bugün

saygı ve dostluk siyasetin ötesinde olmalıdır

insanoğlu etten kemiktendir ama bir yerde farklılaşır iki gözüm. yaş ilerler, ideoloji gelir akla, kimi şeriat der, kimi devrim, kimi komünizm der kimi kapitalizm. ama bu kısır döngüler içinde özbenliğimizi unuturuz her nedense. tarihe bir dönüp bakın, neler gelmiş, neler geçmiş tozlu sayfalardan. jakobenizmler, marksizmler kıllar, tüyler, yünler vs. insanlığın temeli birdir arkadaşlar, tarihin en büyük düşünürlerinden mevlana celaleddin rumi ne demiş hepimiz bilmezmiyiz ''gel her ne olursan ol yine gel'' böylesine evrensel bir düşünce varken, insanı tamamen insan fıtratıyla kabullenmek varken, sırf senle aynı fikirde değil diye nedir bu husumet? çok eskilerden bir kıssayla oayı daha açıklayıcı bir hale sokayım en iyisi...

günlerden bir gün, adamın biri eline geçen haram bir paradan vicdan azabı duymaya başlar. bu azap dayanılmaz hal almaya başlayınca, gidip bu parayla bir tane sığır alır ve mevlana'nın dergahının yolunu tutar.
mevlana hazretlerinin huzuruna çıkar derki; ''ben bunu haram bir kazanca karşılık aldım günahımın affı için size bağışlamak istiyorum'' der. bunun üzerine mevlana; ''bunu biz alamayız sen bunu hacı bayram veliye götür'' der. adam bunun üzerine sığırı alıp hacı bayram velinin huzuruna çıkar olayı anlatır. hacı bayram veli de; ''bunu bende kabul edemem ama sen bunu tekrar üstad mevlanaya götür ama bu sefer benim yolladığımı söyle'' der. adam mevlananın yanına tekrar varır ve olanı anlatır. bunun üzerine mevlana kurbanı kabul eder. adam merak eder ve sorar ; ''ilk size geldim kabul etmediniz ama hacı bayram veli yollayınca kabul ettiniz neden? '' der. bunun üzerine mevlana şöyle söyler; '' hacı bayram veli bir şahindir, bizim gibi her leşe konan bir karga sanmayın onu''. adam şaşırır bu cevaptan tatmin olmaz ve tekrar hacı bayram velinin huzuruna çıkar aynı soruyu ona sorar, bunun üzerine hacı bayram veli derki; ''bizim gönlümüz bir su birikintisidir bir damla pislikle bulanır, ama mevlananın gönlü bir okyanustur, bir damla pisliği bir kerede temizler''. bunun üzerine adam gördüğü bu hoşgörü ve aldığı bu ders sonucunda gözyaşlarına boğulur...

işte arkadaşlar felsefe ve tasavvuf aleminin en büyük isimleri bile birbirlerini böyle yüceltip böyle anlayışla karşılarken, bizler 3 günlük dünya silsilesine kapılıp eften püften şeylere, ne şahinleri leşe kondurup, ne okyanusları kirletiyoruz...

unutmayalım, herşey gelir ve geçer ama sadece insanlık baki kalır. önce insan olalım, sevelim sevilelim, fikirlere saygı, bizim gibi düşünmeyenlere hoşgörüyü gösterelim. işte o gün, kazanmaya başladığımız gündür...