bugün

entry'ler (50)

slang

zencilerle takilirsaniz acayip birikim yaptiracak bir olusum. bazi vakitler geliyor ki, adamlarin literaturu tamamen slang uzerine kurulu, onlar konusuyor sen bakar hale geliyorsun.

chilling out

slang. ing. gevsemek, rahatlamak

pissed off

ing. cok sinirli, kizgin

awkward

boyle ne idugu belirsiz ama sikinti verici, garip seyleri tanimlamak icin de kullanilir.

idk

ks. i don't know

nombre

fr. sayi

hey dude

(bkz: hey jude)

nombre

isp. ad

porke

isp. neden

türkiye ye kedi bile teslim etmeyiz

savas ilan edilmis bir ulkenin liderlerinin soyleyecegi, soyleyebilecegi bir laftir. hele hele ki pkk denilen teror orgutu kendi topraklarindaki vatandaslari tarafindan destekleniyorsa. adamlara tezkere cikarmissiniz, topraklariniza girecegim selektorunu yakmissiniz, hala "biz turkiye cumhuriyetiyiz. bize nasil boyle bir sey derler?" ayaginda tavanlarda yuruyorsunuz.

bir de suc gene ve gene hukumete atilmis. evet, politik arenada yenilen bu laflarin hesabini diplomasi verir de daha pazar gunu sehit olan oniki askerin hesabini neden tsk vermiyor, veremiyor?

tabii, ortada duzgun adam kalmayinca denize dusmus bizlere tek el tsk'dan geliyor, oyle saniliyor, bir anda ne idugu belirsiz kuruma sariliniyor. aferin.

(not: simdi oyle bir donemden geciyoruz ki, bazi kisiler "hangi renktensin" diye biletime bakiyor okuz okuz. kalkip pkk sempatizani bile ilan edilebilirim. o yuzden talabani ile barzaniyi cok tuttugumdan degil, biraz izan olmasi icin yazdim. kendileriyle organik veya inorganik bir iliskim olmadi, o yuzden yuzlerine tukurulup tukurulmeyecek adamlar oldugunu da bilemiyorum. bilenlere de sasip kaliyorum.)

oksijen israfı bünyeler

hayat materyalini bilinc disi kirli kullananlar. [bizden degiller]

only great minds can read this

feysbukta cok yayginlasmis duvar atraksiyonu araciligiyla saglanan forward cilginliginin onemli bir parcasi olan "harfleri karistirilmis kelimeleri okuma" hadisesinin ingilizce versiyonun giris cumlesi. soyle bir sey;

"only great minds can read this
this is weird, but interesting! this is a cool thing check it out.

fi yuo cna raed tihs, yuo hvae a sgtrane mnid too
cna yuo raed tihs? olny 55 plepoe out of 100 can.
i cdnuolt blveiee taht i cluod aulaclty uesdnatnrd waht i was rdanieg. the phaonmneal pweor of the hmuan mnid, aoccdrnig to a rscheearch at cmabrigde uinervtisy, it dseno't mtaetr in waht oerdr the ltteres in a wrod are, the olny iproamtnt tihng is taht the frsit and lsat ltteer be in the rghit pclae. the rset can be a taotl mses and you can sitll raed it whotuit a pboerlm. tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe. azanmig huh? yaeh and i awlyas tghuhot slpeling was ipmorantt! if you can raed tihs forwrad it

forward only if you can read it"

akil ustunlugu saglamanin temelde "cok akilliyim aslinda" demenin farkli seklidir.

ps: evet okuyabiliyorum ben.

ironiden anlamayan nesle aşina değiliz

bir yerde only great minds can read this gibi bir hadisedir.

ironiden anlamayan nesle aşina değiliz

http://www.sarcasmsociety.com/howtorecognizeirony

doris lessing

11 eylul hakkinda "amerikalilar da cok abartiyor canim. yillardir avrupada ira var." demis kadindir.

http://books.guardian.co..../story/0,,2197873,00.html

"september 11 was terrible, but if you reprise the history of the ira, that of the americans wasn't so terrible. any american would think i was mad. many people died, two high-profile buildings came down, but it wasn't as terrible or as extraordinary as they think. [the americans] are a very naive people; or they pretend to be."
[11 eylul kotuydu ama ira kadar degildi be abi. amerikalilar cok kizgin oldugumu dusunebilir. epey insan oldu, iki tane koccaman bina yikildi, ama kendilerinin dusundugu gibi cok kotu veya siradisi olay degildi. amerikalilar epey toy adamlar. veya toy ayagina yatiyorlar.]

demis, sonra da iddialarini soyle pekistirmis;

"nearly 3,000 people were killed in the september 11 attacks. more than 3,700 died and tens of thousands of people were injured in more than 30 years of violence in northern ireland."
[uc bine yakin insan 11 eylul saldirilarinda oldu. kuzey irlanda`nin 30 yildir suren siddetinde ucbinyediyuzu askin insan oldu, binlercesi de sakat kaldi.]

http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=6880

ius ad bellum

lat. savasa karar verme hakki

kemalist

ateist olduklarini da ogrendik.

"the kemalists dislike christians because the kemalists are atheists, and the islamists dislike christians because they are islamists. christian america gets no sympathy from either side."
http://www.atimes.com/ati...middle_east/ij23ak02.html

ahahah, hic gulecegim yoktu.

milliyet

asagida koyacagim haberi direk 'siyaset' bolumune koymus, ustune ustluk internet sayfasinda sabah sabah en ustlerde gostermis gazetedir. guldurdu gene beni.

23 yasindaki mark zuckerberg'e 15 milyar dolarlik bir servet getiren populer internet sitesi facebook, chp'deki parti ici hesaplasmaya da zemin saglamis bulunuyor. chp'deki ic kavga, oldugu gibi facebook'a sicradi.
sayilari simdiden 20'ye yaklasan gruplar facebook'ta baykal yanlisi veya karsiti gruplar olarak birbirlerine karsi kiliclari cekmis bulunuyorlar.
facebook'ta kurulan chp baglantili gruplarin site adlari soyle:
"baykal gitmesin", "haluk koc", "sayin baykal biktik senden", "yeniden chp hareketi" "chp'nin yeni genel baskani haluk koc", "iddia ediyorum deniz baykal'dan gicik olan 250 bin kisi bulabilirim", "chp-turk solu artik uyansin", "deniz baykal gitsin", "'deniz baykal' dedik ama 'hep kal' demedik", "deniz baykal rodos'a kadar dipten yuzsun", "derya baykal'dan kurtuldum, deniz baykal'dan kurtulamadim", "deniz baykal chp'yi daha da batirmadan istifa et", "deniz bey koltugu biraksan da gencler gelse super olacak kanimca", "deniz baykal'a alerjisi olanlar toplulugu", "deniz baykal'a uyuz olanlar", "9 koyden kovulsa da dogru soylemekten vazgecmeyen lider deniz baykal", "prof. dr mehmet tomanbay", "gelecektin niye gittin, madem gittin niye geldin"...
bu arada, facebook'ta "deniz baykal'a alerjisi olanlar toplulugu," chp'nin simgesi olan 6 ok'un onunde baykal'i general uniformasi ve hitler biyigiyla gosteren bir fotomontaj resim de kullandi. mark zuckerberg, facebook'u kurarken basina bunlarin gelecegini herhalde hic kestirememisti. chp'nin yeni slogani: "umudumuz facebook"

http://img187.imageshack....g187/9142/62495786uu7.png

"chp'deki ic kavga, oldugu gibi facebook'a sicradi." diyerek sanki olayi chp kadrosunun bizzat feysbukta savasiyormus gibi gostermesi uzerine bir de "mark zuckerberg, facebook'u kurarken basina bunlarin gelecegini herhalde hic kestirememisti." diyerek koktenmizahi gazeteciligi ortaya cikartmistir.

helal.

milliyet

yaptigi "istanbul'da bayram provasi" haberiyle gene yerden yere yatirmis, istihzanin kiyilarina surukletmis, kara mizah misali bi guldurup bi dusundurmus gazete. oyle bir haber yapmislar ki, sanki ana haberde konusma diliyle veriliyorcasina, samimi ve bir o kadar curetkar ve dahi sitemkar.

"vatan caddesi`nin habersiz kapanmasi yuzunden istanbul kilit oldu, istanbullu da sinir sahibi..."
"araclar saatlerce yollarda kaldi, insanlar cilgina dondu."
"polisten uyari da yok"

hayir sanki oyle bir hava da yazilmis ki, haber merkezindeki gazeteci bir arkadasiyla gecmis "istanbulluyu da sinir sahibi ettiler abi. ben gordum acikcasi, ben dahil tum insanlara cilgina dondu yaaa, ne diyosun! hayir o degil, polisten uyari da yok hic, hic." seklindeki konusmasindan sonra yetistirilmesi gereken haberi direk konusmasindan kesmis gibi bir hal var.

polis uyarmadi der insan? insanlar nasil cilgina doner? habercilikte bu samimi deyimlerin yeri nedir? cok mu yakinsin bana, nedir guzelim?

haber burada bu arada: http://www.milliyet.com.t...07/10/21/guncel/agun.html

uludag sozluk u cok sevmistim

ille bir seylerden ayrilirken bazi seyler 'civiklastirmak' geregi duyan bazi kisilerin soyledigi, gayet duygusal, gayet kalbin en ince kivrimlarimdan gelen bir soz. samimiyetine inaniyorum, sonucta oturmussun, gotun terleyerek polemige girmissin, onu yapmissin bunu yapmissin da ayrilirken bunu soylemenin ne geregi var? kalkip "ah evet seni seviyorum ama oburu daha konfor sagliyor, alttan alttan daha cok hava veriyor" demenin, bir de bunu dedikten sonra "ama bak simdi sanma ki uzulmuyorum, cok uzuluyorum aslinda, bitap dustum" demek hangi beynin urunu?

siz de bir canlisiniz sonucta, cikip uzaydan geldiginizi filan iddia etmiyorum ama, akil fikir abi?