• Bi şey paylaşmak istiyorum.

  Çalıştığım yerin üretiminde bi çocuk var, çırak. Okulla arası pek yok haytanın, 13 yaşında. Azıcık biliyor okumayı, o da çok yavaş. Birlikte ilerletelim okumanı dedim, olur dedi. öykü kitapları aldım ona; defter, kalem vs. aldım da sonradan pek yanaşmadı okumaya. Üzüldüm.

  Geçen "bi öyküyü okudum, özet de yazdım biraz" diye geldi karşıma. Ağlayacaktım lan sevinçten. işte başladık sonunda ders çalışmaya.
  işle ilgili bile olsa her yanıma geldiğinde bir cümle okutuyorum ona, yani dize.* oturup şiir konuşmuyoruz tabii de hafiften alıştırıyorum işte. Hem okumayla haşır neşir olsun hem de şiirler aklında yer etsin diye yapıyorum.
  Bakııın, okudukça böyle işaretliyoruz.

  sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  Yani işte çocuk gibiyim birkaç gündür.
  Hayat, sanki gözelsin len, hı?
  5 0 ...
 • yanaklarında güller açacak olan askerdir. özellikle bölük komutanı olan babayiğit bir yüzbaşı tarafından ifadesi alınırsa kafasının içerisindeki boşluklar seri okşamalar ile dolar.
  3 0 ...
 • Bilinen gerçektir.türlü türlü bahaneler uydur. bu yüzden intihar ediyorum felan de bizde yiyelim oldu.

  Çoğu şovmendir.yok sıkıntıları varmış da bla bla sanki bizim hiç sikintimiz yok.biz güllük gulistanlik yaşıyoruz.

  Bir kere namaz kıldın mi? diye sormak gerekir.bu tiplerde iman eksikliği vardır.zaten imani yüksek olsa bu tür şovlara kalkışmaz.

  Hiç müslüman olan birini şov yaparken gördünüz mü?

  Hayır göremezsiniz çünkü imani yüksektir müslümanların.

  Allah korkusu vardır.yani burda duyar kasmaya felan çalışmayın.sen anlamazsın felan diye boş beleş konuşmayın.

  Siz sanki çok biliyorsunuz kıçımın kenarları.

  Az mantıklı düşünün.canı veren allah alanda allahtır.
  5 3 ...
 • Niye bi kadın şu bez parçasını alırken hâlâ utanıyor ve neden erkek sanki kadının elindekine süper emicili bez değil de ayıp, utanılacak bir şey gibi bakıyor?

  Napalım ya yumurtalıkları mı aldıralım? Anca böyle rahatlarsınız ataerkil hanzolar.
  Hele kadınların pedi sanki yasadışı bir şeymişçesine gazetelere sarıp sarmalamasını anlamıyorum. Hep siz bu erkekleri hanzolaştırıyorsunuz.
  10 5 ...
 • öğretmen

  625.
 • çocuklarınıza isteyerek ya da istemeyerek bu şekilde öğretmenlerini sevmemeyi, saygı duymamayı öğretiyorsunuz ya, en çok da size ve dolayısıyla yine kendilerine zarar veriyorlar hayat boyu. çünkü bir çocuk, sevmediğinden ve saygı duymadığından kesinlikle öğrenemez. çünkü öğrenmenin birinci kuralı bilgiye duyulan heves, dolayısıyla öğretene duyulan sevgi ve hürmettir ilkin. sevgi ve saygı ise hayata karşı bir tutumdur, kişilerle, olaylarla veya olgularla alakası yoktur. ve saygı dediğimiz şey öteki'ne, sana ait olmayana duyduğun sevgidir her şeyden önce.

  şöyle bir gerçek var ki, günlük kırk dakikadan on ay bir şekilde geçer o ders. sabrınız tükenip, çaresiz kaldığınızda nihayetinde bir meslektir ve bir şekilde, her türlü olumsuzluğa rağmen hevesli olanlarla yapılır. fakat sonrasında hayat boyu size yapıyorlar o saygısızlıkları unutmayın. ve şu da bir gerçek ki birbirlerine vermiş olduğu zararlar çok daha kötü. bırakınız öfkelendiklerinde, oyunlarında bile birbirlerine karşı son derece acımasız ve sevgisizler. ve sevgisizlikleri öğretmenlerinden öğrenebilecekleri bir bilgi, öğretmenlerinden tamamlayabilecekleri bir eksik değil. sevilmeyi bilmeyen çocuk sevmeyi beceremiyor maalesef.

  yukarıda verilen bu kötü öğretmen örnekleri vardır doğru belki liselerde, fakat ebeveynlerinin iletişim dahi kurmak istemediği bu öğrencilerin otuz tanesini bir sınıfta sizi dinlemeye ikna etmek, kabul edilmeli ki, büyük bir sabır ve beceri örneğidir fikrimce.
  12 2 ...
 • askerliği yeni bitirmenin heyecanı ve gazıyla sırt çantamı alıp o an bulunduğum otogarda aklıma neresi gelirse otobüse atlayarak şehir şehir gezmeye başlamıştım. duraklarımdan biri de üniversitedeki en yakın arkadaşlarımdan birinin de yaşadığı trabzon'du. sağ olsun vaktini bana ayırıp birkaç gün boyunca şehri gezerken eşlik etmişti. Dünyaca meşhur şu leş hamburgercilerden birinde yemek yerken takılmak için ona şehrin kızların pek hoş olduğunu, ne diye bir türlü istanbul'daki platonik aşkını unutamadığını sordum...

  -abi ne güzelmiş trabzon'un kızları.

  +hı hı sorma çok güzel.

  -niye yahu baksana istanbul'da bayıldığın cadde kızlarından farksızlar. işte tam senin istediğin gibi hoş ve bakımlı. birini bul da evlen artık.

  +yok kalsın dostum. konuşmalarını duy da ondan sonra karar ver.

  -nasıl yani?

  +bi' dinlesene şunları...

  ve hemen yan masada, burnumuzun dibinde konuşan iki kızı dinlemeye başlarız...

  -üüüüüiifff...

  +nooldiii?

  -pen doymaaaduum!

  +pen daaaaa!

  -eeiy o zaman kidelum eve da yabalum iki kilo batateezz!!!

  +heeeee... gaak! Haydee...

  uzunca bir süre güldüğümü ve hiçbir şey söyleyemediğimi hatırlıyorum. arkadaş hâlâ bekar ve ona o günden beri asla memleketinden bir kız bul da evlen artık esprisi yapmıyorum.

  Return of the jedit: hikaye tamamen gerçek. 10 yılı aşkın bir zaman önce yaşandı. Kızların hiçbiri kırklarında değildi, genç ve tipleri de gayet düzgündü. Bazı kalın kafalı hemşerilerim kabul etmek istemese de durum böyle. Ha evet, trabzonluyum!
  13 4 ...
 • öğretmen

  614.
 • Ooo genelleme. severim genelleme yapmayı.
  Biraz da öğrencileri ele alalım.
  Sizin gibi sikiklere öğretmenlik yapmak çok kolay iş çünkü.

  Öğrenci ayırmıyorum. Hepiniz mal, anne bana terbiyesi almamış, edep görmemiş birer bok çuvalısınız. Çünkü en iyi genellemeyi ben yaparım.
  Babasının mesleğinden utanan okula gelmesin bi zahmet. bizi yokluğunuzla sınayın lütfen. Emin olun çok üzülürüz. Ya da ailesinden biri ölmüşse benim şuyum vefat etti desin. Bu kadar mı zor amk apaçileri? Sanki ölüm hayatın gerçeği değil, sadece sizin gibi hassas çocukların yakınları ölüyor. Yedi sülalesine küfredince bu kadar duyar kasmıyorlar la.

  Okuyun siz de öğretmen olun, ana baba mesleği sormayın. Hadi bi nesli komple değiştirin, kendiniz gibi duyarlı vatandaşlar (zaaa) yetiştirin.

  Tabii önce danla bilic videosu izlemeyi, şu kızı yatağa nasıl atarım olayını aza indirgemeniz lazım. 30 haykünüzle ancak fetö okullarında çaycı olursunuz.
  17 11 ...
 • Bir ulusu ulus yapan en asli unsurlardan biri hiç şüphesiz ki dildir, lisandır.
  Kendi özgün lisanı olmayan uluslar, başka ulusların himayesi altında kalmaya mecburdurlar.
  Bizim öz lisanımız binyıllardan beridir konuşulan, edebi bir değeri, birikimi olan lisandır.
  Dilimizin özgünlüğünü korumak, zengin bir miras olarak gelecek nesillere aktarmak, her Türk evladının asli görevidir.
  işte bu sebepledir ki 26 Eylül 1932'de Ulu Önder Atatürk himayesinde toplanan "Türk Dil Kurultayı" sonrası bu tarih "Türk Dil Bayramı" ilan edilmiştir.

  --spoiler--
  milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir.
  dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir.
  türk dili, dillerin en zenginlerindendir. yeter ki bu dil şuurla işlensin.
  ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.
  (mustafa kemal atatürk)
  --spoiler--

  türk dil bayramı'nın bu sene 86. yılını idrak ediyoruz.
  Kutlu olsun...

  26 eylül türk dil bayramı
  9 1 ...
 • bize öğretilen bazı şeylerin tam olarak doğru olmadığını bir kez daha gösteren üzücü olaydır. anne baba olunca merhamet duygusunun daha fazla arttığı söylenir durur çocukluğumuzdan beri. demek ki insan olamadıktan sonra anne baba olmanında çok fazla etkisi olamıyor.

  http://www.hurriyet.com.t...ldak-oy-dagilimi-40877181

  hakikatten bayağı solcu ve aydın bir yer zonguldak. yüzde 55 diğer tarafa oy çıkmasına aldanmayın dış mihrapların oyunu onnar. şu tarz iğrençliklerde insanları sadece insani olarak değerlendirmeyi öğrendiğimiz gün engelleyebilmek adına kocaman bir adım atmış oluruz.
  7 3 ...
 • anın görüntüsü
  Tem Avrupa konutları çıkışında çevre yolu bağlantısında Billboard da reklam.
  anın görüntüsü
  anın görüntüsü

  Ve ülke olarak ne durumda olduğumuzu anlamamıza neden olan son görsel.
  anın görüntüsü
  Oysa bir tane karakol bir tane cami yapıp 7 tane okul yapsaydınız keşke, binlerce km asfalt dediğiniz; hani var ya eş doğalgaz döşe kapat asfalt yapımı sonrası 1 ay sonra bir daha eş kanalizasyon yapımı kapat asfalt yapımı sonra bir daha eş elektrik kapat asfalt yapımı sonra telefon vs eş kapat asfalt yapımı sonra bir daha eş rögar kapağı bakımı değişimi sonra bir daha asfalt vs yerine bir kere eşerek her şeyi yapıp bizi bir yıl gerekirse buna katlanıp bir daha eşmeseniz de o paralar okula gidemeyen milyonları bulan öğretim yaşında ki çocuklar için harcasanız.
  7 2 ...