bugün

entry'ler (201)

nevşin mengü

agresif haberci, dinlemez.

macario

Juan Rulfo'nun bir "deli"nin ağzından yazdığı hikayeciliğin temel ve zirve noktalarının aynı nokta olduğunu gösteren öyküsüdür.

bir kayıp denizci

Vallahi bravo, deniz, sal ve adam, üç beş de hayvandan başka malzemesi olmayan hikayeyi okuru peşinden koşturacak şekle çevirmiş Gabo. O zamandan ustaymış (1955)Bizi genelde olaylarından çok üslubuyla yakalayan yazarın her açıdan iyi olduğunun göstergesi, önsözdeki kitaplaştırılma sebebi konusunda samimiyetsiz açıklamaları yersiz olarak değerlendirsem de, kitabı çok beğendim.

michelle obama

oscar töreninde en iyi film ödülünü vermeyi akademiye kendisi teklif etmiştir diye düşündüğüm rüküş kadın.

jorge luis borges

geometrik ve ansiklopedik yazar, fazlası değil...

prince of darkness

(bkz: gordon willis)

ramon sessions

son maçlarda asist yapmayı ikinci plana atmış geliş sebebebinin hatırlatılması gereken oyuncu.

gordon willis

görüntü yönetmenidir. hollywood' daki lakabı "prince of darkness"'dir. Annie Hall'dan itibaren woody allen ile bir süre çalışmış ve woody ile çalışmayı "eliniz cebinizde yapılacak iş" olarak tanımlamıştır.

a midsummer night s sex comedy

woody allen'ın stardust memories' de seyirciyi küstürmesi ardından "saf komedi" ye dönüş filmidir. Bence en eğlenceli filmidir. Sinematografik açıdan da çok kaliteli bir yapımdır zira allen dark prince ile çalışmıştır.
(bkz: gordon willis)

yurt dışındayken en çok özlenen şeyler

(bkz: eyyam)

exit through the gift shop

"postmodern sanat dedikleri, beyni pirimitif görevlerle dolu iki kişinin iş yoğunluğundan ertelediği bir öğle yemeğidir, ayrıca bu da iş yemeğidir." şeklinde tepki verdiğim belgesel. * * * *

amadeus

rudolph angermuller'in bir ulusal kanalda bu film için fazlasıyla gerçek dışı, mozart'ın ruh hali abartılı anlatılmış, sinemaya aktarılmak için köpürtülmüş dediğini izledim. Mozart'ın müziklerinin olduğu eğlenceli bir film olarak izlenmeli, fragmanında söylenen "tamamen gerçektir." lafına itibar edilmemeli.

stefan zweig

büyük ustalar kitabı fason, f.m.dostoyevski'yi ne sanıyor anlamadım, (çevirenin ateşi yellemesi de olabilir), adama peygamber muamelesi çekiyor. Yazılarından dolayı karakterinin yüceltilmesi, gereksiz. (bkz: Tebliğinden mütevellit olmasın) (bkz: olmaz)Dostoyevski; Kumarbaz, yalancı, dirayetsiz, basiretsiz hatta cinsiyetsiz bir adamdır, verdiği sözü tutmaz, Rusya' nın yarısına borç takmıştır. (bkz: Biz samimiyiz bana kızamaz)

zapiski iz podpolya

Okunacak kitap değil boşverin, altında ezilirsin de yardıma gelen olmaz, hiç girmeyin daha iyi.

2011 2012 nba lokavtı

şükür bitmiştir. League pass üyeliği ucuzlasa da alsak. 25 aralık bize de bayram bu sene. ciizıs kırayssst.

2011 2012 nba lokavtı

oyuncular birliği başkanı nowitzki olsaydı, çözülecek olaydır. Zihnine sövdüğüm fisher genetik inadıyla bir senemizi heba etti.

2011 2012 nba lokavtı

derek fisher bu sezon oynansa dahi dakika alamayacak, milleti de peşinden sürüklüyor, bıktık...

sözlük yazarlarına tavsiyeler

bura bak, yüzüme, yüzüme...

mavi köpeğin gözleri

can yayınlarından, marquez' in öykülerini içeren kitabın adıdır da mesele adı değildir. ölüm öyle bir hâldir ki marquez bile olsa anlatan, anlatmaya dünya dili kıt kalıyor. hem, marquez'in romanlarına göre öyküleri zayıf geldi bana. bir yumak gibi hikayeleri, güzel renkler desenler var içinde ama o ipin çözülüp, dokunması lazım ki gözümün önüne serilsin hepsi. *

bir zamanlar anadolu da

Film güzel, fakat bizde yeni oluşan katil seviciliğe de örnek teşkil eder, başka niyetle yahut değil, isteyerek yahut istemeyerek.