70 milyon kişiyle üretim yapamayan toplum

Gittikçe tüketim toplumu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir toplumdur. Üretim yapamayan tüketmeye mecburdur. Sınıfsal farkların iyice belirginleşmeye başlaması kaçınılmazdır. Zengin çok zengin fakir çok fakirdir. Bu tür toplumlarda en çok orta sınıf yoğundur. Ama bu orta sınıf diğer ülkelerin orta sınıfıyla boy ölçüşemez. Ihracat adına gözle görülür şöyle aman aman bir şey yok. Çünkü bizim tüketmemız isteniyor üretmemizi isteyen yok. Bunu devlet de istemiyor. Baktığımız zaman ihracata yönelik doğru dürüst politikalar yok. Dünya ekonomisiyle boy ölçüşecek hiçbir ekonomik üretim aracı yok. Ancak yabancı devletlerden alınan parçaları birleştirme ihracatı var. Onunla da övünüyoruz. Büyük devletler daha çok hizmet sektörüne yoğunlaştıları için sanayisini yavaş yavaş işçi sınıfı yoğun olan ülkelere devretmeye başlıyorlar. Bunun örneği Türkiye'dir. Renault, opel, citroen vs vs gibi araçları bize toplatıp işçi gücümüzden faydalanıyorlar. Ama en büyük paraları onlar götürüyor. Biz de hala üretiyoruz diye seviniyoruz.