bugün

sol frame deki başlıklardan hikaye yazmak

--spoiler--
(bkz: ustalık dönemi)
(bkz: türk ün uzayla imtihanı)
(bkz: dilci)
(bkz: leyla ile mecnun daki mecnun gibi konuşmak)
(bkz: rüyaların maksimum sekiz saniye sürmesi)
(bkz: yaran rüyalar)
(bkz: 3 gün 3 gece hamsi buğulama yemek)
(bkz: anadolu üniversitesi nde öğrenci olmak)
--spoiler--

Babası öldükten sonra amcası ellerinden tutup ali'yi kemal ustanın araba motoru tamir edilen dükkanına getirmişti. Ali daha 8 yaşında idi. Babası trafik kazasında ölmüştü. Ali küçücük yüreğinde babasının yası sönmeden, iş hayatına atılıp ekmeğini kazanacaktı. Amcası aliye:
-Ustalık dönemini de görürüm inşallah. Abim öldü sen yengeme bakmak için iş güç sahibi olmalısın. Dedi.
Ali okulda misket oynadığı bir dönemde tecrübesi olmadığı, babasının ölümüne sebep olan arabaların motoru konusunda usta olacaktı. Amcası kemal ustaya ali'yi tanıttıktan sonra ali'yi isteksizce öpüp:
-Sen yapacaksın be ali'm yengem genç yaşta dul kaldı ama eve ekmek götüreceksin paşam dedi. Yalandan el sallayıp uzaklaştı.
Ali çocukluk yaşayamadan oyuna doymadan çalışacaktı.Şimdiden olgun görünmüştü. Çünkü ağlarken çaktırmadan siliyor ustasına bişey belli etmemeye çalışıyordu.
Kemal usta:
-Ulan ali gel buraya dedi.
Küçücük kalbi korkudan pat pat atan ali gözyaşlarını silerek:
-Buyur kemal amca diyerek titredi, okulda öğrendiği gibi hazır ola geçti.
Kemal usta:
-Lan yavşak nerden amcan oluyorum, küçük pezevenk git tulum giy, diye bağırmıştı.
Ali heyecan ve korku ile geri geri giderken takımlara takılıp yere düştü.
Orada çalışan genç ustalardan biri kemal ustaya:
- türk ün uzayla imtihanı gibi bu velet ne bok yapabilir ki?
Kemal usta gülerek:
- Göreceğiz kamil'im. Lafa tutmada 17 numara anahtarı getir.
Ali şiirleri okurken okulda hocasının kendisine taktığı lakap olan dilciyi hatırlayıp ağlamaya başladı.
Üstüne iş kıyafetini giydi ustasına gitti görünmek için:
-Geldim usta.
Yaşar usta:
- Leyla ve mecnun daki mecnun gibi konuşmak zorunda mısın götoş diye bağırdı, kükrercesine.
Yaşar usta yılların ustası ve eğitim seviyesi düşük olduğu için ali'nin eğitimli küçücük masum lehçesine hakaret etmişti. Çıraklar da eğlenmişti artı kendilerine az küfür gelecekti.
Yaşar Usta ali'ye döndü:
-Lan ali, sen eğitimli görünüyorsun, dedi kahpece gülerek. Şöyle devam etti, rüyaların maksimum sekiz saniye sürmesi hakkında fikrin ne yavrucuğum?
Ali gözyaşlarını saklarcasına:
-Bilmiyorum usta amca.
Yaşar usta:
-Lan orospu çocuğu nerden amcan oluyorum senin, Baban ölmüş istersen baban olurum. Bu sözle beraber herkes gülmeye başladı. Ali ağlamaya başlamıştı. Babası ölmeseydi bu durumda olmayacaktı. Ali de yaşıtları gibi yaran rüyalar görmek isterdi. işe başladığının ilk gecesi kabus gördü.
3 gün 3 gece hamsi buğulama yemek zorunda kaldı ali. Babası ölünce eve sadece hamsi vardı. Yaşar usta'dan harçlık istemeye de korkuyordu.
Ali bir akşam ağlayan annesine hayalinden bahsetti. Hem çalışıp hem okuyacağım anadolu üniversitesi nde öğrenci olmak istiyorum anne diye ağladı. Ve ali yıllar sonra bu hikayesini anlattığında herkes ağlamıştı. *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar