bugün

entry'ler (150)

allah gidecek geri gelecek

çarpılma eşiğindeki slogan.

camide en büyük allah bizim allah diye bağırmak

başka ilahlara şans tanımamakla birlikte, sınırları zorlayan bir bağrışmadır. çarpılmaya varabilir.

direkt çarpanları için : (bkz: allah gidecek geri gelecek)

beş kavanoz balın olayım yüz liraya sat beni

hayli iddialı söylem.

leyla ile mecnun

bu dizi haberini ilk duyup söyleyenlerden, çok merak eden ve en baştan beri takip edenlerden bir tanesiyim.

hatta celal tan ve ailesinin de çekimleri başladı bilmeyen varsa .

şimdi , tüm kadro oturmuş muhteşem bir cast kurulmuş olsada bazen birinin eksikliğini 10 tane fazlalığı olan adam kapatamıyor.

açık ve net çok seviyorum bu diziyi.
normalde söylemeyecektim ama içimde de kalmasın istiyorum.

eminim ben gibi düşünenler çıkacaktır ;
ya leyla karakteri ezgi asaroğluna yakışmadı.
ne senaryo olarak ne de görüntü olarak.
sit com mit com kalmıyor leylaya gelince kamera.

bir yavaşlık, kasvet, sıkıntı doğuyor.

yalnızken böyle .

e diğerleri ile beraberken de ezik kalıyor sesi çıkmıyor.
el kol hareketlerini izleyin, ona bile gülemiyorsunuz.
gülünmeyecek kadar saçma.

seneryo dedin , orda ne sıkıntın var diyen olursa ;
leylaya biçilen rol çok zor, bir arda bir mecnun .
hatta ardayla evleniyordu nerdeyse.
sebeb ; evler .
tamam şimdi absürd bu heee filan diye zırlayanlar olabilir ama absürd dedilerse absürdün çizdiği yoldan gidecekler.
hani rol ve seneryo ezgiye ağır geldi diyorum.
seneryo yazarlarını ve yönetmeni eleştirmiyorum.
zaten haddime değil.
onur çok sevdiğim bir abim.
yeni projesine de başladı.
oranın da castı süper ama illa bir tane çıkacaktır değil mi sırıtan.

diyeceğim şu ki ;
ezgi yerine daha sağlam bir cast bulunsaydı , şimdi filmi daha çok kişiye tavsiye ediyor olabilirdim.
leylanın fazla görünmediği sahneleri izletmek zorunda kalmazdım kimseye.

gelen geldi, giden gitti tabii.
kimseye ...miş ...tün davasını yaptığım yok.
açıklayım da belki hemfikirolduğum kişiler vardır dedim.

hayalimizdeki din

herkesin ufak problemleri var ve bunları bazen içten bazense dıştan dile getiriyoruz. hayalimizdeki din allahın işine karışmak gibi olmasın ama cümlesini tarihe gömme yetkisine sahip olmamakla beraber dinsel bir hareket doğurma şansını size veriyor. bana da veriyor ama ben şimdilik karışmam.

hayalinizdeki din
düşünülen, istenilen ve sonunda diğerleri gibi bozulan bir din değildir.

herkesin zaten şu an yaptığıdır.

mesela namaz kılmayan bir insan hayalindeki dini yaşattığı için kılmaz.

oruç hakeza.

yoksa kim ben cezama razıyım arkadaş der ki ; yalancılardan başka.

yılmaz erdoğan ı komik olarak nitelendiren toplum

yanlış düşünülmüş, biz ona zeki diyoruz zira komik değil.

taşıdıkları şeyler

tim o brean nın müthiş eseri.

vietnam savaşı ve korkuyu anlatıyor. ölü numarası yapıp savaştan kurtulmak çok kolaydı fakat kimse bunu yapmaya cesaret edemezdi çünkü herkes korkak olmaktan korkuyordu.
gibi bir yer vardı içinde beni benden alan. ve bir de pat küt diye vurulup üzerindeki 13 kilo ağırlıkla tıpkı bir beton gibi yere çakılan adam.

siren yayınları ölmeden önce okunması gereken 1001 kitaptan birini daha yayınladı.

üç harfli kelime aşk

siren yayınlarından çıkan harika bir kitap. 40 kadar yazar acımasızca aşk hakkındaki düşüncelerini sıralıyor. ortaya efsanevi , mucizevi , rağbet gören bir seçki çıkıyor.
üstelik yazarlara en kısa cümlelerinizle anlatın diyorlar. dünyanın en muhteşem yazarlarından kısaca aşk.
mutlu aşk vardır ama mutlu son yoktur diyoruz ve yazarları sıralıyoruz. yok lan sadece ben sıralıyorum ;

neil gaiman, ursula k. le guin, margaret atwood, audrey niffenegger, leonard cohen, valerie martin, douglas coupland, francine prose, jeanette winterson, jonathan lethem, adam thorpe, hari kunzru, chimamanda ngozi adichie, lionel shriver, david bezmozgis, chris bachelder, a.l. kennedy, jeff parker, graham roumieu, gautam malkani, miriam toews, james robertson, etgar keret, mandy sayer, michel faber, hisham matar, geoff dyer, matthew zapruder, carl-johan vallgren, joseph boyden, peter behrens, nick laird, sam lipsyte, panos karnezis, jan morris, damon galgut, juli zeh, phil lamarche, m. g. vassanji, tessa brown

celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi

ah muhsin ünlü nam ı diğer (bkz: onur ünlü) nün son filmi 2011 baharında başlangıcını yapacak ve yazın izlememiz için perdede olacak.
konusu bir aile içinde işlenen cinayetler.
kara mizah türünden.

ilginç espriler yapmaya çalışacak yine onur. anlaşılan bu sene pek sıkılmayacağız, e (bkz: murat menteş) boş durmamış yeni kitabını april yayıncılıkdan bastırmış. şubatta o da piyasada.

gazi sözlük

çöktü herhalde, baksana iyice saçmaladı.

10 temmuz 2010 inci sözlük saldırısı

gerçekleşti.

ekşi sözlük e saldırdılar.

şenlendi yine ekşi sözlüğün sol yanı.

halkların kardeşliği

grup yorum un harika marşı, şarkısıdır. dünya halkları kardeştir.

yaran facebook grubu

neden diğer başlığa yazmadın diye sorarsanız eğer hemen cevap vereyim ;
çünkü bu grubu gördüğünüz an yarılacaksınız ;

http://www.facebook.com/?...d=112331137291&ref=ts

yaşamak güzeldir

mustafa topaloğlu nun dizesi yada dizeleri ;

oynamak güzeldir , oynuyoruz işte.
neresinden baksan netice farksız.

yaşamak güzeldir,yaşıyoruz işte.
bazen anlamlı bazen anlamsız.

not: mustafa topaloğlu bu şiiri bir kumarhane baskınında yakalandıktan sonra söylemiştir.

41 ölü var hayat devam reyting uçuyor

ölü sayısı yine bazı dizilere göre iyiymiş . bakın bir istatistik buldum, bana ait değil bak buldum ;

ölüm aralığı ;

memoli : 50 - 60
arka sokaklar : 60 - 70
kurtlar vadisi : 70 - 80
tarkan : 99999999999999...

adanalı dizisinin saçma kurgusu

diziyi illallah diyerek izliyenlerin katılacağı, izlemeyenlerin zaten burada olacağı kavramdır bu saçma kurgu.
öyle ki bazı sahnelerde film başka sahneye geçiyor 10 dakika orada kaldıktan sonra tekrar aynı sahnenin aynı yerinden devam velev ki öpüşme olsun.

41 ölü var hayat devam reyting uçuyor

adanalı dizisinin bir bölümünün sonuna kadar dayanıp izlediğimde saydığım ölü sayısı idi 41.
hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam eden polisler ve halk, yönetim gırla zaten.

reyting hususunda da bayağı gözüken fakat gençlerin aklını çelen bu dizi uçuyor adeta yayınlandığı gece.

bir de sahne sorunu var ki sormayın ; (bkz: adanalı dizisinin saçma kurgusu) hak getire.

bayanların birbirlerine hitap şekilleri

herkes unutmuş yav ;

-anam
-anacım
-kuzum
-ablası

bir anda alınıp sonra pişman olunan nickler

illaki vardır. ilk girişte alırsın 2 yıl sonra içten içe kıllanırsın falan. he ben mutlumuyum şimdilik evet. ama şu adamın da mutlu olması beklenemez ; (bkz: pul koleksiyoncusu) ya da kadının. yok sordum hani ordan biliyorum.

adalet dediğiniz çok da adil bir şey değil o zaman

ferhan şensoy un pardon un da 6,5 yıl yok yere hapis yatması sonucu hakkını alamayacağını öğrendiğinde verdiği tepki. ama kendi şivesiyle.