bugün

ayasofyanın ibadete açılması gerekliliği

şiir gibi bir memleket olan istanbul'u borçlu olduğumuz cennet mekan fatihin ayasofya vakfiyesi açıktır. bundan dolayı ayasofyanın ibadete açılması gereklidir. başka bir nedene, mantığa lüzum yoktur. fatih bu vakfiyesinde şöyle der;

"(...)
bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, allah’ın, peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün müslümanların ebediyen laneti onun ve onlarin üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. allah’ın azabı onlaradır. allah işitendir, bilendir."

o mübarek insanın vakfiyesi ortadayken daha neyi tartışıyoruz?
istanbul'un simgesi olan bir şeyin dinle bağdaşacak olması hristiyanları rahatsız ediyor mu bilemem, doğrusu çok da önemsemiyorum onların ne düşündüğünü. benim için fatih daha önemlidir benim için allah'ın kelamı daha önemlidir. allah(c.c.) da bakara suresinde şöyle buyurmuştur;

"allah'ın mescidlerinde o'nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır! aslında bunların oralara ancak korkarak girmeleri gerekir. başka türlü girmeye hakları yoktur. bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük azap vardır."

gerisi fasa fiso.