirdigi gibi degil de gercekte oldugu gibi ogretilseydi hem bu cumhuriyetin kiymetini ve degerini bilen ataturk'un o zor zamanda yaptigi buyuk devlet adamliginin, liderliginin, ileri goruslulugunun, su anda bu ulke topraklari uzerinde yasamamizin bas sebebi oldugunun farkina varan hemde osmanlinin nasil bir politika izleyip bu kadar genisledigini, buyudugunu vede ne tur hatalar yapip tarihten silindigini ogrenirdik hemde toplumda osmanlicilar ve cumhuriyetciler gibi bir ayrim olmazdi ama bu ulkede hersey bir arac egitim ve ogretim de ne yazikki bu sebepten bizim universitelerimiz dunya capinda olamadi ve olamiyor.