bugün

entry'ler (147)

nevarki

Buraya yaklaşık 3 yıl sonra girdim ve hakkımda güzel bir yorum yaptığını gördüm, sağolsun(işi de biliyormuş). Kendi entrylerimi bu kadar zaman sonra okumak da kendimi bir garip hissttirdi. Sözlük de almış yürümüş, aynı ekşi gibi olmuş, helal dostlar.

otobusle kurbagalidereden gecmek

lodosta tadı bambaşka olan olay.

wachowski biraderler

(bkz: v for vendetta)

strateji

Eldeki kaynakları,zamanı ve de mevcut durumu hedeflere ulaşma yolunda kullanma sanatıdır.

tuvalet edebiyati

örnek:bunu yazan taysın okuyana kaysın

ressamların sonu söylenmez

bedri rahmi eyüboğl ...olmadı

öğretmen delirtme teknikleri

Koca gazeteden dev uçak yapmak ve hoca arkasını döndüğünde fırlatmak.Gazete kağıdından yapılan uçak havada ağır hareket ettiği için hoca döndüğünde havada olması ise daha eğlenceli olmasını sağlıyor.

paleontoloji

Ben küçükken milliyet gazetesinin dağıttığı Dinozorlar dergisi vardı ki hala tüm sayıları ciltli durmaktadır.ilkokulun ilk yllarında bu dergileri okurdum ve büyüyünce ne olacaksın diyenlere de "Paleontolojist" derdim.Bana bugün 8 yaşında bir çocuk bu cevabı verse ne derdim bilemiyorum...

piramit

eski mısır'da firavunların mezarları olan muhteşem binalar.teknik açıdan günümüzde bile çözülememiş sırları vardır.

köpeköldüren

mantarı olmayan garip renkli mide delen ekonomik şarap çeşidi.bu tip şarabı ayırt etmenin en kolay yolu kola kutusu gibi mi açılıyor yoksa mantarı mı var diye bakmaktır.

frank gambale

20 şubatta hayal kahvesinde frank gambale gitar workshop var.

kuru kafa

çizgi filmlerde korsanların bayrakları siyah zemin üzerindeki beyaz kurukafadır.

2000 başlık

öbür gün 3000 olsun sonra 4000 olsun yani mesele nicelik değil nitelik olmalı. (bkz: nereye kadar)

komplo teorisi mi gercek mi

Bir de sars olayı vardı ki Abd'nin Irak'a saldırmasından bir süre önce ortaya çıkmştı ve ABD uçakları dünyanın bir ucundan Irak'ı bombalamaya giderken sars nedeni ile bölgedeki hava trafiği durmuştu.Daha sonra bu sars bir anda yok oldu.

kamu diplomasisi

Toplumlar arasındaki ilişkiler savaş-diplomasi ve ticaret olarak sıralanabilir.Toplumlar aralarındaki sorunları kabaca iki şekilde çözerler 1-diplomasi 2-savaş.Bu tarih boyunca hep böyle olmuştur fakat çoğu durumda savaştan daha cazip olan diplomasi öne çıkmıştır ve kendi içinde kollara ayrıldı.Silahların yok etme kapasitesi arttıkça diplomasinin çeşitli şekilleri öne çıktı.özellikle nükleer silahların icadı ve ikinci dünya savaşından sonra savaşlardan kaçınıldı ve gizli örgütlerin faaliyetleri ,propaganda vs. yöntemlere başvuruldu.(örneğin soğuk savaş).savaş iki ülkenin mücadelesi iken kamu diplomasisi bir ülenin bir diğerinin halkına yaptığı propaganda , kültür ihracı,rejim ihracı vsdir.kamu diplomasisi bir ülkenin başka bir ülkenin halkıyla ilişkisidir.

tüm zamanların en iyi yabancı dizileri

CSI:Miami New york vs.

komplo teorileri

(bkz: kamu diplomasisi)

hızlı silahşör

(bkz: silahşör roland)

kaostan kaynaklanan duzen

bir ülkede ya da bölgede karışıklık çıkararak düzen vaadiyle iktidarı ele geçirme olayı.bunun örnekleri sayılamayacak kadar çoktur.hitlerin ss'leri ile kızılların çatışması ve sokaklardaki şiddeeti durdurma vaadiyle iktidara gelen hitler buna bir örnektir.ayrıca 70'lerde ve 80lerde latin amerika ülkeleri ,türkiye,yunanistan da buna benzer özellikler taşıyan darbelere sahne olmuştur.balkanlara nato'nun gelişi aynı düzen tahsisinin ideolojik değil etnik temelli yapılmasıyla olmuştur.

12 eylül 1980

aynı dönemde tüm dünyada da görülmüş olan birçok benzer olayların türkiye ayağı.bu olaya kaostan kaynaklanan düzen(ordo ab chao) da denilebilir çünkü anarşi ortamı yaratılıp düzen vaadi ile yönetime el konmuştur. (bkz: kaostan kaynaklanan düzen)