bugün

entry'ler (317)

koyun olmayı size ne zaman öğrettiler

kemalizm in resmi ideoloji olduğu andan beri.

neden mi?

bir Sınıflaşma olarak kemalizm; ülkeye beyaz Türk ve siyah Türk kavramını topluma aşıladılar. bunun sonucunda kürt-türk dostluğunu bozmuş oldular.

başörtüsü rejim düşmanlığıdır deyip inançlı vatandaşlara ikinci sınıf muamele gösterdiler. sonucu itibariyle mağdur edebiyatı yapan akp iktidar oldu.

hiç bir zaman Ermeni sorununu anlayamaya yanaştırmadılar bizi hep Ermeni dölü küfürler öğretti bu zihniyet. Ermeni sorunu nedir sorusunu yine kemalizm zihniyetinden kopan ders kitaplarından öğrettiler.

Türk olmanın gurur duyulacak bir his olduğunu aşıladılar sonuç olarak başka milletleri aşağıladılar.

Türkün tek dostu türktür dediler ve Türk olmayan herhangi bir insanı potansiyel düşman belletirdiler.

Sonuç itibariyle:

hiç bir kemalist bana hak vermeyecek. Çünkü aşılanan bu zihniyetin dozu o denli acımasız ki başka başka düşünmeyi bile yasak etmişler.

rastgeleden beslenmek

Bazı başlıkları tenzih ederek bugünde hergün gibi yerli yersiz başlık var deyip azalmış umuduyla ama iştahla rastgele diyen yazardır.

deist

(bkz: valens)

başlık açmak

Uludağ sözlük için söylüyorum, başlık açmak fal açmak gibi bir şeydir. Fal gerçek dışıdır işe yaramazdır. Ama hani az buçuk zaman geçsin hesabı vardır. Antik kuntik bir şeydir yani.

an itibariyle açılan başlıklardaki mantık hatası

Her şartta dile getirip eleştiriyorum. Sıkıldım mı? Evet sıkıldım eleştirmekten. Peki sıkıldım diye susacak mıyım? Hayır. Daha yaşanır bir gelecek kurmak için insan acı da çeker bedel de öder. Durmamalı. Keza daha kaliteli, seviyeli ve yararcı olması için uludağ sözlük eleştirilmeli. Şöyle bir açılan başlıklara baktım da, aslında açılan başlık saysı bir elin parmaklarını geçmiyor geriye kalan başlıklarınsa içi boş. Yok bilmem kimin mantık hatası diye başlıklar alt alta dizilmiş. Yine aynı şekilde 'sözlük yazarlarının suyun altından yaptığı hareketler' diye topluma çok gerekli başlıklarda sözlükte yerini almış durumda. Vatana ve millete Hayırlı olsun.

namus deyince akla gelenler

Dini bir terim olduğundan akla, çokta akli bir şeyin gelmesini beklememek lazım. Yine de cevap vermek gerekirse bizim toplum gibi az gelişmiş toplumlarda namus 'iki bacak arası'ndan başka bir şey değildir.

bu ülkenin en büyük başarısı ak partidir

Ak partinin eylemleri başarılıdır dersen anlarım yoksa bu başlık tek başına hiçbir anlam ifade etmez zira ak parti başarı değil bir partidir. Sırf ak partiyi övmek için anlamsız başlık açmayın. Yoksa ergen muamelesi görürürsünüz.

arapların bilimde başarısız olma nedenleri

Rahat insanlardır. Zira dünyevi mevzular, maddi gerçekler onlar için önemsizdir asıl önemli olan şey öteki dünyadır yani cennet. Kuran'ı kerim her soruya cevap vermiştir inancı ayrıca bu insanların merak duygusunu köreltmiştir.

kaçak elektrik kullanıyorum çünkü

Duygu sömürüsüne gerek yok ama doğu insanı fakirdir. Hırsızlığı da meşrulaştırmaya gerek yok ama parası olmayan karanlıkta mı kalsın? Doğrusu bu ama tatmin olmak için insan ayrıntı ister. Bu ayrıntıyı size vereyim, yaklaşın.
30 yıldır bu ülkenin doğusunda bir savaş var bu savaştan mağdur olan 3 bin köy sakini var. Onbinlerce insan elindekini avucundakini satıp şehre yerleşmiş. Çoğu tutunamamış ailesi dağılmış çoğu karın tokluğuna çalışmış. Tam bir sosyolojik vaka olmuş. Yine de bu insanlara, batıdaki -köylü köyünde şehirli şehirinde işini kurmuş silah seslerinin gölgesinde olmayanla- aynı ölçüde elektrik faturası ödemeye tabi tutulmuş. Nesi var ki ödesin? Nesini bıraktın ki ödesin? Hayatın realitesinde eşitlik yoktur adalet vardır. Eğer adaleti tesis edemezseniz robin hood gibi hırsızlar çıkar. Kim niye kaçak elektrik kullanıyor sorusuna ayrıntılı her türlü cevap verilir ama hepsi teferruat olur. Asıl mevzu empati kurmakta.

türklerin öğrenemediği şeyler

Türkün tek dostunun türk olduğu, her savaşta zafer kazandığı, kürtlerin ayrı bir devlet istediği yalanını bir türlü anlayamadılar.

kürtlerin dağa çıkması için alternatif sebepler

Milliyetçi, faşist, ötekileştirmeyi huy edinip etik bir kültür formanıtına sahip olamamış uludağ sözlük yazarının entryleri.

kürtçe öğretmeni

Diğer öğretmen grupları gibi (din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni hariç) canları sıkkın, dil öğretmenleri oldukları için değerli şahsiyetlerdir.

sözlüğü bok götürmek

Az da olsa girip baktığım uludağ sözlük her defasında aynı duyguyu uyandırıyor bende. Bok kelimesini çok fazla kullanmayan biri olarak şaşıyorum şu an kendine, ama emin olun sözlüğe boktan daha iyi bir benzetme bulamıyorum.

Sözlükte her on başlıktan beşinin pragmatik hiç bir değeri yok her on başlıktan dördü ya ırkçı bir söylem taşıyor ya katı bir milliyetçilik anlayışa sahip. Zannedersem türkiyenin en kalitesiz platformu burası.

samimiyetsiz cümleler

'Kürtler ile türkler aynı haklara sahiptir' cümlesidir.

toplumdaki yalan yanlış türk algısı

Bak ciğerim senin familyan'ın ana dili türkçe mi o zaman sen türksün. Kuran çarpsın ki öylesin. Türklük bir kültür müdür bak o demek değildir. E çünkü avusturalya'da da türk var ve onların kültürü başka ama bu başkalığa rağmen türktür onlar. Peki türk ne değildir? Bi kere türk ırkı başka bir ırktan üstün değildir mesela ruslardan üstün değildir. Aynı zamanda hiç bir ırktan da aşağı değildir mesela kürt ırkı türk ırkından üstün olamaz. Bütün milletler, ırklar eşittir. Kendimizi üstün tutacağımiz tek şey bireysel yeteneklerimizdir.

türkiye müslüman bir ülke değildir

Türkiye cumhuriyeti nüfus kimliğine göre her ateist vatandaş müslüman her kürt, arap, ermeni vs. Vatandaşı da türktür. Şüphesiz türkiye çok demokratiktir, o hukuk devletidir. Amin.

ulusözlüğün boktanlığı

(#19886200) lan bu yazar olduysa burası kanalizasyon olmuş demektir. (bkz: kapıyı çarpar giderim)

uludağ sözlük

Takip ettiğim sözlükler arasındaki en niteliksizi. Bu kesinlikle yazarlardan kaynaklanır. Arkadaş bir siteye ancak bu kadar milliyetçi ve ırkçı toplanabilir. Hâlâ üstün ırk türk ırkı diyorlar hâlâ faşist kürt diyorlar. bunu diyenlerde güya aklı zehir gibi çalışan genç nesil olacak. Lan bi azıcık saksıyı çalıştırın, özgün olun. Siyasi partinizin ağzından çıkmayan siyasi bir temel oluşturun. Milliyetçilik neye yarar neye yaramaz kendiniz irdeleyin.

muhsin yazıcıoğlu

Sivas katliamı senaristlerinden biri, yönetmenlerinden biri, oyuncularından biridir.

atatürk ü sevmeyenlerin en önemli nedeni

Kendine atatürkçü deyip atatürk'ü istismar eden beyinsizlerin yarattığı atatürk imajıdır. Siyasi otorite siyasi emellerine her zaman ya atatürk'ü ya da dini aracı olarak kullanmıştır. Bu vesileyle atatürk türkiye toplumu için siyasi bir rol haline getirilmiş ve şahsına zarar verilmiştir.