bugün

çarşı izni

ana-baba ya da evli kardeşin, önceden haber vermiş ve izin alarak gelmesi durumunda evci iznine dönüşür.

bir de askerliğim sırasında tam 7 haftada 3 saât görmüşlüğüm vardı. iki haftada bir gelen iznim, ertesi gün gölcük'e sevkli geleceğim için, kendi isteğimle bir hafta ertelendi. pazartesi gölcük yaptık. oradan istanbul gata'ya sevk edildim. perşembe de istanbul'daydım. döndüm, cepte telefon var ama gece santralcisi olduğumdan gözlerimden uyku akıyor. lan, vurup kafayı yatamıyorum. tabiî cepte telefonu unuttuk. ertesi sabah içtimada* idari işler astsubayı "çıkartın telefonları aratmayın" dedi. lan, daha dün gece gelmişim. vermesem "sen kime teslim ettin telefonu" diyecekler. benden önce iki salak da verince el mahkûm verdik. çat, çarşı kilitlendi! neyse, nasılsa gezmişim falan diye avutuyorum kendimi. o hafta geçti. ertesi hafta bölük komutanının koğuş denetleyeceği tuttu. bizim koğuşta denyonun biri boş dolapta saçma sapan şeyler barındırıyor diye çarşılar gene kilitlendi. lan, zaten bir aydır çarşı yüzü görmemiş, komutan yanında orada burada sevkli sürünmüşüm... neyse ki ilk çarşımı kilitleyen idari işler astsubayımız bölük komutanımızla konuştu da "3 saâtçik olsun çıksınlar"a bağladı. onu da neredeyse nöbetçi uzman jandarma piç ediyordu. neyse, sonuçta 3 saâtçik çıktık. 2 hafta da öyle geçti... 7 haftada 3 saâti tamamlamış olduk.

bir de askere gideceklere not: çarşı izninizin olduğu her zaman evci izni alabilirsiniz. yeter ki aileniz bunu sağlayabilecek, askerliğinizi yaptığınız yere gelebilecek durumda olsun. iki haftada iki gece dışarıda olmak demek büyük olay.