bugün

entry'ler (264)

tv yi radyo olarak izlemek

mısır'da test tayınlarına başlamış bulunan marya adlı bir tv kanalı çalışanlarının tümünün peçeli olması ile gündemde. söz konusu kanal sadece peçelilere hizmet vereceğini, programına katılacak yüzü açık kadınların yüzleri mozayiklenerek yayımlanacağını açıklamış.

http://videonuz.ensonhabe...e/peceli-kadinlarin-tv-si

bir marangoz hatası

40 küsur yıl önce tbmm'de çetin altan tarafından söylenmiş bir ifade.

radikal iniş

ajda pekkan tarafından havacılık terminolojisine kazandırılmış terim.

radikal iniş yapan uçak

(bkz: radikal iniş)

tebrikat

tebrikler, kutlamalar anlamında eski dilde bir sözcük.

ntvblm

doğuş grubu yayınlarından bir moda dergisi olan vogue çıkmaya devam ediyor. ntvblm'in yayımının durdurulması ekonomik nedenlere bağlanıyor. aynı nedenler bir moda dergisini etkilemiyor. yeterli reklamı alarak ayakta durabiliyor. toplum olarak bilime verdiğimiz değer, bilime bakış açımız net olarak görülmektedir. tübitak bilim teknik boş kalan meydanda rakipsiz olarak at koşturmaya devam edecektir.

robocup

boğaziçi üniversitesi'nin ev sahipliğinde robocup 2011 organizasyonu 5-11 temmuz tarihlerinde istanbul'da yapılacak.

http://www.robocup2011.org/tr/

ibrahim tatlıses in kadınları

vurulmasından sonra gazetelerde yer alan haber başlığı. nikahlı karısı da içinde olmak üzere 5-6 kadın resmi. bazıları için böyle anılıyor olmak çok onurlu durum, bir ayrıcalık. her kadına nasip olmuyor.

(bkz: charlie nin melekleri)

uzaya türk astronot gitsin

buna gerek olmadığını, üstelik bu boşbeleş işlerin imanlı insanlar tarafından kabul görmeyeceğini üstad necip fazıl kısakürek 1972 yılında yazdığı bir şiirle anlatmıştır.
(bkz: feza pilotu)

monosodyum glutamat

çin tuzu da denir.

uğur getirsin diye kimlik taşımak

batıl inanışlarımız arasında yer alır. daha çok uğursuzluk getirmesin diye taşınır. kimliksiz yakalanmak kadar büyük talihsizlik olamaz.

mutad

adet kökünden türemiş arapça kelime

recep tayyip erdoğan vecizeleri

"yok öyle 25 kuruşa simit" (ne demekse)

tamam güldük bitti

şimdi çok üzüleceğiniz haberi veriyorum.

recep bey

tayyip ile ilgisi olmayan kişi. tayyip, kasımpaşa'nın yoksul mahallesinde simit satarak büyümüş biri. recep bey, ezilmiş kitlelerin iktidara getirip başbakan yaptığı tayyip'in başkalaşım geçirmiş hali.

helal şarap

(bkz: kevser helal wine)

kevser helal wine

hollanda'da yaşayan türk işadamı kevser helal wine adıyla alkolsüz şarap üretmiş. özellikle müslüman iş çevreleri şaraba büyük ilgi göstermiş.

güzellik salonuna çirkin girip güzel çıkmak

güzellik salonlarının kuruluş amacı, yapılan bir takım işlemler sonucu kişiye farklı bir görünüm kazandırmaktır. ama kimsenin ben buraya çirkin olarak girdim, sonra güzelleştim diyeceğini sanmıyorum.

netekim

(bkz: galat-ı meşhur)

kel kafanın yandan alınan saçla örtülmesi

(bkz: comb over)