entry'ler (109)

erdal kızılçay

bowie ile bir çok kez çalışmış hatta bazi şarkilari birlikte yazmis insan. soyadini bowie hep "cay" yerine "key" diye okur. glass spider turnesinde kendisini taktim ederken "from turkey" terimini de kullanmışdır. anladığım kadarıyla outside birlikte çalıştıkları son albümdür.

yassassin

lodger albümünden bir bowie sarkisi. kendisinin aslında en sevdiği parçalardan biridir ama hiç canlı söylememiştir (yada ben görmedim). Kelimeyi berlinde bir duvarın üzerinde görmüş, kelimenin anlamını öğrendikten sonra şarkıya biraz türk müziği havası katmışdır. şarkı sadece hollanda ve türkiyede çıkmışdır.
(bkz: erdal kizilcay)

david bowie

"o insansa ben neyim?" şeklinde düşündüğüm şarkıcı, söz yazarı, besteci, aktör, yapımcı, iş adamı, ressam, dansçı, seslendirmen ve yazar olan kişilik. Şarkıları hep orijinaldir. 70lerde yaptığı her albüm (pin-ups ve idare eder albüm Diamond dogs hariç) birer şaheserdir fakat lets danceden sonra bir süre saçma albümler çıkarsada (her ne kadar aralarında harika şarkılar olanlarıda varsa) Earthling (bkz: i m afraid of americans) ve Hours (bkz: thursday s child) ile yavaş yavaş kendisini affettirmiş. Heathen ve Reality albümleri ilede tekrar eski günlerine dönmüş efsane. Rock müzisyenidir aslında ama elektro, soul funk, jazz felan filan herşeyden kullanmışdır.

Aynı zamanda mükemmel ötesi bir aktördür. Labyrinthmi desem The Hunger mı desem The Man Who Fell to Earth'mü desem ne desem bilmiyorum. Basquiatdada ayrı bir harikaydı. Benim için Freddie Mercury ile birlikte tarihdeki en büyük iki sesden biridir.

deniz çakır

geçen bir hafta içinde ismail cem tv ödülü kazanmış, afife jale ödülünü ise kaçırmış yetenekli güzellik.

cloud number nine

Mükemmel ötesi bir Bryan Adams parçası.

about a boy

Hugh Grantın en iyi komedi filmi. insan bitmesini istemiyor.

everything i do i do it for you

Bryan Adams şaheserlerinden sadece bir tanesi ama en ünlüsü.

john travolta

saturday night fever ve blow out filmlerinde kelimenin tam anlamıyla döktüren aktör.

bohemian rhapsody

bana göre tarihdeki en iyi şarkı!

george michael

gerek slow şarkılardada, gerek dans tracklerindede döktürmeye başaran Freddie Mercuryden sonra bu dünyanın gördüğü en mükemmel erkek vokal. Live in London DVDsi alınmalı, izlenmeli ve kendisine bir kez daha hayran kalınmalıdır.

Bu arada bize verdiği I Want Your Sex, Too Funky, Outside, Fastlove kimi şaheserleri unutmayalım. Sözler müthişdir.

türkiye nin en güzel kadını

(bkz: deniz çakır)

bryan adams

favori şarkıcım. ses, performans, şarkılar, her şeyiyle bir yaşayan efsanedir.

hugh grant

About a Boy izledikten sonra acayip hayranı olduğum, röpörtajlarında beni kopartan inanılmaz komik ve yetenekli adam. Tamam 95den beri sadece bir gerilim yaptı (Extreme Measures, kadri kiymeti bilinmemiş müthiş filmdir), ondan başka hep romantik komediler yaptı "diğer filmlerim tutmuyor" diye. Haklıydıda yinede Maurice gibi filmlerde tekrar görmek istiyoruz kendisi. Madem dramdada bu kadar iyisin be adam, neden hep romantik komedi. Yanlız romantik komedinin kralıdır kendileri. Laf yok.

deniz çakır

son zamanlarda ciddi ciddi Türkiyedeki en seksi kadın olduğunu düşünmeye başladığım inanılmaz yetenkli aktris.

assisi

Italyadaki küçük bir orta çağ kasabasıdır.

helena bonham carter

Francesco filminde Assisi Saint Clare'si oldugunu da belirtelim.

yaprak dökümü

Ben anlamadım, şimdi bu Leyla bu neclayı buldu ya banyo da baygın şekilde. Bu sahnede ben kardeş sevgisine ait bir şey göremedim, kız yerde baygın, sonuçta leyla da çok gaddar bir insan olmalı ki onu hastaheneye götürmesin. Bunun dışında evin içinde "kardeşim! kardeşime bir şey oldu! yardım edin" şeklinde bağırması olsun ya da bu sezon barıştıkları sahne olsun bir gram dahi duygulanmadığım dizidir. bunun dışında dizi zaten dram değil kelimenin tam anlamıyla gerilimdir.

tropic thunder

Alicia Silverstone'nin rol aldığı son film olduğunu öğrendiğimde sevindiğim ancak film boyunca sadece finaldeki akademi ödülleri töreninde Jack Blackin yanında oturduğunu gördüğüm, 1-2 saniyelik görünmesiyle beni üzmüş olan filmdir. O da dikkat edilmezse pek kendisi olduğu bilinmiyor.

alma

Latinlere verilen ödül. Film, televizyon ya da müzik dallarında verilir kendilerine.

ermenistan

Bir belgeselde izlemişdim. Hocalı katliamı ile ilgiliydi, ordakilerin çektiği acılar duydukça tüylerim diken diken olmuş hatta az kala ağlayacaktım. Bu sebepten gaddar olduğunu düşündüğüm, türkleri sevmediği kanaatine vardığım ülke. Türkiyede yaşayan ermeniler buraya dahilmi söyleyemem tabi. Zaten bir ana haber bülteninde röpörtajmı ne alıyordular geçen kadının biri dediki "maçı ermenistan alır, ancak türkleri istemiyoruz burda, gelmesinler buraya."