bugün

entry'ler (176)

mühimme defteri

divan-ı hümayunda tutulan, kararların özetlerini içeren defterdir.
henüz transkribe edilmemiş yüzlercesi başbakanlık osmanlı arşivinde bulunmaktadır.

24 numaralı mühimme defteri erciyes üniversitesinde 2013 yılında çalışılmaya başlanmıştır.

çalışılıp çalışılmadığına dair net veri bulunmadığından, çalışan arkadaşların kaç numaralı defteri transkribe ettiğini, forum ve sözlüklerde paylaşması çalışmanın tekrar edilmemesi açısından önemlidir.

rüştü onur

(bkz: kelebeğin rüyası)

muzaffer tayyip uslu

yılmaz erdoğan'ın kelebeğin rüyası adlı filmine konu olan iki şairden biri,bu sayede tanıma fırsatı bulduk belki çoğumuz. behçet necatigil'in öğrencileri... arkadaşı rüştü onur ile birlikte edebiyatçı olma yolunda gitmişler istanbul'a , acı dolu bir yaşam rus klasiklerinden fırlamışcasına... şiirlerinden bir kaçına rastladım onlarınsa eğer, açlık, şarap ve aşk içiçe... her güzel şiirde olduğu kadar bir parça...

cmylmz 2008 vs cm101mmxi fundamentals

türk dizilerinin final bölümlerini sinema filmi yapıp hasılatı kaldırma tayfasına cmylmz'da katılmış, gösteriler yetmemiş olmalı ki sinemada da her yerde de kazanırım diye hırs yapmış.
fragmanında da doğru tanımlamış, dizüstü!
adnan oktar'a benzettiğim yeni imajı ve evliliğin kattığı "kadın ve halleri" yeni espirileriyle elbette güldüm. kaç yaşına gelirse gelsin hep güleceğim sanırım, lakin 2008'de zekaya dair daha fazla espri vardı diye düşünüyorum. 10-15 dakika dışında kadınlarla uğraştı durdu ve bir bayan olarak sinemada, fazlaca erkeğin içinde izlemek rahatsız etti. tavsiyelere uyup evde izlenmeli!

once upon a time

fantastik kurgu sevenlerin 3 bölüm şans vererek müptelası olacağı dizi.
tüm masal kahramanlarının günümüz dünyasında "storybroke" adlı kasabaya mahkum olduğu ve lanetin house md'deki cameron abla tarafından kaldırılacağına inanan bir grup insanca yapılmış sanırım*
lost yapımcılarınca yapıldığını öğrendiğim dizinin 1.sezonunu iki günde içmiş biri olarak, hiç de basit bir çocuk filmi gibi algılanmayacak bir yapıt olduğunu söyleyebilirim.
yokluktan merlin izleyenlere duyrulur, merlinin çok ötesinde, narnia tadında güzel bi masal...
ayrıca fox türkiye'ye hiç beklemediğim bu performans için teşekkür.*

21 aralık

en uzun ve
http://www.youtube.com/watch?v=bfvCGbWe1NM
şarkısı armağan edilesi gecedir efendim. beirut'tan geceye gelsin.

21 aralık

"insanlar sana kıyametin zamanını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi Allah katındadır. Ne bilirsin, belki de zamanı yakındır." ahzab 63

dünya üçe ayrılır

(bkz: o iki değil miydi)

hobbit

yüzüklerin efendisindeki durumun aksine, kitapta olmayıp filme eklenen sahneler vardı ki, aliyyü'l-ala olmuş, peter jacksonı unutanlara sağlam bir hatırlatma olmuştur...
muhteşem bir girişle 2 seriyi birbirine bağlamış, yüzükelrin efendisinde vücud bulan sahnelerin menşeini harika bir betimlemeyle oluşturmuş, galadriel ve sarumanlı sahnelerin kitapta yer almamasına karşın 2.seriyle bütünlük oluştururcasına bağlamış, az ama okkalı savaş sahneleriyle, 2metrelik thorini heybetli ve karizmatik bir cüce yapışıyla... ne anlatıyorum ki...
sanki aradan 9yıl geçmemiş kralın dönüşü üzerine-ki19 aralık 2003tü- her filmde daha iyi bir seviye, 3d ile daha gerçek bir orta dünya... diğer üçlemeyi ne zaman hangi şartlarda izleriz bilmem ama, jackson nefes bulduğu sürece heyecanımız ve orta dünyayla bağımız hiç bitmeyecek gibi, bitmesin de...

ömer muhtar

"Çocuklarınıza sütle birlikte Kuran'dan öğütler verin. Boyları büyürken, kalpleri ve bakış açıları da büyüsün."
dediği rivayet ediliyor, demişse ne güzel demiş...

cumartesi kahvaltısında bulunması gerekenler

beyazzzz peynirrrrrr*

islam dünyasının en büyük komutanı bir kürttü

şimdi de bu çıktı. amazonlarda yaşayan bu ne yaygara diye diye niyegara ismini oluşturan türkler tezine bakarsak selahaddin başkan da kürttü tabe.
işiniz gücünüz yok mu arkadaş, diye isyan ettiren önermedir.

sanırım ırkçılık yeryüzünün en büyük sınanma sebebi.

tamam evladım seni çok ezik görmüşler, cehennemde kürtler dairesinde yanıver, türkler kısmına almicaklarmış, ingilizlerin dairesi daha sıcak, çinlilerin ki cennet manzaralıymış.

türkiye de bilimin ilerlememesinin sebepleri

abbasilerin dönemin en ileri medeniyetine sahip olduğunu, bilim araştırmalarına en büyük katkının islam devlerleri zamanında olduğunu bilmeyen cühela taifesi zamanında avrupanın bilim yoluna ortadoğu islam devletlerine gelmek için çabaladığını da bilmeden islam'a da bağlarlar elbet sebebi, müsebbibleri kendileriyken...
sonra neden tarih bu kadar önemli derler, dön bi oku çoğcuğum.

mesajlaşırken imlaya dikkat ederek yazan insan

olması gerekendir. internette hızlı yazma alışkanlığı başlığında unuttuğumuz ayrıntılardır. büyük-küçük harf, virgül, ve bilumum noktalama işaretlerinin bir dilin ayrıntıları olduğunu unutmamalı. fark ettim ki şapkalı a,u gibi harfler, zamanında kullanılan kesme ve tire işaretleri ne kadar gerekli , elzemmiş*.

türk kızlarının maddiyatçı alçaklar sürüsü olması

genelde maddiyatsız erkeklerin ezik edebiyatı yaptıkları savdır. paranın değersizliğine bu denli değer verdiğin için kendinde hissettiğin eksikliktir.

31 inci istanbul tüyap kitap fuarı

gün itibariyle türk tarih kurumunun ihya ettiği fuardır, yüzde elli can'dır. yüzde on gibi kıytırık indirimlerle fuara katılanlar; ayıptır. ntv yayınları yine en orjinal çanta ve ayraçlar ile gözde, tubitak en düşük indirim oranıyla sözde katılımcıdır. fuara kadar metrobüsle gitmek on numara, dostlar, taşınamasa da kitaplar ala'dır*

cuma

"Sen cuma gününün hürriyet kadar kutsal olduğunu onlara anlat"

ahmet telli

--spoiler--
Hatıralar üretiyorum telgraf tellerinden
akşamüstleri fesleğenleri suluyorum
bekle demiyorum kimseye,
unutma demiyorum.
--spoiler--
demeyeydi iyiydi.

ibrahim paşalı

"Bana kalsaydı şu anda
Kudüs - Beyrut hattında bir taksi dolmuşta,
Her an bir bombayla ölebileceğim ihtimalinin verdiği dikkatle
Ve yoğun duygularla Feyruz dinlemeyi,
Sevgilimin - helâlimin ellerini bir kutsal kitap gibi tutmayı tercih ederdim.

Ama buradayım ne yazık ki!..."

sözlerini zikretmiş, ne güzel etmiş.

haram

konu başlığına verilesi güzel bir örnek, sözlerin sahibinden:
"(Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. " nur30