bugün

entry'ler (621)

doğum gününü tek başına geçirmek

Sanırım Club'a gidip içip sıçacağım. Tek başıma eğlenmeye çalışıp Tribe sokucam ve ardından sabahladığım için uyku düzenim kayacak bir haftam çöpe gidecek. insanlara kızıp hıncını kendimden çıkarmayı kesmemem gerek.

En yakın arkadaşım, dostum, kardeşim dediğim adam kuru kuruya arayarak doğum günümü kutladı. Eski kız arkadaşımın doğum günü vardı 3-4 hafta önce, o u club a götürüp şişe açtılar ve arkadaşımın en eğlendiği club gecesi olmuş. Biz deli gibi eğlenir olmamıza rağmen en yakın arkadaşım eski kız arkadaşımla benimle eğlendiği den daha fazla eğlenmiş sanırım ve doğum gününde Club'a gidip şişe açmııışşşş. Bana ise, kanka hastayım iyi ki doğdun diyip 1dk şık telefon görüşmesi ile kapadı mevzuyu.

Hak ettiğinden fazla değer verdiğim her insan beni bir süre sonra yarıyılda bıraktığı veya bu tür davranışlarla kendinden soğuttuğu için son bir kaç senedir arkadaş edinemiyordum. Tek yakın arkadaşım olan kişiden böyle bir tepki almak inanılmaz üzdü. Çok dertlendim, gurbet elde ailem diye sevdiğim canım kardeşim dediğim adam da böyle davranıyorsa ben kime güvenip sırrımı paylaşayım ve arkadaş?

hangi üniversiteyi yarıda bırakmak daha fiyakalı

Sizi bilmem ama ben Almanyada okuduğum Makine Mühendisliğini 2-3 aydır üstünde düşündüğüm karar ile yarıda bırakıyorum. Keşke beni yeterli olarak eğitmediğini ve kısıtladığını söyleyip fiyakalı olarak yarıda bırakabilseydim.

—————***—————

2013’den (13 yaşımdan beri) beri hayalim almanyada makine mühendisliği okumaktı.

türkiyede makine bölümü üzerine teknik lise bitirdim, aynı bölüm üzerine ön lisans bitirdim ve almanya’ya geldim. şuan almanyada makine mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. 2 sömester’da 7 ders geçtim. diğer arkadaşlarım 6 sömester da toplam 9 ders geçmişler. şuan kıyaslama yapınca iyi gidiyo gibi duruyorum fakat halen yetersizim.

maddi olanaklardan kayanklı olarak çalışmak zorundayım, türkiyede ki hesabımdan almanya’da ticaret yapmak için kredi çektim 3000€ civarı. ilk geldiğimde elimde olan 10.000€ dan 1 sene sonunda elimde kalan para 3500€ kaldı. her ay ev kirası, kredi borcu, almanyada kalmak in yapmam gereken bloke hesap falan derken para suyunu çekti. 3 aydır bir işte çalılıyorum. gelen parayı hiç ellemediğim için elimde şuan o 3500€ kalabildi eğer o işe giremeseydim eksi bakiyeye düşecektim belkide.

şuan üçüncü dönem eğitimleri başladı ve bugün ilk dersime girdim.

param bitti ve 5600€ bloke yapmam gerek 15 ekime kadar. ailemden para isteyemem çünkü onlar son parasını bana verdi, işe girdim ama patrondan avans isteyemem bana aylık 790€ veren kişi çıkartıp 2500€ parayı tek seferde vermez.

bu eğitim döneminde ne yapıcam bilmiyorum fakat şundan eminim ki bu dönemden sonra maksimum 2 dönem daha gidebilirim o da okul ile iş’i aynı anda idare edebilirsem eğer.

çalıştığım şirkette patron beni seviyor, bilmediğim şeyleri hızlıca öğrenip işe yarar şeyler yapabiliyorum. öğrenci vizeni işçi vizesine çevirelim diye teklif etmişti bana. okumak istiyorum abi demiştim. (sahibi türk) sanırım işçi vizesine çevirme teklifini kabul edicem.

bu gidişle çok fazla bir seçeneğim yok. ya iltica, ya şuan çalıştığım (makine bölümü üzerine bir işve keyifli, cidden tecrübe ediniyorum.) şirket ile anlaşıp işçi sözleşmesine çeviricem veya türkiye’ye dönüp ailemin verdiği son paralarının bittiğini söyleyip onları üzücem. büyük ihtimal son seçeneği yapacağıma canıma kast ederim. en mantıklı seçenek ikinci seçenek. üniversite hayatım bitecek, hayallarimden uzaklaşıcam fakat herkes her hayalini gerçekleşitremeyeceği gerçeğini de tekrar insanlara göstermiş olayım. buraya kadar gelmiş çabalamış fakat olmayacağını görmüş birisi olarak içim kan ağlıyor.

ne güzel olurdu ekonomik derdim olmasaydı da şu derslerime sıkıca asılıp kalan 2.5 senede okulu bitirip 4-5 ay stajımı yapıp defolup gitseydim.

derin bir iç çektim son bölümü yazarken.

keşkelerle yaşayabilmek güzel olurdu ama hayat durmuyor bizde durmamalıyız.

Geleli henüz 10-11 ay oldu olmadı ve 3 gün sonra doğum günüm. ailemden ayrı geçireceğim ilk doğum günüm. yurt dışı güzel, fakat her şey gibi bu da zor. keyifli, eğitici ama cidden zor.

wandavision

Yazım tamamen spoiler ve bir daha ki bölüm hakkında düşüncelerimi içermektedir.

Öncelikle peter karakteri x-men üzerinden gelmektedir ve o hexagon mefisto tarafından yaratılmıştır. Wanda, hayalet sürücüye ruhunu şeytana satmak istermisin diye soran aynı mefisto ile karşılaşacak ve mefisto meselesinin sonunda olaylar hayalet sürücüye bağlanacak. Marvel zaten son bölüm uzunca bir süre dillerde dolaşacak dedi ve kesinlikle hayalet sürücü dışında kim gelirse gelsin öyle uzun süre dillerimizde bu dizi dolanmaz. Birinci teorim kesinlike Hayalet Sürücü marvel evrenine tamamı ile dahil olacak ve yeni çıkan filimlerde hayalet sürücüyü göreceğiz. (Mefisto'yu Hayalet Sürücü 1. filminde canlandıran kişi vefaat ettiği için o kişi yerine 2. filmde ki kişi gelecektir.)

Mefisto nasıl gözükecek:

Wanda'nın camda gördüğü kara sinek mefisto, erkek bir karakter ve yaşlı sayılabilecek bir yaşta. Bilge ve kurnaz birisi, büyük ihtimal bilek gücü ile dövüşmek yerine insanları veya güçlü karakterleri (x-men karakterlerini) yanına toplayıp onlar ile savaşacak. Bence diğer paralel evrenlerden gelecek olan karakterler mefisto'nun güçlerine yenik düşecek ve onlar için çalışacak, otomatikman x-men evreni vs yenilmezler ekibi karşı karşıya gelebilir. Bu demek oluyor ki x-men vs yenilmezmler gibi ilginç bir film çıkabilir ve "end game" ile gözlerin üzerinden yavaş yavaş çekildiği evren tekrar film severlerin göz bebeği haline gelebilir. (Reytingler için kesinlikle x-men ve marvel ekipleri ya birleşmeli yada karşı karşıya gelmeli. Fox ve disney bilindiği üzere dünyanın en büyük film üreticisi ve tüm oyuncuları toplamak için yeterli bütçesi olur.)

7. bölüm sonunda peter monica'ya merak üzerine bir şeyler söyledi. Tr de bir söz var "fazla merak ...." derler. yani peter bu sözü ile ne kast etmiş olabilir, peter'i hatırlıyorsunuzdur savaş da bile olsa boş boş espiriler ve hareketler yapar, bence peter orada o söylediği cümle ile monica'yı tehdit ediyor ve monica ve quick silver'ın karşılaşmasını göreceğiz. 8. bölümde peter ve monika karşı karşıya gelecek yani. Peter ve monika karşı karşıya gelir ise eğer anlayacağınız üzere mefisto özel gücü olan karakterleri kontrol edebilir demek olur ve x-men evrenin'den getireceği karakterleri yenilmeler ekibine karşı kullanabilir.

"Örümcek adamlar" yeni bir film çekiyor şuan ve gelecek olan filmde Andrew Garfield, Tobey Maguire ve Tom Holland birlikte oynayacak yani diğer evrenler iç içe geçecek. Marvel yavaşdan paralel evrenleri bünyesine katıyor ve film çekimlerine başladı bile.

Yukarıda yazdıklarım ile alakasız olabilir fakat mefisto nicolas cage çıkarsa şaşırmam çünkü hayalet sürücü'nün son filminde mefisto öldü (Senin evin burası diyip mefistoyu magmaya yolladı, belki ölmemiş olabilir.) ve öldüren kişi hayalet sürücü. Belki mefisto'nun güçleri hayalet sürücüye geçmiş olabilir ve o da bu gücü kontrol edemeyip dünyayı yok etmek istiyor olabilir. Hayalet sürücü filmlerde de gözüktüğü üzere kendine hakim olamayan ve gücünü kontrol edemeyen bir karakter yani bu dediğim ikinci teorinin olma olsılığı var fakat çok ama çok az. Ben ilk dediklerimin olacağını düşünüyorum.

Hayalet sürücü neden diziye gelsin ki diyen kişiler için yazıyorum: daha önceden mefisto'yu yok edebilen tek kişi hayalet sürücü ve sword bunu bildiği için tecrübeli bir isime başvurabilir ve bu kişi doğal olarak ghost rider olacaktır.

Evet teorilerim bu kadar. Yazım yanlışları yapmamış olmamam muhtemel değil, onlar için kusuruma bakmayın. (Peaky blinders için yazdığım entry'de haklı çıktım ve son sezonun son bölümünde dediklerim birebir oldu. Yani bana film analizleri ve teorileri konusunda güvenebilirsiniz.)

edit: Wandavision 7. bölüm son sahne de gösterilen kitap Darkhold kitabıdır ve darkhold dolaysız olarak ghost rider ve aos ile bağlantılıdır.

e ile başlayan 3 kelime

Erdem, engin, Endoplazmik retikulum.

haluk tatar sma hastalarına bağış

Şuan canlı yayında. Tuba Ünsal, zeydan karalar, röpörtaj adam gibi ünlüler gelecek. Sürpriz konuklar'ın gelmesi planlanıyor. izlemeye ve destek olmaya davet ediyorum sözlük arkadaşlarımı.

kendin olamamak

evet ilişkilerimde ben ben değilim. bu hangi ilişki olursa olsun hiç bir zaman kendim olamıyorum ve insanlara karşı hep bir minnet borcum varmış gibi davranıyorum. onlara iyilik yapıyorum onlar mutlu olsun diye ama ben mutlumuyum? hayır, hiç mutlu değilim. onlara yaptığım iyilikler sanki benim görevimmiş ve yapmak zorundaymışım gibi geliyor insanlara. değerimi kıymetimi bilen ciddi diyorum 1 kişi yok. keşke aklımdan geçenleri lap lap söyleyebilsem ve kendim olabilsem. ben bile gerçek beni hiç görmedim.

durduk yere sinirlenmek

yazılanları okurken bile sinrlendim. sebepsiz yere mi sinirleniyorum bilmiyorum ama ben yalan sevmiyorum. hayatımda önemli bir noktada konumlandırdığım veya konumlandırmak istediğim birisi yalan söylediği an veya yalan söylediğini hissetiğim an çıldırıyorum bak yine sinirlendim. lan amına kodumun orospu çocuğu yalan neden söylüyorsun. söyleme şu yalanı çok mu zor. vermiyorsan vermiyorum, istemiyorsan istemiyorum diyip hayatımdan siktir git.

şuan rahatladım nedense. demek yalanı gerçekten sevmiyorum. sözlüğü psikolojik sorunların için kullanmak güzel oluyormuş. sanırım arada gelip küfür edicem.

ekrem imamoğlu

iBB meclisinde adamın dedikleri yapılmıyor. adam teklifini sunuyor ama olmuyor. istanbul seçim iptali ile başladı her şey, adam ilk başta kazanmıştı 2. seçime attılar ve sadece il belediye başkanlığı seçimi tekrarlandı. keşke ilçe belediyesi de tekrarla saydı ve imamoğlunun gerçek potansiyelini görme şansı yakalasaydık. şuan adam çalışmıyor diyorlar bu tamamen doğru ama neden çalışmıyor diye sormak çok önemli. neden çalışmıyorum cevabı çalıştırılmıyor!!! umarım çalıştığını görürüz ve ona oy vermediğim için pişman olurum.

uludağ sözlük itiraf

daha önce bir şeylerden sıkıldığım zaman olmuştu ama her şeyden sıkıldığım ve tükendiğim an şuan ve ilk oldu. Herhalde büyüyorum ve büyümek hiç hoş değil. Gerçeklerin verdiği acıyla yüzleşmek çok zormuş.

itiraf

sanırım sevgiye olan muhtaçlığım gün geçtikçe artıyor ve psikolojimi etkiliyor.

kali linux

Kullanmaya yeni başladığım fakat anlamakta zorlandığım işletim sistemidir. En basitinden bir text açıp ctrl-s ile kayıt et dediğimde kayıt etmiyor. Text den çıktığımda kayıt et diye bir seçenek de vermiyor. Biz yazmak istediklerimizi nasıl kayıt edicez laaa dediğim ilginç işletim sistemidir.

edit: Halen bulamadım. dosya kayıt işlemini bilen ve yardım edene bir adet çok içten teşekkür.
edit 2: ctrl + shift + x/c/v uzun araştırmalar sonucunda buldum.

sevmek

Sevmek bir eylemdir yavrum
O karşına çıktığında
Nazlı bir gül gibi koru
Avucunda tut bırakma

Nefret üste çıktığında
Mantığın ne derse desin
Kalbine danış unutma

Kayıp bir ülke olsa da
Aramaktan yorulsan da
Tek başına kalsan da

Suya bir taş atar gibi
Bir iksiri yutar gibi
Gökyüzünü tutar gibi

maskeyi burnu dışarıda bırakacak şekilde takmak

Takmasanız daha iyidir diyor ve buralardan uzaklaşıyorum.

maddi durumu kötü olup evlenen insan

yazıktır. Yapmayın yaptırtmayın.

sözlük kızlarının köprücük kemikleri

twitter'da saat 12 ye yaklaşırken #upsboobssMemeAç etiketinin altında toplanıyoruz. Meme görmek isteyen kaleye mum diksin.

edit: Meme demişken meme diyim. Memeyi bildinmi sen? O memeler kitap okusun, yazarım. (bak cümle kurdurtmayı aklım hayalim almıyor, unuttum. Memeler aklımı başımdan aldı da cümle kurmayı unuttum sanırım.) Biraz daha memişlesene bizi. Memişini sıcak çayıma bandırıp çay kaşığı ile karıştırmayı teklif ediyorum sana. Sonra da karşılıklı olarak eti cin yeriz. Ne dersin. Yani amaç meme değil kesinlikle, sadece meme.

eş seçerken neye dikkat edersin

Ciddi olalım.
iyi bir insan olduğunu düşünüyorsam, bencil değil ve kafalarımızda uyuyorsa bu iş tamamdır.

eş seçerken neye dikkat edersin

Öncelikle kadın olmasına dikkat ederim. kadın ise eğer, nefes alıyormu ve nabzı dakikada kaç kez atıyor ona bakarım. (nabzı düşükse bu iş olmaz, sevişirken ölmesin.)

toynakları temizmi ona bakarım.

boş yapabilme yeteneği varmı ona bakarım. Boş yapmak önemli hep önemli konulardan konuşacak değiliz ya yeri geldiğinde saçmalamamız gerek.

kaportada vuruk ezik göçük felan varsa dikkat ederim.

Birde şey çok önemli şaft ayarlarına bakmamız gerek. Oto yolda sağ doğru çekiyorsa önceden vurdurmuşlardır onu. Yolda ki set ve kasislere sert girmişlerdir, ondan mühim konu.

Birde ellerini nasıl kullanıyor o önemli. (sonuçta yemek yapacak. pislik fesatlar sizi kötü anladınız dimi hemen.)

akrep

Az önce mutfağın penceresinin kenarında gördüm. Yavru akrepdi. kıskaçları pencerenin içinden dışarıya çıkmıştı. pencere ile duvar arasında ki boşluğu ev yapmış kendine sanırım.

Penseyi gittim odamdan aldım ve kıskacını pensemin arasına sıkıştırıp dışarıya atıcaktım, kıskaçına pense dokunur dokunmaz topuk yaptı. 1 saatdir ne gören ne duyan var. istanbul semalarında bok rengi, yavru, sağ kıskacının üzerinde minik bir eziklik gören kişi varsa bana özelden ulaşsın. Onu karınca ile besleyip evcil akrep yapacam. Büyüdüğünden zehrini alıp sevmediğim insanın yemeğine katarım. Kötüyüm yine hamd olsun.

okan üniversitesi

Bu sene 2. sınıfı bitirip mezun olduğum okuldur. Kadıköy kampüsü kapandı ve tuzlaya taşındı myo. Evden okula gitmem 2.3 saat ve dönüşte aynı. Fiyat 16.000TL idi. günde 5 saat yol gidip gelmeyi ve 16.000tl yi kesinlikle hak etmiyor. özellikle myo su berbat. Otobüs seferleri 40dk de bir var neredeyse. Saatlerini tutturmak zor ve minibüsler yolu 30dk uzatıyor (ücreti 5tl neredeyse.). Ring servisleri var kadıköyden ve bazı ilçelerden 13tl civarı. Eğitim kalitesi benim gözümde leşşş. Hocalar çok insancıl ve yardım severler. Çok yardımcı oldular bize haklarını yiyemem ama olanakları ve ulaşım harbiden berbat.

Ders saatleri myo bölümülerinde günde 2 saat ama yol 5 saat. Böyle bir saçmalığı kesinlikle göz ardı etmeyin. Size söyleyebilirim ki saçmalığın daniskası. Berbat bir ders programına sahip. Tüm dersleri toplasan 2 gün olacak üniversite 4 gün ve her gün gidip gelmek zorundayım. Allahıma şükürler olsun bitti.

Çok büyük konuşmayın kesinlikle. Ben büyük konuştum ve özel üniversitede ölsem okumam dedim ve özel üniversitede okudum. yaptığım büyük hatalardan bir tanesi bu ve bir diğer hatam ise lise'de okuduğum bölümden devam etmek oldu. Keşke başka bölüme geçseydim de 2 senem çöpe gitmeseydi. Bildiğim şeyleri baştan anlattılar ve sıkıldım. Meslek lisesine gidenler kesinlikle myo da aynı bölümü seçmesinler, (lise'de bölüm derslerinin iyi olduğuna inanıyorlarsa tabi) Tek tavsiyem bu.

kızların götünü kaldırmak

Etkilendim. Beni etkilemek kolaydır ama böylesine etkilendiğim olmamıştı. Kafalarımız aynı ciddiyim hayatta ki isteklerimiz, hedeflerimiz, ne yapmak istediğimiz falan her şey aynı, çocukken oynadığımız oyunlar, ailesinin durumu (özel şeyler de dahil). Ben yazıyorum hep mesaj atıyorum. Mesajlaşmaktan hoşlanmadığını söylemişti ama ben hoşlanıyorum mesajlaşmaktan. arada bir girip bana yazsa arasa sorsa ölürmü? kıza mesaj atıyorum deli gibi telefonun başında bekliyorum cevap yazar diye ama yazmıyor ve çevrim içi oluyor. Çok zor laaaannn vallahi zor, sevmek zor. Yemiyoruz ya kimseyi. Kırmamaya, üzmemeye, romantik olmaya çalıştıkça kız ilginç bir şekilde geriye gidiyor. Nelerden hoşlanıyorsun dedim kaç kez söylemedi, ne yapmam nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Benden hoşlanmıyorumusun dedim "ben öyle bir şey demedim ki" diyor. "Öyle bir şey demedin ama bu davranış biçimin öyleymiş gibi gösteriyor." dedim. "arkadaşlarımda hep bundan şikayetçi, insanları sıkıyorum sanırım" diyip garip davranmaya başladı. Ne diyebilirim ki? Bir istiyor bir istemiyor sanki bir günü bir gününü tutmuyor ama ondan da emin değilim. Bir kıza "ilk kez" seni seviyorum dedim ve gerçekten içten dedim bunu. (yüz yüze demedim koronadan dolayı. Çiçek gönderdim not yazdım.)

Zor be vallahi zor elimin altında 2 tane kız var bir tanesi ciddi diyorum üzerime atlayacak şekilde bekliyor ama pas vermiyorum. Sevdiğim var dedim üzgünüm dedim sohbeti kesmeye çalıştım. Onunda sevgilisi var ama halen yazıyor bana anlamadım diğer kız da bi ilginç. Dedim sevgilin var ve benimle konuşuyorsun ben rahatsız oluyorum bu olaydan dedim ve sohbeti kestim. Sonra takipten felan çıktı. Ciddi diyorum bu hoşlandığım kız olmasaydı o kıza bir şans verirdim, iyi birisiydi açıkcası ama seviyorum be sözlük vallahi felaket seviyorum. sanırım anlamıyor. Keyfi bilir ben elimden geleni yaptım ve yapıyorum. hoşlandığım kız ile tartışmaya çalışıyorum benimle tartışmıyor bile ya hiç beni sallamıyor ya da sevdiği için bok gibiymişim davranıyor. (bu tip karaktere sahip insanlar var, kendimi avutuyor da olabilirim.)

Beklemeye geçiyorum artık, benden bu kadar. Bu sevgi beni üzüyor ve ne yapacağımı bilmiyorum.

Edit: Bu kişi ile konuşmayı daha yeni bitirdim. ikide bir engel atıyor ve cidden daha çocuk. Aklımda olanları ilk kez birine açık açık söyledim. Saygıyla karşıladığını söyledi. Yapmam gereken bir sürü işim var ama ikide bir yüz verdiğini sandığımda trip atıp sonra konuşurken ikide bir engelle tehdit etmesi içimi sıktı. Arkadaşça ve cidden iyi olan duygularımı bildiği halde bunu kaç kez yaptı hatırlamıyorum bile. 2019 mart gibi tanışmıştık ama 2020 başları gibi konuşmaya başladık. Her şey gibi bu da hüsranla bitti.