bugün

entry'ler (183)

gecenin şarkısı

Miriam Stockley - Nocturine.

insanın büyümediğini anladığı an

araba (oyuncak) koleksiyonunuza bir yenisini eklediğiniz zaman duyduğunuz sevinç, mutluluk, heyecan...

insanın büyümediğini anladığı an

yanınızdaki kişinin 25 yaşındaki birine oyuncak arıyorum dediği an.

gelmiş geçmiş en karizma yönetmen

woody allen

internette yasaklanması gereken kelimeler

düşüncelerimizi (oldu olacak) oluştrululan bir internet sözlüğüne göre ifade etmemizi gerektiren koşullar!

öpüşmeden önce sevgiliye sakız ikram etmek

okb belirtisi söz konusu olabilir ya ayrılınması gereken bir durumdur ilişki ciddiye gidiyorsa da bir psikiyatriye görülmesine fayda vardır

günün tek cümlelik özeti

devam eden bir süreç hala devam ediyor.

hayatın anlamını çözen liseli

lisedeki dersler genellikle hayatın teori kısmını oluşturur veya bir liseliye o şekilde gelir. Lisede anlatılan her şey tektir ve nesneldir. Oysa hayatın anlamı denilen şey kişisel bir şeydir ve bir bütünlük gerektirir. liselinin çözdüğü anlam sadece lise sınırları içindedir, üniversiteye başlandığı anda anlam değişir. Anlam anlam olalı böyle bir şey görmemiştir.

alarmı erkene kurup uyanınca sevinip tekrar uyumak

hayatında mutlu olacak bir şey görmeyen ve depresif duygu durumuna girmemek için bir nedene sarılan insan yavrusu davranışı.P

makyaj tazelerken uzaylı gibi duran sevgili

ışık altında tüm foyası ortaya çıkan genç kız.

mutsuzluk

paradoks kuramına göre mutsuzluğun içinde yatar mutluluk kavramı.mutsuzluk farkedildiğinde mutluluğun bir adım önceki halidir zaten Nietzsche de insanı öldürmeyen şey insanı güçlendirir diyerek onaylıyor yattığı yerden.

hep kaybeden insan

mantık dışı otomatik düşüncelerle kendini sürekli kandıran homo melankolüs.

öyküsel terapi

insan hayatını kendi ve başkalarının kendi hakkında yazdığı hikayelerle açıklar. Bu hikayeler kültür ve sosyal bağlamda oluşur. Öyküsel terapi, kişinin öyküsüne farklı açıdan bakmasını sağlayarak yeni olanaklar görmesine yardım etmek ve alternatif hikayeler oluşturması için cesaretlendirmek için yapılan bir terapidir. Terapist soru sorarak danışanın öyküsünde yeni yollar bulmasını sağlar.

hermenoytik

Bir kavramın her kişi tarafından kişinin geçmişten edindiği öğrenilmiş bilgiler kapsamında farklı yorumlanmasıdır.

sözlük yazarlarının keşifleri

media movie maker'in nimetlerinden yararlanmayı keşfettim.

enzim

biyokimyasal reaksiyonları kataliz eden özel protein molekülleridir. Metabolizma için gerekli olan enzimin çoğu hücre içinde bulunur.

fermantasyon

mikroorganizmaları kullanarak organik bileşenlerden ürün elde etme eylemi.

uzun entry yazmayan yazar

herşeyden çabuk sıkılan, hayat felsefesinin ise genç yaşa erken öl olan homo sapiens türü.

kız mısın erkek misin olm sen

kolektif toplumlar belirsizlikle baş edemediği için kızlar için ev işlerini erkekler için ev işi hariç her şeyi mümkün kılması sonucu ortaya çıkan yobaz bir görüntü.

sevgilinin sizi değil planlarınızı sevmesi

hayallerini gerçekleştiremeyecek kadar içe kapanık,öz güveni düşük birisinin hayallerle dolu bir karşı cinsle tanıştığında cesaretlenip ilanı aşk etmesi.sebep: sebebi gayet açık.