bugün

entry'ler (1389)

madelet grabbe başusta

Hakkında hiçbir olmaması, Uludağ Sözlük yazarlarının birbirlerine kafayı takmış saçma sapan başlıklarla ne kadar meşgul olduğunun göstergesi adeta. Yazık.

Madelet Hanım, anlı şanlı bir Türk havacıdır. Döneminin A, B ve C brövelerine sahip olarak planör kullanabilen nadir isimlerinden olmuştur. Henüz 19 yaşındayken Türk Havacılık Kurumu Türkkuşu Kampı'nda yardımcı öğretmenlik yapmıştır. 1955 yılında Hollanda’da yapılan Dünya Paraşütle Atlama Uluslararası Gösterileri’nde dünya ikincisi olmuş ve Paraşüt Milli Takımında yer almıştır. Dönemin Hollanda Prensi Altes Bernhardt tarafından özel olarak tebrik edilmiştir.

Bunlarla da yetinmemiş kadınların da orduya alınmasını sağlayan kanun değişikliğinin öncüsü olmuş ve Hava Harp Okulu'na kabul edilmiştir.
Bu Cumhuriyet kadınını kutluyoruz.

nicorette

Sprey olanını kullanarak başladığım serüvene sakızıyla devam ediyorum. Sprey olanı sorunu ta alnından vurur, ağırdır. Sakız olanı soruna psikolojik işkenceler yapar, yavaştır. Sakız olanı ilk başlarda hiçbir işe yaramıyor hissiyatı verse de sonra alıştım, 20 gündür sigara içmiyorum. Bunun yerine spor yapıyorum ve sigara parasıyla cilt bakımı ürünleri alıyorum.

Günde 2 paket artı sonsuz kahve içen biriydim şimdi limonlu brokoli yiyorum. Teşekkürler nicorette.

barkın bayoğlu

Eski patronum.

Şimdi böyle yazdığımı duysan ''Siktir oradan, az seviştiğin için gece uyumuyorsun işte'' derdin biliyorum. Bizim için patron değil, hayatımızı büyük bir sarsıntıyla sallayıp o dönemler bizi darma duman ettin, ama iyi ki de ettin patron. Seni düşünüyorum. Türkçülüğünü pek kimse bilmezdi, şu günlerde milliyetçiliğin artan popüleritesini görüp sevinirdin eminim.

Güneşe bak geleceğin bu güneş gibi parlak olacak cümleni yalancı çıkarttığım bir dönemdeyim. Sigara içenleri işe almadığın için sigarayı bırakıp sonra da öldüğün gün sigaraya başladım. Bana adsız alkolikleri anlattığın için, ta o günden benim alkolik olabileceğimi ön gördüğün için teşekkür ederim. Ben kimseye babalık yapamam deyip beni işten uzaklaştırdığın ve hayatımdaki en büyük zaafımı görmemi sağladığın için teşekkür ederim.

Hayatta her şey olur dediğin için bugün ümidimi kaybetmiyorum ve beni bir yazar olarak yetiştirdiğin için hala yazıyorum. Senden sonra senin kadar ünlü bir adamla çalıştım ama o 84 yaşındaydı ve senin tıpkındı. Sonra ikinizden de ünlü bir adamdan senaryo dersleri aldım ama o 43 yaşındaydı ve Londradaydı. Hala aynı yolun yolcusuyum ama biliyorum ki yaşasaydın bu kadar sefaleti ve orospu çocuğunu çekmezdim. O kadar bıkkınım ki bu paragraftaki yazım yanlışını bile düzeltmeye gücüm yok.

Yaşasaydın gene kafama vura vura çıkartırdın beni. 20 yaşında ilk defa kalbim bir erkek tarafından kırıldığında, ''Kendine bak, ne kadar güzelsin. Bileklerin ince'' dediğin için bugün hala ne zaman kalbim kırılsa bileklerim ince sonuçta diye teselli oluyorum. Yaşasaydın benim için her şey çok farklı olabilirdi ve bu bencilliğim yüzünden yaşamıyorsun belki de. Her şey çok zorlaştı patron. Emin ol senin gibi deniz manzarasına karşı şöyle bir uzanıp sonsuza kadar uyumak için çok şeyimi verebilirdim. Yaşasaydın eğer bu sikik senaryoları çekerdik ve ben tonlarca saygısızlığa maruz kalmazdım.

Müjgan ile görüşmüyoruz. Senden sonra ikimiz de çok güzel motosiklet kazaları yaptık hatta Müjgan sol kolunu sakat bıraktı, panigaleyi perte çıkardı. Gerizekalı. Sen nedenlerini bilirsin ve eminim Çengelköyden bana götünle gülüyorsun.

Bak gene bir yazım yanlışı onu düzeltmeye taakatim olmayışını bana ispat etti.

alkolik olmak

Alkolizm, bir hastaliktir. Tedavi edilip kisinin sosyal icicilige donmesi mumkun degildir. ilk ickiye baslamamak yontemi ile durdurulur.

Alkolizmle ilgili YouTube üzerinde su kanal mevcuttur.

https://youtube.com/@alkoliginizkubra

brell

18 yaşındayken kafayı taktiğim, aşık olduğumu düşündüğüm yazardı. 28 yaşındayım, arada hala gelir bakarım. Hic tanismadik, ama yazdıklarına bir şeyler hissedip fantezisini kurmak güzeldi. Bir gençlik anısıdır brell.

türkçedeki en güzel kelime

Taburcudur. Hikayesi dillere destandır

karın açlığı vs cinsel açlık

Aralarındaki ilişki yaş aldıkça açığa çıkar.
Çok sevdiğim patronum, Allah gani gani rahmet eylesin, "Y.r.k yemeyen yemek yer' derdi bizi yemek yerken gördükçe. Ne sapıktı, ne hasta, boğaz köprüsünde ölmeden önce önemli bir adamdı kendisi.

istanbul

Başka bir şehre yerleşildiğinde, intikam alan bir eski sevgili gibi başa bela açan kenttir. Unutturmaz kendini, kız kulesini özlettirir, taksimi, Kadıköyü, balatı hatta salı pazarını dahi.

kendi şehrini 3 kelime ile anlat

Kozan
fellah köfte
incirlik

idam edilseniz son sözünüz ne olurdu

öleceksiniz, öldürdükçe.

tarifi imkansız duygular

Canınızı yakan şey,çoğu insan için o kadar gözde ve değerlidir ki,canınızı yaktığını,sizi incittiğini söyleyemezsiniz bile. Bu kadar, daha fazlası anlatılamaz.

vertigo baş dönmesi

Alfred Hitchcock tarafından beyaz perdeye o kadar müthiş şekilde aktarılmıştır ki, bu çekim tarzı 'vertigo' ismiyle anılmaya başlamıştır. Yönetmen, aşağıdan yukarıya kaldırdığı kamerasıyla aynı anda yere zoom girerek,vertigodan muzdarip bünyelerin ne hissettiğini olabilecek en gerçekçi şekilde aktarmıştır.

hayat bir sınavsa neden herkesin farklı süresi var

Eski bir dostu hatırlatmıştır.
Çok ama çok sarhoş olduğumuz bir gece,Moda'dan Kadıköy'e yürürken daha doğrusu yürümeye çalışırken aniden durup şöyle demişti kendileri, 'Abi aslında var ya,biz şu an günahlarımızın sevaplarımızın bedelini ödüyoruz. Yani yaşadık aslında biz daha önce,ne kadar iyi insan olmuşsak o kadar iyi bir hayatımız olacak bu yaşamda da.Bak bu bir gecede batan milyarderler var ya,mesela onlar geçmiş yaşamlarında çok zalimlermiş ondan bu hayatta böyle sefiller'
iki dakikalığına bünyemde soğuk terler döktürmüşse de,ulan eğer doğruysa merhamet diye bir şey kalmaz evrende,her fakire,her düşküne oh olsun sana allah bilir ne yaptın eski yaşamında mantığıyla yaklaşır zaten.Hoş,şimdi de pek farkı yok da.Sus lan sus,hadi yürü eve gidelim bi kahve içelim deyip konu kapatılmıştır.
Sonrasında ise özellikle tıp biliminin çılgın atmasıyla kafamda baş etmesi daha zor sorgulamalar meydana gelmiştir.
(bkz: insanoğlu ile tanrı arasında olası bir savaş)
(bkz: ölümsüzlük)
(bkz: yavaş yavaş delirdim farketmediniz)

meme emmedeki mantık hatası

(bkz: her memeyi annesine ait sanmak)

çocuğunun tipine uyumlu giyinen anne

Allahtan annem benim tipime uygun giyinmiyor dedirten annedir.
(bkz: anneye zulmetmek)

cumhuriyet gazetesi

Birazdan gidip iş başvurusu yapacağım gazetedir,kötü günlerinde iş başvurusu yapan tek öğrenci olmanın heyecanını yaşıyorum.Uğur Mumcu hatrına.
edit:Tam dört saat bekledikten sonra,stajyer olarak alındım.Ama kalıcıyım tabi,yani büyük idealim bu.Binaları falan acayip ciks,bildiğin gazete la.

ezel suskunlar behzat ç leyla ile mecnun

Hiçbirini izlemedim fakat Erdal Beşikçioğlu Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusudur ve bir Ankara Dt oyuncusunun karşısında diğerlerinin bahsi dahi olmaz.
(bkz: Bir Delinin hatıra defteri)

orospuluğun adı özgürlük ahlaksızlığınki aşk olmuş

Asıl sorun buna neden kudururcasına sinirlenildiğidir.Yani tamam,ortada hoş olmayan bir şey var da, ağızdan köpükler çıkarıp neden haykırır insan bu kadar? Örneğin ben ve arkadaşım,evli bir kadının evli bir erkekle birlikte olduğunu duyunca 'Cık cık cık' diyip kahvelerimize geri dönüyoruz, 'Koduğumun orospusu,sen git taksimde bacaklarını 180 derece aç bla bla bla' diyicek kadar ne yaşadınız olum siz? Ne geldi başınıza? Böyle her şeye bu kadar öfkelenmekle ömür mü geçer! Ha bir de, kadın ne kadar evliyse adam da o kadar evli ama ben feministlerden nefret ederim o yüzden gömmiycem, sadece evet bekar olmana rağmen sana vermiyorlar.Evli adamlarla zevk dolu dakikalar yaşıyorlar sen de annenle mandalina soyup yiyorsun, seni gidi öz nefretini öz kudurmuşluğunu milletin ahlaksızlıklarıyla örtbas eden mal seni.

ex machina

Yaratan-yaratılan metaforudur.
Kötü bir filmdir,daha güzel yaratan sorgulamaları mevcuttur.

en iyi sagopa kajmer şarkıları

(bkz: bir dizi iz)