bugün

elenmeden secilmeden universite hakki istemek

eğitim sisteminin yanında, halkın kafa yapısını değiştirmekle mümkün olabilecek istektir. medeni ülkelerde, çocuklar sıkı olarak izlenerek, çeşitli meslek gruplarına yönlendirilmektedir. fakat bu sistem bizim ülke de yürür mü belli değildir. çünkü bütün aileler çocuklarının ya doktor ya mühendis ya da bilim adamı olmasını istemektedir. örnek gerekirse; sanat yeteneği ağır basan bir çocuğun güzel sanatlara yönlendirilmesi istendiğinde, evebeynleri tarafından bu istek kabul görmeyecektir, hatta şu an görmemektedir. bunun sebebi ise yurdumuzun her köşesinde marangoz, tamirci vs gibi işlerin hor görülmesi ve aynı zamanda ne yazıkki bu işlerin geliriyle yaşanan hayatın düşük standartta olmasıdır. henüz bütün mesleklere saygısı olmayan, mesleklerin tamamının toplum için gelişme taşlarından olduğunu bilmeyen bir halkla yeni eğitim sistemi bile ne yazıkki yürümez. sınavın ortadan kaldırılması ise, yeni eğitim sisteminde bile gerçekleşmeyecektir. çocuk hangi yöne saparsa sapsın, iyi olanı ayrılması için yine sınavlara tabi tutulacaktır. zaten hayat bir sınavdır. eğitim sisteminin değiştirilmesi bir ülkenin geleceği için en ama en önemli konudur. bu değişikliğin de medeni bir iktidar ve modern atatürkçü bir lider tarafından yapılması gerekmektedir. şu anki sistemin ( ki bir kaç yıl önce bu hükümet tarafından değiştirilmiştir) modern ve çağdaş bireyler yetiştirmesi imkansızdır.